To, co determinuje najbiedniejsze obrażenia świata, nie jest „tak wyraźne jak dolary i centy”, jak podkreślają autorzy badań. Jednak według rankingu CHARTS Worldwide dziewięć krajów w Afryka byli jednymi z 10 najbiedniejszych na świecie, z jednym w Azji.

Wyjaśniło, że dane są często trudne do zdobycia w niektórych z najbardziej wrażliwych krajów i Produkt krajowy brutto (PKB) Nie uwzględnia całego bogactwa kraju, więc „każdy ranking będzie niekompletny i nie w pełni reprezentatywny”. Koncentrował się jednak na wskaźniku rozwoju społecznego ONZ (HDI) w latach 2023-24, który uwzględnia długość życia od urodzenia, dochód narodowy brutto (DNB), oczekiwane i średnie lata w szkole oraz skutki zmian klimatu.

10 – Sierra Leone

Wojna domowa Sierra Leone zakończyła się w 2002 roku, ale jej trwałe skutki, wraz z kryzysami, takimi jak epidemia eboli, klęski żywiołowe i Covid Pandemic, nadal wpływa na kraj według troski na całym świecie.

Po latach postępu gospodarczego inflacja gwałtownie wzrosła, a ubóstwo pozostaje powszechne, co w badaniach stwierdzają, że 26% populacji żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa – wznosząc się do 60% na obszarach wiejskich.

9 – Burkina Faso

Burkina Faso stoi w obliczu najgorszego kryzysu humanitarnego z powodu niepokojów politycznych, konfliktów i zmian klimatu. Chociaż inflacja znacznie spadła w 2023 r., A skrajne ubóstwo nieznacznie spadło, ponad 40% populacji nadal żyje poniżej granicy ubóstwa.

8 – Jemen

Prawie dekada konfliktu i zmian klimatu pozostawiło prawie 80% Jemenczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa, co czyni go najbiedniejszym krajem na Bliskim Wschodzie na kontynencie Azji.

Stwierdzono, że wojna wywołała załamanie gospodarcze i inflację, pozostawiając wiele bez stałej pracy lub dochodów. Chociaż rozejm z ONZ w 2022 r. Przyniósł pewną ulgę ekonomiczną, blokada eksportu ropy naftowej 2023 odwróciła te korzyści.

7 – Burundi

Około 75% populacji w kraju Afryki Wschodniej żyje poniżej granicy ubóstwa. Kraj wciąż wraca do zdrowia po wojnie domowej, która zakończyła się w 2005 r. I zmagając się ze zmianami klimatu, szczególnie w swojej gospodarce w dużej mierze.

Pomimo tych wyzwań Burundi widział Skromny wzrost gospodarczy w 2023 r. I ma na celu długoterminowy rozwój, a rządowe cele stania się krajem wschodzącym do 2040 r. I rozwinięte do 2060 r.

6 – Mali

Stolica Timbuktu Mali rozkwitła kiedyś jako stanowisko handlowe. Jednak w przypadku wpływu zmian klimatu, konfliktów krajowych i regionalnych w ciągu ostatnich 12 lat oraz długoterminowymi skutkami pandemii, kraj ten odnotował szybki wzrost poziomu ubóstwa. W raporcie stwierdzono, że 90% Malian żyje teraz poniżej granicy ubóstwa.

5 – Chad

Pomimo rurociągu o wartości 4 miliardów dolarów z ropy, raport powiedział, że Chad jest jednym z najbiedniejsze kraje na świecie Z powodu braku infrastruktury i konfliktów. Ponad 42% populacji żyje poniżej krajowej granicy ubóstwa.

Uchodźcy przed sąsiednim Sudanem uciekli do kraju po wybuchu brutalnej wojny domowej, prowadząc do głodu, a Chad zmaga się ze wsparciem zwiększonej populacji wraz z innymi czynnikami, takimi jak zmiany klimatu.

4 – Niger

W 2023 r. Ponad 1,1 miliona osób w Nigrze spadło poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa, co daje sumę ponad 52% populacji żyjącej za mniej niż 2,15 USD dziennie.

Raport przypisuje go ciągłym konfliktom, zmianom klimatu i utrzymującej się niestabilności gospodarczej zakorzenionej w historii kolonialnej kraju. Zamach stanu i kolejne sankcje pogorszyły warunki, zwiększając inflację i koszty podstawowych potrzeb.

3 – Republika Środkowoafrykańska

Po ponad dekadzie kryzysu w raporcie stwierdzono, że konflikt pozostał, aw 2022 r. Aktywność gospodarcza prawie zatrzymała się całkowicie z powodu poważnych powodzi i niedoborów paliw.

Według Banku Światowego 70% populacji żyje w skrajnym ubóstwie, a 90% nie ma dostępu do energii elektrycznej.

2 – Sudan Południowy

Od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r. Sudan Południowy przetrwał dwie wojny domowe i obecnie działają na podstawie „kruchej” umowy pokojowej, zgodnie z raportem. Trwające konflikty i katastrofy, takie jak susze i powodzie, pozostawiły 80% populacji żyjących poniżej granicy ubóstwa.

1 – Somalia

Somalia stanęła przed dziesięcioleciami kryzysu naznaczonymi suszą, konfliktem, głodem i „słabym zarządzaniem”, pozostawiając około 70% populacji poniżej granicy ubóstwa i 90% w ubóstwie wielowymiarowym.

Kraj był w centrum historycznej suszy w Rogu Afryki i podczas gdy PKB nieco wzrósł o 2% rocznie, PKB na mieszkańca nadal spada o około 0,8% każdego roku.

W raporcie stwierdzono: „Chociaż ubóstwo jest mierzalnym faktem życia, ostatecznie nie definiuje kraju, społeczności lub jednostki. Walka z ubóstwem, jeśli ma być wygrana, spoczywa w rękach ludzi, z którymi pracujemy. Naszym zadaniem jest pomóc im znaleźć potrzebne narzędzia i zasoby”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj