Browse By

10 sposobów na zdobycie followersów na Instagramie

W tym artykule postaram się przedstawić Ci jak działa Instagram i co wpływa na przyrost obserwujących. Dowiesz się jak pozyskiwać więcej followersów i jak usprawnić aktywność pod postami.

Instagram osiąga rekordy użytkowników, a w Polsce staję się jeszcze popularniejszy. W tym artykulę postaram się nakierować Cie, aby Twoje przyszłe posty zawierały wszystko co trzeba. Przygotowałem 10 metod opartych na moim doświadczeniu z tą aplikacją, zapraszam!

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #1: Bądź cierpliwy

Wypisane poniżej metody nie zadziałają w parę sekund, minut czy kilku dni. Przez rok moje konto na Instagramie osiągnęło ponad 20 tysięcy obserwujących, choć mogłem nawet więcej. Niektórzy taki wynik zrobili w trzy miesiące, jak? Wystarczą dobre chęci, motywacja i jak wspomniałem – cierpliwość. ⌛

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #2: Określ się

Tworząc profil na Instagramie musisz się określić. Twój kontent nie może się zmieniać z dnia na dzień. Tworząc profil rozrywkowy obserwator oczekuje od Twojego profilu zapewnienia rozrywki i dobrej zabawy, nie możesz jednego dnia nagle wstawić zdjęcia swojej twarzy, bo bądźmy szczerzy, kogo to obchodzi na takim profilu? Albo odwrotnie, jeśli codziennie wrzucasz zdjęcia swojej twarzy, nie wypada wrzucać memów.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w późniejszym etapie zmiana kontentu przyniesie negatywny odzew wśród obserwujących i najzwyczajniej usuną followa.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #3: Bądź regularny

Regularne wrzucanie postów to klucz do sukcesu na Instagramie. Obserwujący muszą wiedzieć kiedy mają się spodziewać postów. Wyznacz sobie godziny, w których będziesz wrzucał posty (np. rano, popołudnie, wieczór). Nieregularność skutkuje brakiem aktywności, a bez aktywności Twoje posty będą osiągały słabe wyniki.

Ważnym czynnikiem wstawiania postów jest godzina. Jeśli masz konto firmowe, masz dostęp do statystyk, w których możesz zobaczyć godziny szczytowe. W momencie opublikowania postu w szczytowej godzinie, więcej ludzi zobaczy Twój post i zareaguje na niego. Skutek będzie taki, że Instagram wychwyci, że aktywność pod postem jest duża i wyświetli go większej ilości ludzi.

Jeśli natomiast nie masz konta firmowego, możesz to zmienić wchodząc w opcje profilu. Będzisz mógł wtedy przekształcic swoje konto w firmowe – nie trzeba mieć firmy, jest to darmowe i trwa kilka sekund. Zyskasz ważne dla rozwoju konta statystyki. 📊

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #4: Podążaj za trendami

Treść prezentowana na Twoim profilu nie powinna być tylko relatywna i interesująca, musi też być aktualna. Jeśli panuje moda na wstawianie zdjęć vintage, czemu by nie spróbować?

View this post on Instagram

Be careful with me.

A post shared by Shea Marie (@sheamarie) on

Jeśli chcesz uzyskać taki efekt jak ze zdjęcia powyżej pobierz aplikację z App Store Huji Cam (jeśli nie masz iOS’a poszukaj zamiennika w swoim sklepie, wpisując np. “retro”)

Nawet Selena Gomez wstawiła takie zdjęcie:

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #5: Wstawiaj zdjęcia wysokiej jakości

Ważnym czynnikiem jest również jakość zdjęć. Warto posiedzieć trochę, aby poszukać dobrego kadru czy oświetlenia do swojego zdjęcia. Ludzie chętniej zostawią serduszko, gdy zdjęcie będzie z pomysłem, a nie zrobione na szybko. 📷

Przed wstawieniem zdjęcia warto trochę poświęcić czasu postprodukcji. Istnieje wiele aplikacji, które posiadają wspaniałe filtry, które urozmaicą Twoje zdjęcie, aby nie wyglądało zbyt surowo. Używając takich aplikacji, można wybrać konkretny styl zdjęć. Możesz na przykład do wszystkich zdjęć używać tego samego filtra, wtedy określisz swój styl. Twoje zdjęcie wyróżni się z tłumu setek zdjęć, które na co dzień nas przytłaczają.

