Z cmentarzem niepowodzeń polityki zagranicznej, Somali w ciągu ostatnich dziesięcioleci zaznało zaledwie kilku miesięcy spokoju i panuje chaos.

Korupcja sięga głęboko z powodu lat wojny domowej i niestabilności politycznej. Kraj cierpi z powodu słabych instytucji, a przywódcy często nadużywają pomocy i zasobów, uniemożliwiając prawdziwy postęp.

W rezultacie Afryki kraj położony najdalej na wschód, położony w Rogu Afryki, określany jest jako najbardziej niebezpiecznei najbardziej skorumpowany kraj na świecie.

Po upadku rządu centralnego w 1991 r. brak silnego, funkcjonującego rządu stworzył próżnię we władzy, w której o kontrolę walczyli różni watażkowie, milicje i klany. Doprowadziło to do powstania nieformalnego, opartego na patronacie systemu zarządzania, który zachęca do korupcji.

Społeczeństwo Somalii tradycyjnie opiera się na strukturach klanowych. Lojalność polityczna i władza są często powiązane z przynależnością do klanu, co może przyćmić interesy narodowe. Doprowadziło to do alokacji zasobów w oparciu o lojalność klanu, a nie zasługi czy potrzeby, co sprzyja nepotyzmowi i korupcji.

Według Międzynarodowa Przejrzystośćw Indeksie Percepcji Korupcji, który obejmuje 180 krajów na całym świecie, Somalia ma obecnie wynik 11 na 100, co oznacza, że ​​obecnie zajmuje 180 na 180 pozycji – niżej od takich krajów jak Syria, Sudan Południowy, Jemen i Korei Północnej. Liczba ta oznacza jednak poprawę w porównaniu z rekordowo niskim poziomem ośmiu dziesięć lat temu.

Brak przejrzystości i odpowiedzialności zarówno w rządzie, jak i instytucjach publicznych ułatwia utrzymywanie się korupcji. Urzędnicy i agencje publiczne często wykorzystują swoje stanowiska do celów osobistych, nie ponosząc przy tym znaczących konsekwencji z powodu ograniczonego egzekwowania prawa.

The Ministerstwo Spraw ZagranicznychRady dla wszystkich Brytyjczyków zamierzających podróżować do Somalii są obszerne. Ostrzega, że ​​istnieje duże zagrożenie terroryzm wpływające na interesy Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii. Grupa terrorystyczna, Al Shabaabi inne grupy sprzeciwiające się rządowi Somalii w dalszym ciągu przeprowadzają częste ataki, w tym w stolicy Mogadiszu.

Grupy terrorystyczne działające w Somalii groziły mieszkańcom Zachodu i osobom pracującym dla zachodnich organizacji w Somalii, w tym Somalilandu.

Wysokie zagrożenie porwaniami istnieje również w całej Somalii, w tym w regionach graniczących z Kenią i Etiopią, a także w Somaliland – samozwańcza republika. W Somalii porwano kilku obywateli Zachodu, w tym obywateli Wielkiej Brytanii, a niektórzy zostali zabici.

Obywatele brytyjscy są postrzegani jako uzasadnione cele, w tym m.in turyścipracownicy pomocy humanitarnej, dziennikarze i osoby podróżujące służbowo.

Nadal istnieje znaczne ryzyko piractwa w Zatoce Adeńskiej i na Oceanie Indyjskim, gdzie piractwo zostało ograniczone, ale nie udało mu się w pełni mu zapobiec. Piraci mogą atakować w odległości do 1000 mil morskich od wybrzeży Somalii lub dalej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że ​​jachty żaglowe nie powinny wpływać do wyznaczonego obszaru wysokiego ryzyka, ze względu na ryzyko porwania.

W całym kraju występuje również niebezpieczny poziom działalności przestępczej uzbrojonej milicji, nękany morderstwami, rozbojami i przestępczością porwania.

Sytuacja humanitarna w Somalii doprowadziła do dużych przesiedleń ludności i wzrostu liczby ludności obozy dla uchodźców które są przeludnione. Brak bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowotnego doprowadził do wzrostu przestępczości, szczególnie w pobliżu tych obozów.

Chociaż pomoc zagraniczna ma kluczowe znaczenie, może być również źródłem korupcji, ponieważ czasami jest źle zarządzana lub wykorzystywana do celów osobistych lub politycznych. Brak nadzoru nad dystrybucją pomocy pogłębia ten problem.

Somalia przyjęła prawo szariatu, ale nie wprowadziła go jeszcze w całym kraju. Al-Shabaab i inne grupy powstańcze często mają skrajne poglądy na temat stosowania prawa szariatu. Somalijskim muzułmanom nielegalne jest przejście na inną religię lub promowanie jakiejkolwiek religii innej niż islam, a także picie i sprzedaż alkohol jest zabronione.

Choć w ostatnich latach Somalia poczyniła postępy dzięki utworzeniu rządu federalnego i pewnej poprawie bezpieczeństwa, korupcja pozostaje powszechnym wyzwaniem wymagającym dalekosiężnych reform.

Source link