We włoskiej jaskini odkryto sztylet sprzed 4000 lat archeolodzy twierdzą, że to ciekawe odkrycie może ujawnić, jak zmiany społeczne ukształtowały Europę epoki miedzi.
Wykopaliska w jaskini Tina Jama w północno-wschodniej części kraju Włochy odkopano rzadki miedziany sztylet w kształcie liścia, mierzący poniżej 10 cm.
Podczas wykopalisk odkryto nie tylko sztylet, ale także pozostałości ceramiczne i kamienne artefakty z drugiej połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e.
Teraz archeolodzy z Włoch Uniwersytet Ca’ Foscari w Wenecji, którzy wraz z kolegami ze Słowenii badają artefakty, twierdzą, że mają one istotne znaczenie dla zrozumienia przemian technologicznych, kulturowych i społecznych w Europie w tym konkretnym okresie.
Powiedzieli: „Odkrycie rzadkiego miedzianego sztyletu, datowanego na drugą połowę trzeciego tysiąclecia p.n.e., jest wyjątkowym wydarzeniem, które rodzi pytania dotyczące wykorzystania jaskini, biorąc pod uwagę, że tego typu cenne artefakty powszechnie spotyka się w kontekstach grobowych. ”
Frederico Bernardini, dyrektor wykopalisk, powiedział: „(Celem jest) wyjaśnienie różnych aspektów niedawnej prehistorii regionów północno-wschodniego Adriatyku przy zastosowaniu nowoczesnego i rygorystycznego podejścia”.
Naukowcy odkryli także konstrukcję wykonaną z kamiennych płyt i bloków, najprawdopodobniej używaną do zamykania wejścia do jaskini w okresie od 2000 r. p.n.e. do 1500 r. p.n.e.
Przeznaczenie budowli pozostaje nieznane, choć badacze podejrzewają, że miała ona związek z praktykami pochówku, opierając się na fragmentach ludzkich czaszek, częściowo z nią powiązanych.
Materiały ceramiczne i palenisko w jaskini wskazują, że w tym czasie odwiedzały ją grupy utrzymujące „bliskie kontakty” z obszarami Dalmacji w pobliżu współczesnej Chorwacji.
Archeolodzy twierdzą, że podobnych znalezisk miedzianych sztyletów wykonanych we Włoszech nigdy wcześniej nie dokonano. Sztylet odkopano w warstwie gleby datowanej na drugą połowę trzeciego tysiąclecia p.n.e.
Odkryto także obsydianowy artefakt wykonany ze szkła wulkanicznego, prawdopodobnie sprowadzony z południowych Włoch lub Europy Środkowej.
Różne materiały z różnych okresów wskazują, że jaskinię odwiedzano od tysięcy lat. Zdaniem naukowców sprawia to, że miejsce to jest „obiecujące” dla przyszłych kampanii wykopaliskowych.