Ostatnio popularne stało się wstawianie kilku zdjęć do jednego posta. Powiedzmy, że zrobiłeś/aś kilka zdjęć, każde lekko się różni od siebie, a Ty nie możesz się zdecydować, które konkretnie zdjęcie wybrać. Wstaw post z wszystkimi, a prawdopodobieństwo, że choć jedno zdjęcie spodoba się ludziom jest bardzo duże.

Zauważ, że profil stylelobster cechuje się tym, że wszystkie barwy na zdjęciach są ciepłe. Osoba, która zauważy takie zdjęcie na swojej stronie głównej od razu będzie wiedziała czyje jest to zdjęcie.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #6: Odpowiednio dobierz hasztagi

Chyba wszyscy wiemy, że hasztagi odgrywają ważną rolę w pozycjonowaniu postów. Natomiast trzeba je dobrze dobrać. Nie wstawiaj zawsze tej samej wiązanki, tych samych hasztagów. Warto dobrać hasztagi odpowiednio do zdjęcia (jeśli na zdjęciu jest np. pies, wstaw hasztagi opisujące psa). #️⃣

Wielu ludzi myśli, że im większa ilość hasztagów tym lepiej – nie. Hasztagi muszą być umiejętnie dobrane do zdjęcia. Nie ilość, lecz jakość. Czasem zdarzyło mi się, że zdjęcia, które miały znikomą ilość hasztagów miały najwięks aktywność.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #7: Nawiąż dobrą relacje z obserwującymi

Posiadając odpowiednią ilość obserwujących na Instagramie, możesz nawiązać z nimi kontakt. Gdy nawiążesz interakcje z Twoją społecznościom, stanie się ona bardziej aktywna, a jak wiadomo – algorytm Instagrama aktywnośc lubi! 😀

Gdy ktoś skomentuje Twoje zdjęcie, najzwyczajniej mu odpisz. Nie wiem jakiego rodzaju komentarze otrzymujesz, ale na każdy znajdzie się jakaś odpowiedź, dzięki której komentujący poczuje się lekko wyróżniony, ponieważ osoba, którą obserwuje odpowiedziała mu. Radzę każdemu, aby nawiązal interakcje ze swoją grupą odbiorców. W przyszłości posiadanie aktywnych i zaangażowanych followersów będzie na wagę złota.

Powiedzmy, że w przyszłości planujesz wydać książke. Gdy nie będziesz miał/a zbudowanej dobrej relacji ze swoją grupą odbiorców, marketing za pomocą Instagrama może nie wypalić, a gdy będziemy mieli zgraną społeczność, na pewno znajdą się chętni, którzy kupią Twoją książke.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #8: Nie proś o promowanie

W ciągu roku prowadzenia konta otrzymałem wiele wiadomości, najcześciej takie – “Ej, wypromujesz mnie?”. Każdy chciałby darmowy zastrzyk obserwujących, ale będzie on niekorzystny. Gdy ktoś się zgodzi i poleci Twój profil np. na story, jego followersi zaobserwują Ciebie ponieważ ich idol tak powiedział! 😛 Otrzymując takich obserwujących stracimy tylko aktywność i jak wspomniałem ucierpimy na tym.

