w tej historii
technologiczne gigantyczne jabłko (AAPL) Według amerykańskiej Rady ds. Stosunków Pracy firmie zarzuca się tworzenie nielegalnego środowiska pracy i naruszanie wielokrotnych wysiłków organizowanych przez pracowników w celu żądania lepszych wynagrodzeń i warunków pracy.
Według skargi złożonej w poniedziałek przez Radę ds. Stosunków Pracy, Apple zmusił pracowników w całych Stanach Zjednoczonych do podpisywania „niezgodnych z prawem” umów o zachowaniu poufności i zakazie konkurencji. Reutera.
W skardze zarzuca się także technologicznemu gigantowi „ingerowanie” i „tłumienie” praw pracowników wynikających z federalnego prawa pracy.
Rzecznik Apple powiedział Reuterowi, że firma „zawsze” szanuje prawa pracowników do omawiania płac, godzin i warunków pracy oraz „zdecydowanie” sprzeciwia się oskarżeniom zawartym w skardze.
Jeśli Apple nie rozstrzygnie sprawy, w styczniu trafi ona do sądu administracyjnego. Amerykańska Rada ds. Stosunków Pracy zwraca się do Apple o wycofanie zgłoszonych naruszeń w miejscu pracy i ostrzeżenie społeczeństwa o przysługujących mu prawach.
To nie pierwszy raz, kiedy firma zostaje oskarżona o naruszenie zasad bezpieczeństwa wobec pracowników. W styczniu 2023 roku Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy ogłosiła, że Apple nałożył na swoich pracowników działania uniemożliwiające im omawianie swoich dochodów lub angażowanie się w inną działalność chronioną. CNN.
Ponadto w czerwcu dwie byłe pracownice Apple złożyły pozew zbiorowy przeciwko firmie, zarzucając dyskryminację ze względu na płeć. Kobiety oskarżyły firmę o płacenie pracownicom za tę samą pracę znacznie niższych wynagrodzeń niż pracownikom płci męskiej, a sprawa również trafiła na pierwsze strony gazet. CNN.
Według Reuters Apple stoi obecnie przed dwoma innymi toczącymi się procesami sądowymi z Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy. Komisja zarzuca firmie zwolnienie pracownika w centrali w Kalifornii za krytykę kierownictwa i rzekome nielegalne zakłócanie kampanii związkowej w sklepie detalicznym w Atlancie.