Prezes Telegramu, Pavel Durov, ma się później stawić w sądzie, gdzie zostaną mu postawione zarzuty związane z domniemaną działalnością przestępczą na platformie.

Miliarder i założyciel firmy zajmującej się szyfrowanymi wiadomościami i media społecznościowe aplikacja została aresztowana w Francja w sobotę po tym, jak jego prywatny odrzutowiec wylądował na lotnisku Le Bourget Paryż.

Ten Przedsiębiorca urodzony w Rosji – który w 2021 r. uzyskał obywatelstwo francuskie – został przesłuchany w związku z zarzutami, że jego platforma jest wykorzystywana do wymiany materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci, a także przez gangi przestępcze do handlu narkotykami, oszustw i prania pieniędzy.

Twierdzi się również, że Telegram odmówił dzielenia się informacjami i dokumentami ze śledczymi.

Telegram odpowiedział, że przestrzega przepisów UE, a jego moderacja „jest zgodna ze standardami branżowymi i stale się poprawia”.

W oświadczeniu dodano: „To absurdalne twierdzić, że platforma lub jej właściciel są odpowiedzialni za nadużycia tej platformy”.

Aresztowanie Pavla Durova w sobotę wywołało protest w pobliżu ambasady francuskiej w Moskwie, gdzie zrzucono papierowe samoloty przedstawiające logo Telegram. Fot.: Reuters
Obraz:
Aresztowanie Pavla Durova w sobotę wywołało protest w pobliżu ambasady francuskiej w Moskwie, gdzie zrzucono papierowe samoloty przedstawiające logo Telegram. Fot.: Reuters

Aresztowanie pana Durowa we Francji wywołało oburzenie Rosja z papierowymi samolotami – symbolizującymi logo Telegramu – rozmieszczonymi w Moskwie na znak wsparcia dla miliardera.

Niektórzy urzędnicy państwowi twierdzą, że aresztowanie miało podłoże polityczne i stanowi dowód podwójnych standardów Zachodu w kwestii wolności słowa.

Tymczasem w Irangdzie Telegram jest oficjalnie zakazany, ale wciąż powszechnie używany, najwyższy przywódca Republiki Islamskiej, ajatollah Ali Chamenei pochwalił Francję za „surowe” podejście do tych, którzy „naruszają zasady zarządzania” internetem.

Spowodowało to również pojawienie się kontrowersyjnego influencera Andrzej Tate porównywać się do CEO Telegrama, który zmaga się z zarzutami handlu ludźmi w Rumunii oraz innymi przestępstwami, którym zaprzecza.

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

Tate: Spisek mający na celu „zniewolenie nas wszystkich”

Ale prezydent Francji Emmanuela Macrona nalegał, że pan Durov aresztowanie nie było politycznei zamieścił na portalu X wpis, w którym stwierdził, że jego kraj „jest głęboko zaangażowany” w wolność słowa.

Dodał, że „wolności są przestrzegane w ramach prawnych, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w życiu realnym, aby chronić obywateli i szanować ich podstawowe prawa”.

Przeczytaj więcej na Sky News:
Naukowcy próbujący śledzić i zwalczać rozprzestrzenianie się MPox
Na Marka Zuckerberga wywierano „presję”, aby „cenzurował” treści
Komentarze Elona Muska dotyczące zamieszek wywołują poparcie dla konkurencyjnej platformy

Telegram, który według oficjalnych danych ma prawie miliard użytkowników na całym świecie, został założony przez Durowa po tym, jak spotkał się z presją ze strony władz rosyjskich w związku z inną platformą, którą uruchomił.

Odrzucił żądania ograniczenia działalności rosyjskich działaczy opozycji i udostępnienia danych osobowych na popularnym portalu społecznościowym VKontakte (VK).

Zamiast tego sprzedał swoje udziały w VK i opuścił kraj, aby skupić się na Telegramie, który nadal ma szczególny wpływ w Rosji, Ukraina i republik byłego Związku Radzieckiego.

Telegram oferuje szyfrowanie typu end-to-end, skutecznie chroniąc dane przed przechwyceniem, i kładzie duży nacisk na prywatność.

Choć jest to kluczowe źródło informacji na temat wojny Rosji na Ukrainie, ostatnio wykorzystywano je również do działań przestępczych, przez skrajnie prawicowych aktywistów, którzy wywołali zamieszki w Wielkiej Brytanii w ciągu Pchnięcia nożem w Southport.

Rządy państw zachodnich często krytykują Telegram za brak moderowania treści, co zdaniem ekspertów naraża aplikację do przesyłania wiadomości na potencjalne wykorzystanie przez gangi przestępcze i ekstremistyczne.

Source link