Najlepiej jest gdy nowy obserwujący jest tego świadomy i wie że akurat Ciebie chcę zaobserować – nie można go do tego zmusić. Przestrzegam też przed używaniem płatnych followersów. Twoje konto może być zablokowane, a jak Instagram Cie nie zablokuję to stracicisz zaangażowanie, warto? Nie. 👿

Inaczej sprawa wygląda gdy nawiążesz współpracę z inną osobą. Gdy zdecydujesz się z kimś takową współprace nawiązać, warto przemyśleć w jaki sposób chcesz to zrobić. Istnieje kilka możliwości: relacja na story, wzmianka pod postem czy w BIO (opisie profilu). Tak jak wspomniałem – nie zmuszaj do obserwowania. Warto tylko polecic i np. powiedziec – “Hej! Patrzcie jaką nową fotke wrzuciła moja koleżanka, koniecznie sprawdźcie!”. Taka promocja jest o wiele lepsza, ponieważ nie zmusza do niczego. Pamiętaj też, aby kontent profilu osoby, z którą nawiązujesz współprace zbytnio nie odbiegał od Twojego.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #9: Napisz dobry biogram

Biogram jest wizytówką każdego profilu, to ją zobaczy Twój potencjalny obserwujący. Oprócz dobrego biogramu warto spojrzeć na naszą nazwe profilu, sprawdź czy czasem nie jest za długa i czy Ci osobiście się podoba – ważne, aby była krótka, chwytliwa i łatwa do zapamiętania. 📜

BIO można napisać w wiele różnych sposobów, ogranicza Cię tylko kreatywność. Nie wiem jaki jest Twój profil, ale ważne jest, aby opis nawiązywał do tego co robisz. Gdy prowadzisz np. marke odzieżową – dodaj swój slogan. Gdy jesteś influencerem – opisz się w kilku zdaniach.

Zobacz jak wygląda BIO Nike. Jest schludne i krótkie, zawiera ich hasztag oraz slogan – Just Do It. Jest on chwytliwy, łatwy do zapamiętania i krótki. Krótko, ale wyśmienicie 🙂

Do biogramu można dodać również link. Gdy prowadzisz bloga, koniecznie umieśc takowy do swojego opisu. Można wstawić tylko jeden link, więc pomyśl co chcesz ciekawego przekazać światu! 🌍 Gdy chcesz nawiązać współprace z różnymi firmami, wstaw informacje o kontakcie do Ciebie. Marki wolą lepiej wysłać maila niż trudzić się z Direct Message na Instagramie.

Tak jak napisałem – ogranicza Cie tylko kreatywność. Zastanów się co chcesz wstawić, przed aktualizacją BIO, podejdź do oceny opisu od innej strony, wciel się w rolę potencjanlnego obserwującego i sprawdź czy wszystko jest na miejscu.

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie #10: Wyznacz cel

Skoro tu jesteś, chcesz osiągnąc followersów, jaki jest cel? Odpowiedz sobie sam. Cel jest bardzo ważny, ponieważ to on będzie Was motywował do dalszych działań. Rozwijając swoje konto bez celu, szybko stracicie zapał – na sam początek to zły pomysł… 👌

Polecam też wyznaczać sobie małe cele, na przykład jeśli zaczynacie swoją przygodę z Instagramem, wyznaczcie sobie jako cel sto obserwujących. Cel całkiem realny, jednemu zajmie to dwa dni, drugiemu miesiąc, ale na pewno po osiągnięciu tego celu poczujęcie chęć dążania dalej – o to chodzi! 💡

Jak zdobyć więcej followersów na Instagramie – Wnioski

Pamiętaj, te metody nie zadziałają od razu. Jeśli chcecie coś osiągnąć na Instagramie musicie tego chcieć i konsekwentnie prowadzić do osiągnięcia celu. Nie rób wszystkich metod 1:1, zinterpretuj to na swój sposób, jak Ci pasuję.

Wiele osób myśli, że tylko ilośc followersów jest ważna, jest to po cześci prawda, ale w małym stopniu. Po tym artykule już wiecie, że wpływa na to wiele czynników, trzeba tylko okreslić swoje tempo i dążyć do swojego celu. Polecam krótki film na YouTube autorstwa Tomasza Działowego, mówi on w nim, że subskrypcje na YouTube już odchodzą w zapomnienie. Oczywiście mówimy tutaj o Instagramie, ale czujecie aluzje? 🤔

Oczywiście temat jest bardziej obszerny i można by pisać, pisać… w przyszłosci na blogu będzie pojawiało się więcej artykułow o Instagramie, więc polecam śledzić!

Teraz już jesteś gotowy, na co czekasz? Działaj! 🙌