Niewiele krajów jest ze sobą tak blisko powiązanych jak Stany Zjednoczone i Kanada. Łączy ich najdłuższa na świecie granica lądowa i stosunki handlowe warte ponad bilion dolarów.
Premier Kanady Justin Trudeau od razu pogratulował prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach.
Nie ma jednak wątpliwości, że ich relacje były trudne, a na horyzoncie pojawiły się wyzwania.
Oto, jak zwycięstwo Trumpa może wpłynąć na północnego sąsiada Ameryki.
Osobiste powiązania Ottawy i DC
W środę rano kanadyjscy przywódcy polityczni ostrożnie wychwalali zwycięstwo Trumpa.
Trudeau pogratulował „Donaldowi” zdecydowanego zwycięstwa, mówiąc, że nie może się doczekać współpracy z nim.
„Świat jest w rzeczywistości trudniejszy i bardziej skomplikowany niż cztery lata temu i wiem, że mamy przed sobą mnóstwo pracy” – powiedział.
Trump i Trudeau byli już wcześniej partnerami, co szczególnie skutecznie renegocjowało wraz z Meksykiem USMCA – północnoamerykański pakt handlowy.
Ale oboje przeżywali trudne chwile – Trump nazwał Trudeau „skrajnie lewicowym wariatem” i „dwulicowym”, podczas gdy Trudeau raz zdawał się drwić Trump na spotkaniu przywódców NATO w 2019 r.
Możliwe jest również, że Kanada będzie miała w ogóle nowego premiera i rząd, w sytuacji, gdy Trudeau stanie w obliczu ewentualnych przedterminowych wyborów, podczas gdy jego Partia Liberalna ma słabe wyniki w sondażach.
Może to skomplikować proces tworzenia odnowionych, silnych stosunków z nową administracją Trumpa – przynajmniej na krótką metę – stwierdziła Louise Blais, była kanadyjska dyplomata.
„To nie jest idealna sytuacja, aby znaleźć się obecnie politycznie” – stwierdziła.
Wicepremier Chrystia Freeland powiedziała w środę, że wie, że „wielu Kanadyjczyków czuje się dziś niespokojnych”.
Ale zachwalała „trwałe relacje – powiedziałbym nawet, że przyjaźnie”, jakie łączą kanadyjscy urzędnicy ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.
„Kanada będzie zamożna, Kanadyjczycy będą bezpieczni, a nasza suwerenna tożsamość będzie bezpieczna, gdy będziemy współpracować z nowo wybraną administracją” – powiedziała.
Kłopoty handlowe
Kanadę i Stany Zjednoczone łączą głęboko powiązane stosunki gospodarcze i handlowe.
Kanada eksportuje 75% swoich towarów i usług do Stanów Zjednoczonych, a obietnica Trumpa dotycząca ogólnych 10% ceł może znacząco wpłynąć na jej gospodarkę.
„Martwię się, jak faktycznie wyglądałaby ogólna taryfa” – powiedział Trevor Tombe, kanadyjski ekonomista z Uniwersytetu w Calgary.
„W tym miejscu szczegóły są naprawdę ważne, a niestety nie mamy szczegółowych informacji na temat tego, jak te taryfy faktycznie miałyby wyglądać”.
W lipcu Kanadyjski Bank Rozwoju Biznesu oszacował, że posunięcie to może odjąć 7 miliardów dolarów od kanadyjskiego PKB w roku, w którym zostanie wdrożone – głównie w wyniku spadku inwestycji przedsiębiorstw – i osłabić dolara kanadyjskiego.
Tombe ostrzegł, że wzrost gospodarczy Kanady już spowalnia i nie jest w stanie amortyzować wstrząsów.
Pod znakiem zapytania stoi także przyszłość USMCA. Trzej partnerzy handlowi podejmą w 2026 roku decyzję o przedłużeniu paktu o kolejne 16 lat.
John Dickerman, doradca ds. polityki Kanadyjskiej Rady Biznesu z siedzibą w USA, powiedział, że aby sprostać temu wyzwaniu, Kanada może oprzeć się na swoich wcześniejszych doświadczeniach w renegocjacji tej trójstronnej umowy sześć lat temu.
