Tajemniczy „syndrom hawański” dotknął personel dyplomatyczny USA w prawie 100 krajach, a nowy raport wywiadu wskazuje, że najprawdopodobniej winę ponosi „zagraniczny przeciwnik”.
Ale czym jest syndrom Hawany?
Sky News przygląda się objawom, osobom dotkniętym chorobą oraz nowym informacjom zawartym w raporcie rządu USA.
Co to jest syndrom Hawany?
O chorobie po raz pierwszy poinformowano w 2016 r., kiedy personel dyplomatyczny USA w ambasadzie w stolicy Kuby, Hawanie, zgłosił objawy, w tym bóle głowy, dzwonienie w uszach i zaburzenia funkcji poznawczych.
Od tego czasu osoby cierpiące na tę chorobę zgłaszały bóle głowy, zaniki pamięci, nudności, zawroty głowy i inne objawy często powiązane z urazami mózgu.
Osoby dotknięte chorobą zauważyły dziwne dźwięki i doznania, po których nastąpiły niewyjaśnione choroby i objawy.
Kto został dotknięty?
Ponad 1500 urzędników amerykańskich w 96 krajach stwierdziło, że doświadczyło syndromu hawańskiego.
Pracownicy ambasad w Chinach, Europie i stolicy USA, Waszyngtonie, zgłosili objawy.
W celu wyjaśnienia przyczyny choroby wysunięto kilka teorii, w tym możliwość zaistnienia wrogiego stanu przy użyciu rodzaju broni o ukierunkowanej energii wykorzystującej fale dźwiękowe lub tajemnicze zjawisko masowej choroby psychogennej – zwanej inaczej masową histerią.
Co mówi najnowszy raport?
Według raportu Stałej Specjalnej Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych „wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że za niektórymi” przypadkami syndromu hawańskiego stoi zagraniczny przeciwnik.
W raporcie wskazano, że łącznie 334 amerykańskich urzędników zakwalifikowało się do opieki z powodu „anomalnych incydentów zdrowotnych (AHI)”.
Skrytykował także ocenę tego syndromu przeprowadzoną przez społeczność wywiadowczą Stanów Zjednoczonych, stwierdzając, że „brakuje mu integralności analitycznej i jest wysoce nieregularny w sformułowaniu”.
Co mówią raporty społeczności wywiadowczej USA?
W 2022 roku CIA opublikowała wstępną ocenę, w której stwierdzono, że syndrom nie jest wynikiem „ciągłej globalnej kampanii prowadzonej przez wrogie mocarstwo”.
Wykluczył zaangażowanie zagraniczne w 976 z 1000 zbadanych spraw, stwierdzając, że nie może go wykluczyć w pozostałych przypadkach.
W jawnej wersji raportu opracowanego przez siedem amerykańskich agencji wywiadowczych i opublikowanego w marcu ubiegłego roku dodano, że zaangażowanie zagranicznego przeciwnika było „bardzo mało prawdopodobne”.
Jednak przedstawiciel USA Rick Crawford, który kierował najnowszym dochodzeniem, powiedział: „Niestety, (wspólnota wywiadowcza) aktywnie próbowała utrudniać nasze dochodzenie, mimo to udało nam się zebrać istotne dowody i mam powody sądzić, że jej twierdzenia czynników środowiskowych lub społecznych wyjaśniających AHI są fałszywe.”
Czy za tym stanem może stać jednostka wywiadu rosyjskiego?
Amerykańscy dyplomaci dotknięci syndromem Hawany mógł być celem rosyjskiej broni dźwiękowej– wynika z pięcioletniego wspólnego dochodzenia mediów opublikowanego na początku tego roku.
Wspólny raport „The Insider”, „Der Spiegel” i „60 Minutes” CBS sugeruje, że w sprawę może być zamieszana tajemnicza jednostka rosyjskiego wywiadu.
Poinformowali, że starsi członkowie Jednostki 29155 otrzymali nagrody i awanse za pracę związaną z rozwojem „nieśmiercionośnej broni akustycznej”.
Co powiedziała Rosja?
Moskwa odrzuciła te zarzuty jako „bezpodstawne”, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził: „Przez wiele lat temat tzw. syndromu hawańskiego był w prasie wyolbrzymiany i od samego początku łączony z oskarżeniami pod adresem strona rosyjska.
„Ale nikt nigdzie nie opublikował ani nie przedstawił żadnych przekonujących dowodów na te bezpodstawne oskarżenia. Zatem wszystko to jest niczym więcej niż bezpodstawnymi, bezpodstawnymi oskarżeniami mediów”.
Jakie są inne teorie?
Niektóre inne badania sugerują, że przyczyną zespołu Hawany może być masowa choroba psychogenna, której objawy rozprzestrzeniają się w populacji bez zakażenia.
Zaproponowali stres związany z pracą za granicą we wrogich lub nieprzyjaznych krajach, gdzie praca często wiąże się z obawą przed potencjalną inwigilacją, mogło mieć znaczenie.