Naukowcy sugerują, że mała kość kolana związana z powszechnym rodzajem zapalenia stawów mogła pomóc ludziom przejść od chodzenia na czworakach do stania w pozycji wyprostowanej.

Niewiele wiadomo na temat trzeszczki bocznej, kości ukrytej w ścięgnie pod kolanem, która ma wielkość ziarenka sezamu i występuje u około 39% populacji.

Wiąże się ją z chorobami takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest chorobą zwyrodnieniową, powodującą stopniowy rozpad tkanek w stawach, powodujący przewlekły ból.

Boczna trzeszczka człowieka (po lewej) oraz środkowa i boczna trzeszczka makaka (po prawej). Fot.: PA/King's College London
Obraz:
Boczna trzeszczka człowieka (po lewej) oraz środkowa i boczna trzeszczka makaka (po prawej). Fot.: PA/King’s College London

Naukowcy z King’s College London (KCL) odkryli, że u wczesnych ludzi kość ta ewoluowała w wyjątkowy sposób w porównaniu z innymi naczelnymi, takimi jak lemury, lorisy, tarsiery i małpy.

Dr Michael Berthaume, wykładowca inżynierii na KCL, twierdzi, że ewolucyjna zmiana mogła przyczynić się do przejścia człowieka od chodzenia, opierając się na knykciach, do stania na dwóch nogach.

„Nasze badania pokazują, że ta często źle rozumiana kość mogła ewoluować na wiele sposobów u naczelnych, przy czym u ludzi wystąpiła odrębna forma ewolucji, która rozpoczęła się na samym początku istnienia wszystkich człekokształtnych (grupy obejmującej małpy człekokształtne, takie jak szympansy, orangutany i bonobo, a także ludzi)” – powiedział.

„Wykorzystanie tej kości w nowy sposób mogłoby pomóc wczesnym ludziom, takim jak Australopithecus, przejść od chodzenia na czworakach do chodzenia w pozycji wyprostowanej”.

Dziesięciolecia badań naukowych nie zdołały wyjaśnić, dlaczego u niektórych osób występuje trzeszczka boczna, a u innych nie.

Obecnie kość ta jest około trzy razy bardziej powszechna niż sto lat temu, gdy występowała u 11% populacji świata, co wskazuje na to, że choroba ta powraca u ludzi.

Dr Berthaume stwierdził, że może to wynikać z faktu, że „w ciągu ostatnich 100 lat ludzie są lepiej odżywieni, a co za tym idzie, są wyżsi i ważą więcej, co zapewnia mechaniczny bodziec do tworzenia się kości”.

Przeczytaj więcej w Sky News:
Australia wprowadzi limit wieku dla dzieci korzystających z mediów społecznościowych
Europejskie destynacje wakacyjne, które stały się „siedliskami” wirusa „łamania kości”
SpaceX wysyła prywatnych astronautów na „ryzykowny” pierwszy w historii spacer kosmiczny

U prawie wszystkich małp człekokształtnych brakuje maleńkiej kości kolana

W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, przeanalizowano również literaturę medyczną dotyczącą kolan, dotyczącą 93 gatunków naczelnych.

Dr Berthaume i jego koleżanka Nelly A. Fragoso Vargas z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu London South Bank przyjrzeli się dwóm innym kościom osadzonym w ścięgnach kolan – kośćcowi udowemu oraz trzeszczce przyśrodkowej.

Odkryli, że naczelne posiadające takie kości mają 50 razy większe prawdopodobieństwo posiadania przodków, którzy również je posiadali.

Odkryli również, że u prawie wszystkich małp człekokształtnych, z wyjątkiem dwóch gatunków gibbona, nie występuje trzeszczka boczna.

Tymczasem stwierdzono, że u naczelnych trzeszczka przyśrodkowa i boczna prawie zawsze rozwijają się parami, z wyjątkiem człowieka, u którego występuje jedynie trzeszczka boczna.

Dr Berthaume stwierdziła, że ​​odkrycia wskazują na ewolucyjny proces znany jako eksaptacja, w którym kończyna lub organ ewoluuje w określonym kontekście, ale z czasem przejmuje nową funkcję.

Dodał, że lepsze zrozumienie związku między tym, dlaczego u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów dwukrotnie częściej występuje uszkodzenie trzeszczki bocznej, „jest kierunkiem, którym jesteśmy zainteresowani i mamy pewne hipotezy, które chcielibyśmy przetestować”.

Source link