W mieście trwa realizacja nowego, niesamowitego projektu infrastrukturalnego o wartości 1 miliarda funtów Afryka to zrewolucjonizuje nadmorskie miasto w jednym z najsłabiej zaludnionych obszarów kontynentu.

Port Atlantycki Dakhla znajduje się na obszarze spornym terytorium Sahary Zachodniej na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki, a jego budowa ma się zakończyć w 2028 r. Terytorium to jest najsłabiej zaludnionym w Afryce i drugim pod względem zaludnienia na świecie.

Rozległy kompleks Dakhla Atlantic Port obejmie port handlowy, terminal naftowy, port rybacki i stocznię na powierzchni 6,5 mil kwadratowych.

Oczekuje się, że projekt będzie kosztował oszałamiającą kwotę 955 milionów funtów i już zgromadził środki znaczące inwestycje zagranicznez których część pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obejmuje również most łączący port z lądem oraz czteromilową drogę łączącą port z potężną autostradą, która rozciąga się od Tangeru do Mauretanii.

Port połączy Afrykę Zachodnią, Bliski Wschód, Europę, Amerykę Północną, Wyspy Kanaryjskie i Amerykę Południową.

Jest to część krajowej strategii portowej Maroka je unowocześnić i wzmocnić do roku 2030 stać się ważniejszym uczestnikiem globalnych łańcuchów dostaw.

Nisrine Iouzzi, dyrektor ds. budowy z portu atlantyckiego Dakhla stwierdził, że „tworzymy ekosystem” w ramach programu rewitalizacji.

Powiedziała CNN „położenie geograficzne jest kluczem (do) sukcesu portu”, co pobudzi marokańską gospodarkę i pomoże jej zyskać na znaczeniu w świecie handlu morskiego.

Sahara Zachodnia to terytorium niezwykle sporne i niektórzy ludzie błędnie myślą, że to kraj, co jest błędne.

Maroko rości sobie władzę nad Saharą Zachodnią, ale… Organizacja Narodów Zjednoczonych nie uznaje swojej kontroli, zamiast tego nazywa Saharę Zachodnią „terytorium niesamorządnym”.

Maroko kontroluje obecnie ponad 80% Sahary Zachodniej, która stanowi najbardziej zaludniony obszar wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Pozostałe 20% jest kontrolowane przez Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną.

Rząd brytyjski określił status Sahara Zachodnia jako „nieokreślona”wspiera jednak wysiłki ONZ na rzecz osiągnięcia „akceptowalnego rozwiązania politycznego, które zapewni ludowi Sahary Zachodniej samostanowienie”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj