Dwukrotny mistrz BOSS OPEN, Matteo Berrettini, poprawił swoje imponujące wyniki w Stuttgarcie we wtorek, kiedy w pierwszej rundzie pokonał rozstawionego z numerem ósmym Romana Safiullina 7-6(8), 5-7, 7-5 w emocjonującym pojedynku.

Włoch, grający po raz pierwszy od kwietnia w Monte-Carlo, obronił jeden punkt setowy w pierwszym secie i podniósł swój poziom w decydującym. Były szósty zawodnik świata posłał 13 asów w trzecim secie i obronił wszystkie cztery punkty breakowe, jakie napotkał, zgodnie z danymi ATP Infosys Stats, by awansować po dwóch godzinach i 57 minutach.

Berrettini zdobył tytuł w Stuttgarcie w 2019 i 2022 roku i w kolejnej rundzie zmierzy się z Denisem Shapovalovem lub Matteo Martineau na trawiastym turnieju ATP 250. Berrettini często osiągał swoje najlepsze wyniki na trawie. 28-latek wygrał trofeum Queen’s Club w 2021 i 2022 roku oraz awansował do finału Wimbledonu w 2021 roku.

„Pierwszy mecz po kilku miesiącach i liczyłem na coś łatwiejszego,” zażartował Berrettini. „Myślę, że jestem naprawdę zadowolony z tego, jak walczyłem na korcie. Po kilku miesiącach bez gry nie jest łatwo wrócić i grać dobrze, i to właśnie mówiłem sobie, żeby po prostu walczyć. Starałem się cieszyć grą, bo tego mi brakowało i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tu wrócić.”

Marcos Giron zdobył swoje pierwsze zwycięstwo przeciwko obecnemu lub byłemu numerowi jeden na świecie, pokonując Andy’ego Murray’a 6-3, 6-4 w Stuttgarcie. Amerykanin wygrał 80 procent (33/41) punktów po swoim pierwszym serwie, co zapewniło mu awans do drugiej rundy, gdzie zmierzy się z Jackiem Draperem.

Murray dotarł do finału w Stuttgarcie w 2022 roku, ale w najbliższy poniedziałek spadnie poza pierwszą setkę rankingu po raz pierwszy od stycznia 2022 roku, po swojej 11. porażce na poziomie touru w tym roku.

Szkot wygrał siedem ze swoich 46 tytułów na poziomie touru na trawie.

Krajowy kolega Berrettiniego, Lorenzo Musetti, również awansował do drugiej rundy w Niemczech. Piąty rozstawiony pokonał francuskiego kwalifikanta Giovanni Mpetshi Perricarda 7-6(9), 7-6(11). Numer 30 w rankingu PIF ATP obronił dwa punkty setowe w pierwszym secie i jeden punkt setowy w drugim secie.

„To był naprawdę trudny, wymagający mecz, szczególnie przy returnowaniu jego serwisu,” powiedział Musetti. „Jestem bardzo zadowolony z mojego pierwszego zwycięstwa na trawie. Zawsze miło jest tu grać, mam dobre odczucia i czekam na kolejne dni.”