W ciągu najbliższej dekady zaplanowano uszczelnienie 100 000 odwiertów, w których wycieka metan, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Eksperci technologiczni w Edynburg mają na celu przekształcenie skał emitujących metan w stałą substancję złożoną z nierozpuszczalnych minerałów poprzez wtrysk substancji chemicznych.
Zdaniem firmy Rockit, zajmującej się czystymi technologiami, z siedzibą na Uniwersytecie Heriot-Watt, technika ta umożliwi uwięzienie gazów cieplarnianych głęboko pod ziemią na tysiące lat.
Projekt pozyskał 75 000 funtów dofinansowania na rozwój swojego rozwiązania w ramach programu High Growth Spinout firmy Scottish Enterprise.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w ciągu 20 lat metan ma 80 razy większą siłę ocieplenia niż dwutlenek węgla.
Obliczenia szacują, że Porozumienie paryskieCel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C można osiągnąć poprzez redukcję emisji metanu o 45% do roku 2030.
Dr Oleg Ishkov, główny naukowiec na uniwersytecie, powiedział, że badania wskazują, iż „zablokowanie milionów zagrożonych odwiertów zajęłoby ponad 300 lat”.
„Nasza technologia oferuje radykalnie nowe rozwiązanie, polegające na przekształcaniu porowatych skał w nieprzepuszczalne bariery, które zatrzymują szkodliwe gazy pod ziemią na tysiąclecia” – powiedział.
„Dzięki funduszowi Scottish Enterprise jesteśmy teraz gotowi na kontynuację naszych badań. Pozwoliło nam to również dodać do zespołu dwóch komercyjnych mistrzów w postaci ekspertów-doradców”.
Naukowcy twierdzą, że plan ten mógłby zapobiec uwalnianiu do atmosfery milionów ton gazów cieplarnianych rocznie.
Czytaj więcej:
Rekord ciepła w lecie stawia świat na drodze do najcieplejszego roku w historii
Społeczeństwo wezwane do pomocy w zakupie najwyższego rezerwatu przyrody w Anglii
Leah Pape, szefowa działu usług dla przedsiębiorstw o wysokim wzroście w Scottish Enterprise, powiedziała, że projekt znajduje się „na wczesnym etapie skalowania”.
„Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu wsparciu i zachęcie uda się w pełni skomercjalizować nowatorskie badania” – dodała.