Stało się to bolesnym schematem dla głównego nurtu polityki niemieckiej: skrajnie prawicowa partia, która dla wielu przywołuje nazistowską przeszłość kraju, po raz kolejny jest gotowa na niespotykany dotąd pokaz siły wyborczej.

Populistyczno-nacjonalistyczny Alternatywa dla Niemiec, czyli AfD — który w ciągu nieco ponad dekady przeszedł od skrajnie antyimigracyjnego ruchu marginalnego do rosnącej siły w polityce lokalnej i krajowej — ma według prognoz osiągnąć dobre wyniki lub nawet pierwsze miejsce w dwóch wyborach stanowych w niedzielę w byłych Niemczech Wschodnich. Trzecie głosowanie w innym wschodnim kraju związkowym odbędzie się pod koniec września.

Jeśli AfD zdobędzie największą liczbę głosów w którymkolwiek z głosowań, co sugerują sondaże opinii publicznej, będzie to pierwszy taki triumf na szczeblu stanowym w historii Skrajna prawica niemiecka impreza od czasów II wojny światowej.

Mężczyzna w białej koszuli (po lewej) i kobieta w niebieskiej koszuli, obejmując się, stoją twarzą do tłumu

Hoecke pozuje do zdjęcia ze zwolennikiem na wiecu w Apoldzie we wschodnich Niemczech.

(Jens Schleuter / AFP/Getty Images)

„To zdecydowanie dramatyczna zmiana” – powiedział Constantin Wurthmann, profesor politologii porównawczej na Uniwersytecie Erlangen-Norymberga, odnosząc się do spodziewanej porażki partii popierających rządzącą koalicję kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Analitycy twierdzą, że AfD prawdopodobnie skorzysta zarówno na lokalizacji, jak i czasie głosowania. Wszystkie trzy kraje związkowe — Saksonia i Turyngia, które głosują w niedzielę, oraz wiejski kraj związkowy Brandenburgia, otaczający Berlin, gdzie głosowanie odbędzie się 22 września — leżą we wschodnim sercu kraju, gdzie partia cieszy się największym poparciem.

A zaledwie dziewięć dni przed pierwszym z tych głosowań napięcia związane z imigracją gwałtownie wzrosły po makabrycznej serii ataków nożem, w której Syryjczyk został oskarżony.

W zależności od wyniku, trio głosów może być drugim dużym wstrząsem AfD dla niemieckiego establishmentu politycznego w tym roku. Partia, która jest monitorowana przez krajową agencję wywiadowczą pod kątem podejrzeń o ekstremizm i antydemokratyczne skłonności, gwałtownie wzrosła do drugie miejsce w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego w tym kraju w czerwcu.

Choć głosowanie to miało w dużej mierze symboliczny charakter, gdyż europejski organ ustawodawczy dysponuje stosunkowo niewielką władzą w porównaniu z parlamentami narodowymi państw członkowskich Unii Europejskiej, to jednak odebrano je jako sygnał ostrzegawczy wyrażający gniew wobec rządów centrowych i głównych partii.

Gniew ten skrystalizował się po ataku nożem 23 sierpnia na festiwalu w zachodnim mieście Solingen, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. 26-letni podejrzany, który przybył do kraju jako osoba ubiegająca się o azyl, od zeszłego roku podlegał nakazowi deportacji.

I ekstremistyczna grupa Państwo Islamskie przyznała się do odpowiedzialności wywołało obawy dotyczące potencjalnej nowej fali ataków terrorystycznych w Europie.

Dwie osoby stoją naprzeciwko wystawy kwiatów i świec

Ludzie składają kwiaty w pobliżu miejsca śmiertelnego ataku nożem z 23 sierpnia w Solingen w Niemczech. Analitycy twierdzą, że atak wpisuje się w antyimigracyjną agendę skrajnej prawicy; podejrzany przybył do kraju jako osoba ubiegająca się o azyl.

(Henning Kaiser / Associated Press)

Analitycy stwierdzili, że odcinek ten wpisywał się w skrajnie prawicowy program przedstawiania imigrantów jako niebezpiecznie agresywnych, a rządu jako zadowolonego z siebie w obliczu poważnego zagrożenia – co jest echem amerykańskiego dyskursu politycznego w tym sezon kampanii prezydenckiej.

„Moje przeczucie jest takie, że AfD poradzi sobie jeszcze lepiej, niż się spodziewano, po ataku w Solingen” – powiedziała Sabine Volk, badaczka nauk politycznych z Uniwersytetu w Pasawie.

Centrolewicowa partia Scholza popiera prawo do ubiegania się o azyl – w przeciwieństwie do AfD, której przywódcy krajowi wzywają do całkowitego wstrzymania wszelkiej imigracji – ale kanclerz powiedziała po ataku w Solingen, że nielegalna migracja musi być ściślej kontrolowana, a deportacje przeprowadzane szybciej w przypadku odrzucenia wniosków o azyl.

Analitycy przewidują, że kwestia imigracji będzie nadal źródłem napięć.

„Ugruntowane partie muszą zająć się kwestiami imigracji, w przeciwnym razie skrajna prawica (partie) mają na nie monopol”, napisała na platformie społecznościowej X Katja Hoyer, autorka i badaczka byłego komunistycznego NRD.

Nadchodzące wybory podkreślają ciągłe poczucie politycznego niezadowolenia i wyobcowania na wschodzie kraju, prawie 35 lat po upadku muru berlińskiego. Niedawny sondaż przeprowadzony przez niemiecki instytut ekonomiczny IW wykazał, że jedna piąta mieszkańców wschodu czuje się ekonomicznie pominięta, mimo że statystyki finansowe sugerują, że ich region zmniejsza dystans do bogatszego zachodu.

Pomaga to zwiększyć poparcie wyborców dla partii populistycznych, niezależnie od tego, czy ci po skrajnej prawicytakie jak AfD, lub skrajnie lewicowe, takie jak partia Rozum i Sprawiedliwość, znana pod niemieckimi skrótami BSW, która również powinna osiągnąć bardzo dobry wynik w nadchodzących wyborach krajowych.

Nawet jeśli zdobędzie największą część głosów w nadchodzących głosowaniach, mało prawdopodobne jest, aby AfD zdobyła większość. Potrzeba by poparcia innej partii lub więcej, aby utworzyć rządzącą koalicję ustawodawczą, ale jak dotąd inni odmówili sojuszu z nią.

Wśród wiernych partii uczucie niechęci pozostało — i narasta.

„Wiele rzeczy obiecanych Niemcom ze wschodu nie odniosło sukcesu” – powiedział analityk Wurthmann. „A jeśli przyjrzeć się wpływom czasów sowieckich, niektórzy na wschodzie nie do końca zaakceptowali wartości demokratyczne”.

Sądy i niemieckie organy ścigania powoływały się właśnie na to — podważanie wartości demokratycznych i stosowanie retoryki nienawiści — formalnie uznając AfD za podejrzaną organizację ekstremistyczną.

Wielu Niemców z przerażeniem myśli o ponownym wprowadzeniu przez partię, nawet pośrednio, zakazanych wypowiedzi i symboli kojarzonych z epoką nazistowską.

W lipcu niemiecki sąd orzekł, Bjoern Hoeckektóry przewodzi AfD w Turyngii, winny użycia nazistowskiego hasła. Wypowiedział tylko część kwestionowanego zwrotu — „Wszystko dla Niemiec!” — ale okazało się, że namawiał tłum na wiecu do jego dokończenia.

Było to jego drugie tego typu wykroczenie i karą była grzywna.

Source link