Władze podały, że w mieszkaniu w San Francisco znaleziono ciało badacza OpenAI, który stał się sygnalistą.
Ciało 26-letniego Suchira Balaji odkryto 26 listopada po tym, jak policja otrzymała telefon z prośbą o sprawdzenie jego stanu zdrowia.
Biuro lekarza sądowego w San Francisco uznało jego śmierć za samobójstwo, a policja nie znalazła żadnych dowodów przestępstwa.
W ostatnich miesiącach Balaji publicznie wypowiadał się przeciwko praktykom OpenAI, firmy zajmującej się sztuczną inteligencją, która toczy szereg procesów sądowych związanych z jej praktykami w zakresie gromadzenia danych.
w październiku „The New York Times” opublikował wywiad z panem Balaji, w której zarzucił, że OpenAI naruszyło amerykańskie prawo autorskie podczas opracowywania popularnego chatbota internetowego ChatGPT.
W artykule napisano, że po czterech latach pracy w firmie jako badacz Balaji doszedł do wniosku, że „wykorzystanie przez OpenAI danych chronionych prawem autorskim do zbudowania ChatGPT stanowi naruszenie prawa i że technologie takie jak ChatGPT wyrządzają szkody w Internecie”.
OpenAI twierdzi, że jego modele są „trenowane na publicznie dostępnych danych”.
Balaji opuścił firmę w sierpniu, mówiąc „New York Timesowi”, że od tego czasu pracuje nad osobistymi projektami.
Dorastał w Cupertino w Kalifornii, zanim rozpoczął studia informatyczne na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Rzecznik OpenAI powiedział w oświadczeniu cytowanym przez CNBC News, że „był zdruzgotany, gdy dowiedział się dzisiaj o tej niezwykle smutnej wiadomości, a nasze serca są w tym trudnym czasie z bliskimi Suchira”.
Wydawcy wiadomości ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, w tym „New York Times”, oraz grupa autorów bestsellerów, w tym John Grisham, złożyli pozwy, twierdząc, że firma nielegalnie wykorzystywała artykuły prasowe do szkolenia swojego oprogramowania.
W listopadzie OpenAI powiedział BBC, że jego oprogramowanie „opiera się na zasadach dozwolonego użytku i powiązanych międzynarodowych zasadach praw autorskich, które są sprawiedliwe dla twórców i wspierają innowacje”.
Jeśli problemy opisane w tej historii dotknęły Cię, pomoc i wsparcie są dostępne za pośrednictwem Linia akcji BBC, lub skontaktuj się Samarytanie.
Jeśli jesteś w USA, zadzwoń pod numer 988 lub skontaktuj się z nami Linia życia.