Ministerstwo Zdrowia i Opieki Rodzinnej ogłosiło w poniedziałek, że Krajowy Urząd ds. Cen Farmaceutycznych (NPPA) zmienił górne ceny ośmiu przepisanych leków stosowanych w leczeniu pierwszego rzutu w leczeniu astmy, gruźlicy i jaskry.
Na spotkaniu, które odbyło się 8 października, NPPA zatwierdziła 50-procentową podwyżkę cen maksymalnych jedenastu przepisanych preparatów ośmiu leków w stosunku do ich obecnej ceny maksymalnej.
Kliknij tutaj, aby połączyć się z nami na WhatsApp
Należą do nich atropina w postaci zastrzyków 0,6 mg/ml, stosowana w leczeniu wolnej akcji serca oraz streptomycyna w postaci proszku do wstrzykiwań, stosowana w leczeniu gruźlicy, w postaciach 750 mg i 1000 mg.
Zmieniono także górną cenę leku na astmę – salbutamolu w tabletkach o mocy 2 mg i 4 mg oraz w postaci roztworu do inhalacji o stężeniu 5 mg/ml.
Inne preparaty obejmują 2% krople pilokarpiny do leczenia jaskry, tabletki cefadroksylu 500 mg na zakażenie dróg moczowych (UTI), deferoksaminę 500 mg do wstrzykiwań do leczenia talasemii oraz tabletki litu w preparacie 300 mg.
Komentując przyczyny, ministerstwo podało w oficjalnym komunikacie, że NPPA otrzymała od producentów wnioski o podniesienie cen, powołując się na takie czynniki, jak aktywne składniki farmaceutyczne (API) i kursy walut, powołując się na wzrost kosztów produkcji, zapewnienie zrównoważonej produkcji i marketingu leku jest nieopłacalne.
„Firmy wnioskowały także o zaprzestanie produkcji niektórych preparatów ze względu na ich niekwalifikowalność” – dodało ministerstwo.
Większość tych leków jest tania i zwykle stosowana jako leczenie pierwszego rzutu, co jest bardzo ważne dla krajowych programów zdrowia publicznego.
„Niezbędne leki muszą być dostępne, aby zaspokoić potrzeby zdrowia publicznego w kraju, a kontrola cen nie powinna prowadzić do sytuacji, w której leki te staną się niedostępne na rynku” – stwierdziło ministerstwo.
Na takie uprawnienia NPPA powołała się dopiero w 2019 r. i 2021 r., kiedy to ceny pułapowe 21 i 9 preparatów zostały podniesione o 50 proc., aby zapewnić społeczeństwu stałą dostępność podstawowych leków.
Pierwsza publikacja: 14 października 2024 | 20:22 JEST