Nowa zapora przeciwpowodziowa na ul Wenecja laguna umożliwia zarówno mieszkańcom, jak i turystom ucieczkę na małą wyspę przez cały rok – po tym, jak wcześniej była ona niedostępna ze względu na burze w miesiącach zimowych.

Bacan, mały pasek plaża Do którego można dotrzeć z miasta jedynie łodzią lub taksówką wodną, ​​od dawna jest ulubionym ukrytym klejnotem miasta – oferującym szansę na ochłodę, niemożliwą do osiągnięcia w niezliczonej sieci kanałów stolicy Veneto.

Wyspa wzięła swoją nazwę od włoskiego słowa oznaczającego „rakietę” i jest ukłonem w stronę głośnych mew zamieszkujących ten odcinek.

Mały pas piasku u wybrzeży południowo-wschodniej Wenecji jest szczególnie popularny wśród mieszkańców, którzy wykorzystują go jako bazę do czyszczenia skorupiaków i małży brzytwowych – co będzie teraz możliwe przez wszystkie 12 miesięcy w roku.

Uważa się, że nowa trwałość obszaru wyspy, którą Wenecjanie zaobserwowali po raz pierwszy w 2021 r., wynika z Zapora przeciwpowodziowa MOSEktóry został zbudowany w 2020 roku w celu ochrony Laguny Weneckiej przed wezbraniami.

– powiedział Giovanni Cecconi, inżynier, który pracował przy barierze „Czasy”. że latem pomógł przyspieszyć przepływ wody w mieście i jego okolicach, a w chłodniejszych miesiącach został podniesiony, aby „zatrzymać wysoki poziom wody”, zapobiegając erozji na 250-metrowym odcinku Bacan.

Cecconi przestrzegł jednak, że obecnie stałemu obiektowi grozi zajęcie przez turystów i utrata statusu „tajnej” ucieczki.

„Musimy unikać kiosków z lodami i luksusowych hoteli” – powiedział.

W ostatnich latach wokół Wenecji w coraz szybszym tempie instalowano zapory przeciwpowodziowe, aby zapobiec zatonięciu historycznego miasta poniżej poziomu morza.

„Pływające miasto” od dziesięcioleci zmaga się z problemem powodzi, pomimo projektu podniesionych barier, które miały odciąć 550-kilometrową lagunę od szerszego Morza Adriatyckiego.

Naukowcy ostrzegają, że takie środki zapobiegawcze mogą jednak nie wystarczyć, aby zapobiec całkowitemu zanurzeniu części miasta w wodzie do 2150 r.

Naukowcy z Włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii szacują, że poziom pływów w zatoce rośnie każdego roku o około pół centymetra.

Chociaż zmiany klimatyczne odgrywają kluczową rolę w rosnącym ryzyku, jakie dla Wenecji stwarza podnoszący się poziom wody, nadturystyka jest również czynnikiem szybko pogarszającej się sytuacji.

Najnowszym wysiłkiem mającym na celu rozwiązanie problemu zwiększonej liczby odwiedzających było wprowadzenie nowego systemu biletów, który od 2025 r. wprowadzi nowe opłaty za odwiedzanie i podniesie ceny opłat za korzystanie z usług last minute.

Poprzednie środki obejmowały ograniczenie liczby osób w grupie wycieczkowej do 25 oraz zakaz używania głośników w celu zminimalizowania zanieczyszczenia hałasem i usprawnienia przepływu pieszych.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj