NOWY JORK, 12 grudnia (UPI) Nowe badanie wskazuje, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach głębokich, co może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym śmiercią.

Najobszerniejszym badaniem amerykańskim dotyczącym tego związku z trzema rodzajami substancji zanieczyszczających powietrze było: opublikowany w czwartek w czasopiśmie Blood, wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne.

Narażenie na zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do stanów zapalnych i przyczyniać się do krzepnięcia krwi. Od dawna łączono ją z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, a wcześniejsze badania sugerowały również związek z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową (VTE).

Co roku aż 900 000 Amerykanów doświadcza VTE. Wiek, operacja, dłuższe okresy braku aktywności, choroby serca, ciąża i uwarunkowania genetyczne również mogą zwiększać ryzyko.

Do VTE zalicza się zakrzepicę żył głębokich, gdy zakrzep tworzy się w żyle głębokiej nóg, ramion lub narządu wewnętrznego, oraz zatorowość płucną, która objawia się oddzieleniem się skrzepu krwi od takiej żyły i przedostaniem się do płuc.

„Zanieczyszczenie powietrza w pewnym stopniu dotyka prawie wszystkich” – powiedziała UPI główna autorka Pamela Lutsey.

Zakrzepy krwi „są niedocenianym problemem zdrowotnym” – stwierdziła Lutsey, profesor na Wydziale Epidemiologii i Zdrowia Społecznego Uniwersytetu Minnesota w Minneapolis.

W badaniu wzięło udział 6651 dorosłych mieszkających w Nowym Jorku, Baltimore, Chicago, Los Angeles, Minneapolis i Winston-Salem w Karolinie Północnej lub w ich pobliżu.

Badacze obserwowali uczestników badania średnio przez 17 lat w latach 2000–2018, kiedy to u 248 dorosłych, czyli 3,7%, wystąpiły zakrzepy krwi wymagające opieki szpitalnej.

U uczestników z wyższym ogólnym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza ryzyko związane z ŻChZZ było o 39% wyższe w porównaniu z osobami narażonymi na niższe poziomy.

U osób ze zwiększoną ekspozycją na tlenki azotu i dwutlenek azotu – substancje zanieczyszczające najczęściej występujące w spalinach pojazdów – ryzyko było zwiększone odpowiednio o 121% do 174%.

„Nasze odkrycia stanowią kolejny dowód na to, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do szeregu niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych” – stwierdziła Lutsey.

Ludzie wdychają drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza emitowane przez elektrownie węglowe, pożary lasów i spaliny pojazdów mechanicznych.

Naukowcy przeanalizowali związek między zanieczyszczeniem powietrza zebranym w ramach dwutygodniowego monitoringu na poziomie społeczności, który obejmował próbki pobrane z domów uczestników, a ryzykiem hospitalizacji z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Porównali osoby z najwyższym poziomem ekspozycji – w górnych 75 percentylu – z osobami z najniższym poziomem ekspozycji – w dolnych 25 percentylu. Dostosowali je do zmiennych, takich jak wiek, narażenie na tytoń oraz podstawowe schorzenia układu oddechowego i inne problemy zdrowotne.

Badania są częścią Wieloetnicznego Studium Miażdżycy, finansowanego przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi, Krajowe Centrum Postępu Nauk Translacyjnych oraz Agencję Ochrony Środowiska.

Jednakże „ponieważ w tym artykule omówiono długoterminowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza, które jest wszechobecne, a ludzie mają nad nim stosunkowo niewielką kontrolę, trudno jest sformułować konkretne zalecenia dotyczące ograniczenia narażenia i poprawy zdrowia” – stwierdziła Lutsey.

Inni eksperci pochwalili badaczy za zbadanie chronicznych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza.

„Badacze zastosowali najnowocześniejsze metody narażenia na zanieczyszczenia powietrza” – powiedział dr Howard Kipen, profesor na Wydziale Zdrowia i Sprawiedliwości Środowiska i Pracy w Rutgers University School of Public Health w Piscataway w stanie New Jersey. Nie był zaangażowany w badaniu.

„To uzupełnia niezaprzeczalny zbiór dowodów naukowych na to, że rzeczywisty poziom zanieczyszczeń znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych, zagrażających życiu chorób w całym organizmie” – stwierdził Kipen, podając jako przykłady raka i cukrzycę.

Zakrzepica żył głębokich występuje szczególnie często u obłożnie chorych pacjentów chirurgicznych. Ryzyko wzrasta również skromniej u zdrowych osób podczas długiego lotu samolotem – dodał.

Obywatele polegają na rządzie federalnym, zwłaszcza na Agencji Ochrony Środowiska (EPA), jeśli chodzi o zmniejszenie zanieczyszczeń w ramach ustawy o czystym powietrzu, a takie badania stanowią podstawę podejmowania świadomych decyzji, zauważył Kipen.

Ludzie powinni zapytać swoich lekarzy o środki zapobiegawcze w przewidywaniu unieruchomienia po znaczącym zabiegu chirurgicznym. Dodał, że napinanie mięśni nóg oraz chodzenie i stanie są pomocne podczas lotów dłuższych niż cztery godziny.

Każda osoba mieszkająca w pobliżu zwiększonego zanieczyszczenia powietrza powinna zachować czujność, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka ŻChZZ dzięki diecie zdrowej dla serca i schemacie odchudzania obejmującym regularne ćwiczenia, powiedział dr Arman Qamar, dyrektor Centrum Medycyny Personalizowanej Układu Sercowo-Naczyniowego w Endeavour Health w Glenview w stanie Illinois .

Leki na bazie estrogenów również zwiększają ryzyko zakrzepów krwi, dlatego osoby podatne na niebezpieczeństwo powinny omówić z lekarzami alternatywne rozwiązania, powiedziała Qamar.

Niemniej jednak dr Gopal Allada, pulmonolog z Oregon Health & Science University w Portland, zauważył, że dwa jednoczesne zdarzenia nie dowodzą związku przyczynowego.

„Może istnieć coś innego, co powoduje częstszą zachorowalność na ŻChZZ na obszarach o większym zanieczyszczeniu powietrza” – stwierdził Allada.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj