Sąd Najwyższy uznaje kastowy podział pracy w więzieniach za niezgodny z konstytucją. 3 października skład ławy pod przewodnictwem Prezesa Sądu Najwyższego Indii DY Chandrachuda uchylił kilka przepisów podręczników stanowych więzień, uznając je za naruszające prawa podstawowe.
Sąd uznał, że przydzielanie sprzątania i zamiatania kastom marginalnym oraz „pozwolenie kastom wyższym na gotowanie jest dyskryminacją bezpośrednią… przykładem bezpośredniej dyskryminacji w rozumieniu art. 15 ust. 1 Konstytucji”.
Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp
Zwraca uwagę na przypadki, w których segregacja w pracy więziennej opiera się na uprzedzeniach kastowych. Trybunał zauważył, że zasada 404 Kodeksu więziennictwa w Bengalu Zachodnim pozwala na mianowanie skazanego na stróża nocnego tylko wtedy, gdy „nie należy on do klasy, która może mieć silną naturalną skłonność do ucieczki, takiej jak ludzie z plemion koczowniczych”.
Trybunał zauważył, że niejasna definicja „przestępców notorycznych” utrwala hierarchię kastową w zakładach karnych. W Kerali, Tamil Nadu i Andhra Pradesh poszczególne osoby można klasyfikować jako przestępców notorycznych „nawet w przypadku braku wcześniejszych wyroków skazujących”.
Dyskryminacja rasowa nie jest jedynym problemem w więzieniach. Pojawiają się zarzuty braku nadzoru, nieludzkiej postawy władz i arbitralnego stosowania prawa.
Niedawno na zlecenie Sądu Najwyższego Pendżabu i Haryany zarejestrowano pierwszy raport informacyjny (FIR) przeciwko nieznanym osobom w związku z wywiadem udzielonym przez osławionego gangstera Lawrence’a Bishnoi z centralnego więzienia w Jaipur. Według raportu Times of India 70 procent wezwań do wymuszenia w Radżastanie ma powiązania z gangiem Bishnoi, pomimo jego długiego więzienia. Brak nadzoru ze strony władz umożliwił kontynuację działalności przestępczej nawet w więzieniach o zaostrzonym rygorze.
Innym przykładem nieodpowiednich działań władz była śmierć gangstera Sunila Baliana, alias Tillu Tajpuria, zamordowanego przez członków rywalizującego gangu w więzieniu Tihar w Delhi. Na nagraniu z telewizji przemysłowej widać, jak policjanci stoją bez interwencji, gdy Tajpuria została dźgnięta nożem.
Kolejnym problemem jest niewłaściwe stosowanie przepisów. Częste zwolnienie warunkowe szefa Dera, Gurmeeta Ram Rahima, skazanego za gwałt i morderstwo na mocy ustawy Haryana Good Conduct Prisoners (tymczasowe zwolnienie) z 2022 r., budzi obawy, zwłaszcza podczas wyborów.
Eksperci zwracają także uwagę na rosnące upolitycznienie więzień, w których wpływowe osoby często otrzymują specjalne przywileje.
Rząd centralny podjął próbę wprowadzenia reform w więzieniach za pomocą ustawy Model Prisons Act z 2023 r., której celem jest usprawnienie administracji więziennej poprzez nadanie priorytetu resocjalizacji i reformacji więźniów.
Jednakże „więzienia” figurują na liście stanów w wykazie siódmym Konstytucji Indii, zatem odpowiedzialność za reformy spoczywa na rządach stanowych.
Pierwsza publikacja: 09 października 2024 | 19:12 JEST