Donald Trump zagroził odzyskaniem kontroli nad Kanałem Panamskim, oskarżając Panamę o pobieranie nadmiernych stawek za korzystanie z kluczowego szlaku handlowego i ostrzegając przed potencjalnymi wpływami Chin.
Wybuch prezydenta-elekta wywołał awanturę z przywódcą kraju Ameryki Środkowej, który bronił niepodległości kanału.
Mówię do tłumu Arizona, Panie Trumpie powiedział, że nie pozwoli, aby kanał – który od dziesięcioleci znajduje się pod kontrolą Panamy – wpadł w „niewłaściwe ręce”.
„Czy ktoś kiedykolwiek słyszał o Kanale Panamskim?” Trump zapytał w niedzielę kibiców na AmericaFest.
„Ponieważ oszukują nas na Kanale Panamskim, tak jak oszukują nas wszędzie indziej”.
Kanał, będący kluczową drogą wodną dla światowego handlu, łączy oceany Atlantyk i Pacyfik i pozwala statkom unikać długich i niebezpiecznych podróży wokół najbardziej wysuniętego na południe krańca Ameryki Południowej, przecinając środek obu Ameryk.
Po otwarciu ambitnego projektu w 1914 r. kanał i otaczające go terytorium były kontrolowane przez Stany Zjednoczone aż do porozumienia z Panama w 1977 r. utorował drogę do powrotu pod pełną kontrolę Panamy w 1999 r.
„Dano go Panamie i narodowi Panamy, ale zawiera postanowienia” – powiedział Trump. „Jeśli zasady tego wielkodusznego gestu dawania nie będą przestrzegane, zarówno moralne, jak i prawne, będziemy żądać zwrotu Kanału Panamskiego w całości, szybko i bez zastrzeżeń”.
Nie jest jasne, w jaki sposób Trump miałby przywrócić kontrolę Stanów Zjednoczonych nad kanałem.
Przeczytaj więcej:
Trump mianuje producenta specjalnym wysłannikiem Wielkiej Brytanii
Rząd USA unika zawieszenia działalności
Prezydent Panamy Jose Raul Mulino powiedział, że niepodległość jego kraju nie podlega negocjacjom i tyle Chiny nie miał wpływu na administrację kanału.
Chiny nie kontrolują kanału, ale spółka zależna CK Hutchison Holdings z siedzibą w Hongkongu od dawna zarządza dwoma portami przy wejściach do kanału na Karaibach i Pacyfiku.
„Każdy metr kwadratowy Kanału Panamskiego i okolic należy do Panamy i nadal będzie należeć (do Panamy)” – stwierdził Mulino w swoim oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Następnie Trump odpowiedział: „Zobaczymy!”
Kanał Panamski umożliwia przeprawę do 14 000 statków rocznie i stanowi około 2,5% światowego handlu morskiego.
W ostatnich tygodniach Trump wielokrotnie rozmyślał o przekształceniu Kanady w państwo amerykańskie, a w przeszłości wyrażał zainteresowanie zakupem Grenlandii.