Powiedział, że Kanada powinna być konsekwentna w swoim przekazie w tej sprawie, „przypominając Amerykanom, że to porozumienie było dla nich dobre”.
Analitycy twierdzą, że Kanada będzie musiała pójść na pewne ustępstwa, próbując odnaleźć się w nowych stosunkach.
Wśród nich pracuje się nad tym, jak zająć się politykami i tak już niepopularnymi w USA – takimi jak nowy kanadyjski podatek od usług cyfrowych – 3% podatek nałożony na główne zagraniczne firmy świadczące usługi cyfrowe, takie jak Google i Amazon.
„Poprzednia administracja Trumpa przyjęła naprawdę agresywne stanowisko w sprawie podatku od usług cyfrowych” – powiedział Dickerman. „Nie spodziewałbym się, że to się zmieni. Jeśli już, to spodziewam się, że to się trochę wzmocni”.
Wicepremier Freeland odniósł się w środę do niektórych z tych obaw.
Powiedziała, że Kanada, będąc największym rynkiem eksportowym USA, daje temu krajowi „dźwignię” w przyszłych negocjacjach.
„Sprawiedliwy udział” w obronie
Kanada od dawna jest postrzegana jako opieszała wśród sojuszników w zakresie wydatków na NATO i obronę. Oczekuje się, że Trump będzie wywierał największą presję na swojego północnego sąsiada.
Trudeau powiedział, że jego kraj osiągnie minimalny cel sojuszu, jakim jest wydatkowanie 2% PKB na obronę do 2032 r., w porównaniu z obecnymi 1,29%.
W wywiad dla CTV News Kelly Craft, była ambasador USA w Kanadzie za pierwszej administracji Trumpa, stwierdziła, że harmonogram „nie jest wystarczająco dobry”.
„Donald Trump, kiedy mówi, że oczekuje, że ludzie zapłacą sprawiedliwą część, tak się stanie”.
Pani Blais powiedziała, że Kanada musi „wykazać się kreatywnością”, aby przyspieszyć termin, w tym opierając się na bogatych dostawach kluczowych minerałów do celów obronnych.
„Nie mamy dużego pola manewru fiskalnego” – stwierdziła. „Ale jednocześnie myślę, że możemy wykazać się nieco większym zaangażowaniem”.
Plan zabezpieczenia granicy
Groźba Trumpa dotycząca masowych deportacji wzbudziła w Kanadzie pytania o to, co to oznacza dla wspólnej północnej granicy.
Terri Gives, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedziała, że nawet jeśli groźba nie zostanie wprowadzona w życie, „istnieje problem percepcji”, który może skłonić ludzi do przekraczania granicy z Kanadą.
W 2017 r. tysiące ludzi zaczęło wjeżdżać do Kanady przez Roxham Road – nieoficjalny punkt dostępu na granicy Nowego Jorku i Quebecu – w celu ubiegania się o azyl.
Powody, które kierowały nimi, były różne, ale wielu przytaczało zarówno obawy dotyczące możliwości pozostania w USA za pierwszej prezydentury Trumpa, jak i wiarę, że zostaną mile widziani w Kanadzie.
Od tego czasu Kanada i Stany Zjednoczone załatały lukę w pakcie granicznym, która zezwalała ludziom na przekraczanie nieoficjalnych punktów granicznych, ale Dane z USA sugerują, że ludzie nadal próbują podjąć próbę.
Zapytany o obawy Freeland powiedział, że istnieje plan.
„Chcę zapewnić Kanadyjczyków, że absolutnie uznajemy znaczenie bezpieczeństwa granic i kontroli granicy” – powiedziała.
Rozwiązanie wszelkich potencjalnych problemów będzie wymagało ścisłej współpracy między urzędnikami kanadyjskimi i amerykańskimi. Granica długości 5525 mil (8891 km) jest niebroniona.
„Jak faktycznie egzekwować tę granicę?” powiedziała Julie Young, kanadyjska kierownik ds. badań nad krytycznymi badaniami nad granicami i adiunkt na Uniwersytecie Lethbridge.