Prezydent Azerbejdżanu, który jest gospodarzem szczytu klimatycznego COP29, okrzyknął ropę i gaz „darem od Boga”, ostro krytykując zachodnie media i działaczy klimatycznych.

Prezydent Ilham Alijew rozpoczął konferencję od szeroko zakrojonego, krytycznego przemówienia, w którym ostro skrytykował przeciwników przemysłu naftowego i gazowego w jego kraju.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym o godz COP29gdzie prawie 200 krajów negocjuje globalne działania w sprawie zmian klimatycznych, prezydent Alijew określił swój kraj jako ofiarę „dobrze zorganizowanej kampanii oszczerstw i szantażu”.

W ciągu kilku chwil I sekretarz generalny Antonio Guterres wszedł na scenę i stwierdził, że podwojenie wykorzystania paliw kopalnych to strategia absurdalna.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew biorą udział w ceremonii otwarcia konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych COP29 w Baku, Azerbejdżan, 12 listopada 2024 r. REUTERS/Maxim Shemetov
Obraz:
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i Alijew podczas ceremonii otwarcia COP29 w Baku w Azerbejdżanie. Fot: Reuters

Ale prezydent Alijew powiedział: „Jako prezydent COP29 będziemy oczywiście zdecydowanym zwolennikiem zielonej transformacji i robimy to. Ale jednocześnie musimy być realistami”.

Odnosząc się do zasobów gazu i ropy, dodał: „Nie należy obwiniać krajów za ich posiadanie ani za wprowadzanie tych zasobów na rynek, ponieważ rynek ich potrzebuje. Ludzie ich potrzebują”.

The Azerbejdżan rząd opiera się na paliwach kopalnych w zakresie 60% swojego budżetu i 90% eksportu.

Prezydent Alijew stwierdził, że nazywanie Azerbejdżanu „petrostatem” jest „niesprawiedliwe”, ponieważ produkuje on mniej niż 1% światowych złóż ropy i gazu.

Szczególną krytykę zwrócił na Stany Zjednoczone, największego w historii emitenta dwutlenku węgla na świecie, oraz Unię Europejską, zarzucając im podwójne standardy.

W przemówieniu prezydenta Alijewa podkreślono wyzwanie leżące u podstaw negocjacji klimatycznych: chociaż wszystkie narody wzywa się do przejścia na ekologiczne źródła energii, wiele z nich, w tym bogate kraje Zachodu, w dalszym ciągu opiera się na paliwach kopalnych.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew przemawia podczas ceremonii otwarcia konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych COP29 w Baku, Azerbejdżan, 12 listopada 2024 r. REUTERS/Maxim Shemetov
Obraz:
Prezydent Alijew ostro skrytykował zachodnie media i działaczy klimatycznych. Fot: Reuters

Ale Wielka Brytania tak postawił sobie nowy cel ograniczenia emisji o 81% do 2035 r.

Rząd oświadczył, że jego misją jest „zajęcie się kryzysem klimatycznym w sposób, który poprawi sytuację Brytyjczyków” – poprzez inwestowanie w czystą, rodzimą energię elektryczną i zrywanie powiązań z niestabilnymi rynkami paliw kopalnych.

W ciągu ostatnich 35 lat, od 1990 r., Wielka Brytania obniżyła już swoje emisje o 50%. Teraz chce je obciąć o kolejne 31% w ciągu zaledwie 10 lat.

Przeczytaj więcej:
Starmer mówi sektorowi prywatnemu, aby „zaczął płacić sprawiedliwą część”
Wszechmogący spór o gotówkę klimatyczną, która zaraz się wykipi

Jednak jego doradcy, Komitet ds. Zmian Klimatu (CCC), ostrzegli, że rządowi brakuje planów niezbędnych do osiągnięcia tego celu.

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​(cel 81%) jest możliwy do osiągnięcia” – powiedziała nowa szefowa CCC Emma Pinchbeck.

„Mniej dobra wiadomość dla rządu jest taka, że ​​nie realizuje on swoich (istniejących) celów”.

Aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo, użyj przeglądarki Chrome

Negocjator COP29 „optymista”

Nie dzieje się tak dlatego, że „nie mamy dostępnych technologii lub że ekonomia nie działa”, ale dlatego, że „nie mieliśmy planu realizacji” od rządu, jak to osiągnąć, powiedziała.

Zobowiązanie Wielkiej Brytanii wywiera większą presję na inne kraje rozwinięte i kraj goszczący, Azerbejdżan, aby opublikowały własne plany, zwane w żargonie ONZ jako NDC (wkłady ustalane na poziomie krajowym).

Śledź Sky News na WhatsApp
Śledź Sky News na WhatsApp

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Wielkiej Brytanii i całego świata, śledząc Sky News

Kliknij tutaj

w niedzielę, Azerbejdżan nie zgodził się na wydanie nowego podczas szczytu.

Tymczasem prezydent USA Joe BidenaPróbując ograniczyć emisję, rząd sfinalizował wprowadzenie opłaty metanowej dla dużych producentów ropy i gazu. Jednak rozwiązanie to prawdopodobnie zostanie odrzucone przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

Source link