Szczegóły dotyczące budowy piramid i życia ich budowniczych pozostają owiane tajemnicą, jednak pewne przełomowe odkrycia archeologiczne ujawniły zupełnie nowe informacje na ten temat.
Odkrycie dużych ilości miedzi w EgiptPort Khugu – najstarszy znany port na świecie, datowany na 4500 lat – może ujawnić kluczowe informacje na temat tego, jak żyli i umarli budowniczowie gigantycznych piramid.
Pierwszego odkrycia dokonali geochemicy z francuskiego uniwersytetu w Aix-Marseille w 2019 r., a obecność tak dużych ilości miedzi mogła mieć kluczowe znaczenie przy wytwarzaniu narzędzi z brązu, których robotnicy najprawdopodobniej używali przy budowie piramid.
Chociaż przeprowadzono wiele badań na temat starożytnej rodziny królewskiej i elit Egiptu, niewiele wiadomo o życiu ogółu ludności, która w tamtym czasie mieszkała i pracowała na tej ziemi.
Geochemik z AmU Alain Véron powiedział portalowi Eos: „Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o 95 procentach ludzi, a nie tylko o elicie”.
Kilka lat po pierwszym odkryciu ten sam zespół wiercił w gruncie w porcie, stosując technikę znaną jako spektrometria mas ze wzbudzeniem plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-MS) w połączeniu z datowaniem radiowęglowym i zmierzył obecność i wiek metali takich jak tytan, żelazo, aluminium, miedź i arsen.
Analiza wykazała, że poziom miedzi był „pięć do sześciu razy wyższy niż w naturze”, jak wynika z badania opublikowanego w tym roku w czasopiśmie Geology.
Alain Véron wyjaśnił, że miedź zaczęła zanieczyszczać glebę już w 3265 r. p.n.e., a skażenie osiągnęło szczyt 750 lat później, by zaniknąć około 1000 r. p.n.e.
Powiedział: „Znaleźliśmy najstarsze odnotowane na świecie regionalne skażenie metalami”.
Véron wyjaśnił, że poziom miedzi w tym okresie był „5–6 razy wyższy od naturalnego”, co wskazuje na znaczną lokalną aktywność przemysłową.
Tak duże ilości miedzi mogły nawet spowodować bolesną śmierć pracowników, którzy mieli pecha i zetknęli się z nią.
Odkrycia są również kluczowe dla zrozumienia, jakie rodzaje narzędzi były używane do budowy piramid. Robotnicy prawdopodobnie używali arsenu do wzmacniania narzędzi i mogli wytwarzać instrumenty, takie jak ostrza, dłuta i wiertła.
Nowe badania wskazują również, że ludzie zasiedlili ten obszar 200 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.
Tego typu szczegóły są niezwykle ekscytujące dla naukowców, archeologów i historyków, ponieważ rzucają światło na szczegóły historyczne dotyczące życia przeciętnych Egipcjan w tak przełomowym okresie w historii.
Véron powiedział: „Chemiczny ślad ludzkiej działalności pozostaje i nie da się go wymazać”.