Zadziwiający 600-letni ornament ametystów został odkryty z fosy średniowiecznego zamku w Polska. Kawałek biżuterii, o której myślał, że był własnością średniowiecznego szlachcica, został wykonany z oczyszczonego srebra. Lech Marek, archeolog z University of Wrocław, ujawnił, że on i jego zespół zainicjowali wykopaliska archeologiczne na miejscu zamku Kolno w 2010 roku.

Powiedział Live Science: „Uważam, że przedmiot był pierwotnie częścią broszki lub, mniej prawdopodobne, koronetą lub koroną, co czyni ją tak wyjątkową w średniowiecznym kontekście osadnictwa”. Zamek, założony na początku XIX wieku, służył jako dom dla Dukesa i stacja poboru opłat dla drewnianych przesyłek. Został zrównany i zrujnowany w 1442 r. Wśród wojen domowych na Śląsku.

Duke Bolelesław III z Brzeg początkowo był właścicielem fortecy, zanim został przeniesiony do zamożnych rycerzy.

Podczas dochodzeń Marek i zespół odkryli artefakty z 1300 i 1400 roku, w tym broni, sprzętu koniowego i ceramiki typowej z tego okresu.

Aby potwierdzić kamień szlachetny jako ametyst, naukowcy zastosowali spektroskopię Ramana, technikę obejmującą światło laserowe w celu identyfikacji struktur molekularnych.

Testy fluorescencyjne rentgenowskie wykazały, że metalowi składało się ze srebra traktowanego ogniem, co jest procesem wymagającego znacznych ilości rtęci w celu odsłonięcia metalowych.

Marek wyjaśnił: „Ze względu na swoje symboliczne znaczenie, dostępność i cechy estetyczne ametystowie były popularne w okresie średniowiecznym.

„W wyrafinowanej średniowiecznej grze symboli wybór klejnotów do biżuterii zawsze miał głębszy powód. Jeśli uważa się, że klejnot został oskarżony o nadprzyrodzone moce, jego wartość gwałtownie wzrosła”.

Uwierzono tak Ametystowie mogą chronić przed zatruciemtrucizna, koszmary, zdrada, oszustwo, więzienie, utrata wzroku, czary i uduszenie.

Tożsamość tego, kto był właścicielem klejnotów, pozostaje tajemnicą, choć miały status szlachetny. Wydaje się, że ametyst został utracony podczas rutynowej podróży.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj