Browse By

CEO YouTube’a prosi Internet o pomoc w walce z ACTA 2

Susan Wojcicki prosi społeczność YouTube o pomoc w walce z dyrektywą w sprawie praw autorskich, potocznie nazywaną  ACTA 2.

Szefowa YouTube’a mówi o artykule 13 dyrektywy unijnej, który nakłada na dostawców usług online obowiązek sprawdzania treści i usuwania tych, które mogłyby naruszać licencje.

Dyrektywa sprzyja firmą, które nie są w stanie nadążyć za rozwojem internetu, co sprawia, że rośnie im konkurencja i nie mają już takiej kontroli jak wcześniej. Taka sytuacja sprawi, że w Internecie pozostaną sami giganci, a mniejsi będą zamiatani pod dywan.

Na YouTube każdy może coś wstawić. Za treści publikowane przez użytkowników odpowiada YouTube, a jeśli jakiś film narusza prawa autorskie wszystkie koszty ponosi serwis. Dlatego “wybicie” się mniejszych twórców będzie w zasadzie niemożliwe.

Fragment listu Susan mówi o skutkach wprowadzenia ACTA 2:

Artykuł 13 w obecnej treści grozi uniemożliwieniem milionom ludzi – w tym twórcom wideo takim jak Wy, a także użytkownikom – przesyłania treści na platformy takie jak YouTube. Ponadto grozi też uniemożliwieniem użytkownikom w Unii Europejskiej oglądania treści już dostępnych na kanałach twórców wszędzie indziej. Dotyczy to też niesamowitej biblioteki filmów edukacyjnych na YouTube – takich jak lekcje językowe czy poradniki.

Miejmy nadzieje, że wiadomość od YouTube’a trafi do szerszej publiki!

#SaveYourInternet