O tej porze roku osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania ostrzegły, że potrzeba większego wsparcia.

Nowe badania przeprowadzone przez doradcę i autorkę Lynn Crilly wykazały, że prawie osiem na dziesięć osób martwi się wpływem okresu świątecznego na osoby zmagające się z takimi schorzeniami, jak bulimia i jadłowstręt psychiczny.

W ankiecie przeprowadzonej wśród 2000 osób 79 procent stwierdziło, że martwi się, jak oni, przyjaciele lub ukochani poradzą sobie z dodatkowymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą świąteczne jedzenie.

Ekspert dobrego samopoczucia, doradczyni rodzinna i dziecięca oraz rzeczniczka zdrowia psychicznego Lynn, która pierwotnie przeszkoliła się, aby wspierać swoją córkę Samantę w radzeniu sobie z zaburzeniami odżywiania, powiedziała: „Te liczby podkreślają, jak naprawdę trudna może to być pora roku dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania i dla także ich przyjaciele i rodzina.

„Tak, dla niektórych słowo Boże Narodzenie słusznie napełnia ich radością, ale dla innych może napełnić ich strachem” – mówi Lynn.

„Okres Bożego Narodzenia może być szczególnie trudny dla osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania. Oczekiwania związane z kontaktami towarzyskimi i jedzeniem mogą powodować stres, presję i sprzeczne myśli zarówno u osoby cierpiącej, jak i jej bliskich.

„Kiedy moja córka Samantha prawie 20 lat temu wpadła w szpony anoreksji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, bałam się Świąt Bożego Narodzenia i całego dodatkowego stresu i niepokoju, jakie one powodowały.

„Spędziłam czas, próbując przetrwać okres wakacji, aby jak najbardziej ułatwić Samantę życie, pamiętając jednocześnie, że miała siostrę bliźniaczkę Charlotte, która uwielbiała tę porę roku.

„W miarę upływu lat rodzina była w stanie coraz częściej rozmawiać o tym, co czujemy, i zaakceptowaliśmy fakt, że nasza wersja Świąt Bożego Narodzenia uległa zmianie, co znacznie ułatwiło sprawę.

„Ale dla osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania Święta Bożego Narodzenia mogą być najgorszym koszmarem, podczas gdy ich bliscy uważają, że korzystanie z „radości” Świąt jest równie trudne.

„Ważne jest, abyśmy robili więcej, aby rozmawiać o tym problemie i otwarcie mówić o wyzwaniach, przed którymi stoi wiele osób”.

W ramach dalszej pomocy Lynn podzieliła się dziewięcioma krokami, jak możesz o tej porze roku wesprzeć osobę cierpiącą na zaburzenia odżywiania.

1. W okresie poprzedzającym okres Bożego Narodzenia usiądź i porozmawiaj o tym, jak można ułatwić imprezy towarzyskie i spotkania rodzinne. Wiem, że to trudne, ale bycie otwartym i szczerym wobec siebie pomoże stworzyć bardziej zrelaksowany czas i mniejszy niepokój.

2. Nie oczekuj zbyt wiele od dnia. Być może łatwiej będzie Ci pominąć tradycyjny świąteczny obiad i zamiast tego wymyślić inny posiłek, który nie będzie wymagał siedzenia przy stole zastawionym jedzeniem. Któregoś roku zorganizowaliśmy grilla, który według nas był znacznie mniej stresujący.

3. Skoncentruj się na czynnościach niezwiązanych z jedzeniem, takich jak wyjścia do kina, zabytkowych domów i centrów ogrodniczych. Często mają one wspaniałe dekoracje i wystawy, dzięki czemu można cieszyć się uroczystościami bez skupiania się na jedzeniu i piciu.

4. Jeśli odwiedzasz ludzi lub zapraszasz ludzi, zamiast obfitego posiłku zjedz drinka i przekąskę.

5. Zaakceptowanie faktu, że Święta Bożego Narodzenia w rodzinie będą inne, zmniejszy dużą presję. Wszyscy odczuwamy ciężar oczekiwań, szczególnie w obliczu mediów społecznościowych pokazujących idealne rodziny, ale tak nie jest.

6. Pamiętaj, że możesz nie czuć się dobrze. Czasami samo przetrwanie jest zwycięstwem, szczególnie jeśli cierpisz na taką chorobę, jak zaburzenia odżywiania.

7. Staraj się przestrzegać zwyczajów i godzin posiłków, aby jak najbardziej złagodzić niepokój związany z jedzeniem.

8. Poświęć trochę czasu na wyjście z domu. Chodzenie na spacery oferuje zmianę otoczenia i świeże powietrze, a może to idealny czas na nadrobienie zaległości w rozmowach, aby upewnić się, że wszystko u Ciebie w porządku.

9. Bądź dla siebie miły. Bardzo szybko nauczyłam się, że doskonałość nie istnieje. Rób to, co jest dobre dla Ciebie i Twojej rodziny i nie porównuj się z innymi.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj