Wiadomość o powrocie Donalda Trumpa do władzy w Białym Domu trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie.
Jego tak zwana polityka zagraniczna „America First” mogła skutkować wycofaniem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w obszary konfliktów na całym świecie.
Pięciu korespondentów BBC ocenia, jaki wpływ może to mieć na miejsce, w którym się znajdują.
Trump postrzegany jako wytchnienie na ukraińskim froncie
James Waterhouse, korespondent ukraiński, Kijów
„Nie próbujcie przewidywać działań Trumpa. Nikt nie wie, jak on się zachowa”.
Słowa jednego z ukraińskich parlamentarzystów odzwierciedlają wyzwanie polityczne stojące przed Kijowem. Powszechnie obawiano się tutaj zwycięstwa Trumpa ze względu na jego znaczenie dla przyszłego wsparcia USA.
Republikanin obiecał kiedyś zakończenie wojny w ciągu jednego dnia i wielokrotnie krytykował pomoc wojskową USA dla Ukrainy. Teraz każdy może zgadnąć, co mógłby zrobić.
„Mógłby poprosić Putina o zamrożenie tej wojny, a on powiedziałby «OK»” – mówi żołnierz pierwszej linii frontu. „To najgorszy scenariusz, ponieważ za kilka lat Rosjanie ponownie posuną się naprzód i mogą nas zniszczyć”.
„Drugi scenariusz zakłada odmowę Putina” – mówi. „Istnieje szansa, że Trump zareaguje radykalnie. To bardziej obiecujący scenariusz”.
Ukraina ma nadzieję, że oznacza to dalsze zwiększenie wsparcia militarnego Stanów Zjednoczonych w obliczu prawdopodobnej porażki Ukrainy.
Dla tych, którzy są blisko linii frontu i mają dość rosyjskiej agresji, Trump jest postrzegany jako sposób na wytchnienie.
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, kiedyś nazwany przez Trumpa „największym sprzedawcą w historii”, wysłał już wiadomość z gratulacjami.
Mówił o możliwościach politycznych i gospodarczych, jakie może zapewnić partnerstwo, i chce w zamian móc dalej walczyć.
Jest jeszcze inny składnik.
Trump będzie musiał nie tylko rozważyć dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy, ale także to, jak i czy zareagować na rosnące zaangażowanie Korei Północnej w rosyjską inwazję.
Nie mam planów gratulacji dla Putina
Steve Rosenberg, redaktor rosyjski, Moskwa
Można się spodziewać, że Kreml będzie wściekły na Trumpa, który odzyskał Biały Dom.
Przecież w trakcie kampanii unikał krytyki Władimira Putina. Tymczasem Kamala Harris nazwała rosyjskiego prezydenta „morderczym dyktatorem”.
Trump kwestionował także skalę amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa.
Jednak publicznie Kreml robi wszystko, co w jego mocy, aby sprawiać wrażenie, że nie jest podekscytowany zwycięstwem Trumpa.
„Nie są mi znane żadne plany (dla prezydenta Putina), aby pogratulować Trumpowi” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Nie zapominajcie, że (Ameryka) jest «nieprzyjaznym krajem», który jest bezpośrednio i pośrednio zaangażowany w wojnę przeciwko naszemu państwu”.
Osłabienie oczekiwań to efekt pierwszej kadencji Trumpa: Kreml wiązał duże nadzieje, że prezydentura Trumpa zmieni stosunki amerykańsko-rosyjskie. Tak się nie stało.
Niemniej jednak w klubie dyskusji politycznych, w którym biorę udział, w górach nad Soczi, czołowi rosyjscy politolodzy wydają się nie mogąc doczekać kontynuacji Trumpa.
Jeden z ekspertów powiedział mi, że jego zdaniem pod rządami Trumpa Stany Zjednoczone „wycofają się” ze swojego statusu globalnego superpotęgi.
Inna sugerowała, że wybory w USA wpisują się w „ogólną wizję świata” Kremla, w której „liberalny globalizm wyczerpał swoją skuteczność”.
Przywódcy europejscy widzą nadchodzące problemy w zakresie bezpieczeństwa
Autor: Paul Kirby, europejski redaktor cyfrowy
Kiedy w czwartek w Budapeszcie zgromadzi się kilkudziesięciu europejskich przywódców z UE i spoza niej, prawica będzie świętować zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach, ale reszta będzie zadawać sobie pytanie, co będzie dalej.
Węgierski gospodarz i sojusznik Trumpa, Viktor Orban, jako pierwszy umieścił na Facebooku swoją zachwyconą wiadomość: „Wszystko w porządku!”
Jednak dla wielu innych przywódców UE Trump 2.0 może sygnalizować przyszłe problemy w zakresie bezpieczeństwa, handlu i zmian klimatycznych.
Kilka minut po złożeniu gratulacji kandydatowi Republikanów francuski Emmanuel Macron oświadczył, że zgodził się z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem w sprawie pracy na rzecz „bardziej zjednoczonej, silniejszej i bardziej suwerennej Europy w tym nowym kontekście”.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przedstawiła wyobrażenie o tym kontekście. Właśnie wróciłam z Ukrainy i powiedziała, że Europejczycy muszą teraz „myśleć na szeroką skalę i poczynić duże inwestycje w bezpieczeństwo europejskie”, mając USA jako partnera.
Jej polski i natowski odpowiednik Radosław Sikorski powiedział, że był w kontakcie z czołowym zespołem Trumpa i zgodził się, że „Europa musi pilnie wziąć na siebie większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo”.
Perspektywa wysokich ceł amerykańskich na import z UE również jest dużym obciążeniem. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowała Trumpowi, ale w porę przypomniała, że „miliony miejsc pracy i miliardy w handlu” zależą od ich stosunków transatlantyckich.
Izrael „jasno widział” kim jest Trump
Autor: Lucy Williamson, korespondentka z Bliskiego Wschodu, Jerozolima
Premier Izraela Benjamin Netanjahu był jednym z pierwszych, którzy pogratulowali Trumpowi, a wcześniej nazwał go w Białym Domu najlepszym przyjacielem Izraela w historii.
Trump wcześniej zdobył tu przychylność, zrywając amerykańskie porozumienie nuklearne z Iranem, któremu sprzeciwiał się Izrael. Wywrócił także do góry nogami dziesięciolecia polityki USA, uznając Jerozolimę za stolicę Izraela.
Pierwsza kadencja Trumpa była „wzorowa” z punktu widzenia Izraela, mówi Michael Oren, były ambasador Izraela w USA. Dodaje jednak: „Musimy bardzo jasno ocenić, kim jest Donald Trump i co reprezentuje”.
Były prezydent uważa wojny za kosztowne, zauważa Oren, a Trump nalegał, aby Izrael szybko zakończył wojnę w Gazie.
„Jeśli Donald Trump obejmie urząd w styczniu i powie: «OK, masz tydzień na zakończenie tej wojny», Netanjahu będzie musiał to uszanować”.
W Gazie, gdzie izraelskie wojsko walczy z palestyńskim ugrupowaniem Hamas, desperacja zawęziła uwagę niektórych mieszkańców.
Trump „ma pewne mocne obietnice” – mówi Ahmed, którego żona i syn zginęli w wyniku zniszczenia ich domu. „Mamy nadzieję, że może pomóc i przynieść pokój”.
Inny wysiedlony mieszkaniec, Mamdouh, powiedział, że nie obchodzi go, kto wygra wybory w USA – po prostu chciał, żeby ktoś pomógł.
Xi może dostrzec szansę na scenie światowej
Autor: Laura Bicker, korespondentka chińska, Pekin
Chiny przygotowują się na powrót Donalda Trumpa w związku z obawami, że jego prezydentura wywoła nową wojnę handlową.
Jako prezydent Trump nałożył cła na chiński import o wartości ponad 300 miliardów dolarów. Tym razem powiedział, że cła mogą przekroczyć 60%.
Pekin nie będzie biernie czekać – podejmie odwet. Jednak chińska gospodarka już jest chora i nie będzie nastroju na drugą przedłużającą się wojnę handlową.
Jednak prezydent Xi może postrzegać kolejne cztery lata Trumpa jako szansę.
Administracja Bidena spędziła ostatnie cztery lata na budowaniu przyjaźni w całej Azji z takimi krajami, jak Korea Południowa, Japonia, Filipiny i Wietnam – a wszystko to w celu powstrzymania Chin.
Polityka Trumpa America First faworyzuje porozumienia zamiast tego rodzaju dyplomacji. Na przykład jako prezydent zażądał od Korei Południowej większych pieniędzy za dalsze przyjmowanie w tym kraju wojsk amerykańskich.
Nie dajcie się zwieść, Chiny chcą rzucić wyzwanie porządkowi światowemu pod przewodnictwem USA. Pekin zbudował już sojusze z gospodarkami wschodzącymi na tzw. Globalnym Południu.
Istnieje ryzyko, że Trump może zrazić sojuszników USA w Azji, tak jak to zrobił podczas swojej ostatniej prezydentury.
Jeśli tak się stanie, Xi może zyskać szansę na przedstawienie siebie jako stabilnego partnera globalnego.