Według nowej prokuratury rzymskokatolicki biskup Birmingham w Alabamie odrzucił zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci wobec księdza, które później uznano za wiarygodne i rozstrzygnięto poza sądem przez urzędników kościelnych. raport który analizował jego pracę podczas wcześniejszej roli w Michigan.
Działania obecnego biskupa Birmingham Stevena J. Raiki są szczegółowo opisane w raporcie opublikowanym przez biuro prokuratora generalnego stanu Michigan, Danę Nessel, po dochodzeniu w sprawie diecezji Lansing w stanie Michigan.
jako Alabama serwis informacyjny AL.com Po raz pierwszy doniesiono w sobotę, że Raica służył jako kapłan w diecezji Lansing przez prawie czterdzieści lat, aż został biskupem Gaylord w stanie Michigan w 2014 r., a później Birmingham w 2020 r. Jego praca w Lansing w pewnym momencie polegała na zarządzaniu diecezją prowadzi zapisy i bada informacje, które mogłyby uzasadnić zarzuty o molestowanie, powiedział AL.com rzecznik kościoła.
Działając na tym stanowisku, Raica otrzymała raporty o co najmniej 17 księżach Lansing molestujących ludzi, głównie dzieci, dochodzenie przeprowadzone przez biuro Nessela znaleziony.
Biuro Nessela dokumentowało otrzymanie raportów i zbadanie ich przez Raicę. W jednym przypadku w 2010 r. zapoznał się ze zgłoszeniem, że zmarły ksiądz John Slowey molestował dziecko w sierocińcu w Lansing w latach 1954–1955. Raica wraz z innym duchownym ustalili, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego zarzutu i uznali go za bezpodstawny. – potwierdziło biuro Nessela.
Jednak później Kościół zmienił zdanie i w raporcie Nessela napisano: „Zarzut… uznano za wiarygodny i rozstrzygnięto”.
Jak zauważyło dziennik, sposób, w jaki Raica rozpatrzyła roszczenie przeciwko Sloweyowi, nie jest jedyną sprawą analizowaną przez biuro Nessel i AL.com. Stanął także w obronie księdza mającego w przeszłości wyroki skazujące za przestępstwa i wielokrotne roszczenia dotyczące niewłaściwego zachowania na tle seksualnym, którego później usunięto ze służby za wykorzystywanie seksualne młodego dorosłego mężczyzny.
W liście Raiki z 2010 roku, cytowanym w raporcie Nessela, stwierdzono, że „nigdy więcej nie doszło do niedyskrecji” ze strony duchownego Roberta Gerla i że kościół w Lansing nie miał „żadnych zastrzeżeń” co do jego pozostania w służbie.
Osiem lat później Kościół zbadał doniesienie, że Gerl dopuścił się napaści na tle seksualnym w 1980 r. na 18-letniego mężczyznę. Oskarżyciel oświadczył, że zgłosił molestowanie diecezji Lansing w 2004 r., a Kościół zareagował „rażącym zaniedbaniem”. Ostatecznie diecezja Lansing usunęła Gerla ze służby w 2018 r.
W tym samym roku raport wielkiej ławy przysięgłych ze stanu Pensylwania wykazał, że molestowanie duchownych katolickich w tym stanie jest znacznie bardziej powszechne, niż początkowo sądzono, co ponownie zaogniło trwający od dawna skandal dotyczący molestowania duchownych i tuszowania wydarzeń w amerykańskim kościele. Skłoniło to Kościół katolicki w USA do ponownego zobowiązania się do dotrzymania wcześniejszych obietnic dotyczących przejrzystości i zerowej tolerancji wobec nadużyć wobec duchownych, czego wielu urzędników przyznało, że ich instytucje nie dopełniły.
W związku ze skandalem związanym z wykorzystywaniem duchownych dziesiątki diecezji katolickich w USA złożyły wnioski o federalną ochronę przed upadłością. Niektóre sprawy tego rodzaju zostały niedawno rozstrzygnięte na kwotę około 600 000 dolarów za każde roszczenie o molestowanie.
W niedzielę nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem diecezji Birmingham, Donaldem Carsonem, z prośbą o komentarz. Carson powiedział jednak AL.com w e-mailu: „Nie jest niczym niezwykłym, że z biegiem czasu mogą pojawić się dodatkowe informacje, które zmienią wstępne ustalenia”.
Nessel objął urząd na początku 2019 r. i obiecał opublikować raporty dla wszystkich siedmiu katolickich diecezji stanu Michigan. Opublikowano już raporty dla diecezji Marquette, Gaylord i Kalamazoo.
Raport Lansinga zawiera kronikę roszczeń przeciwko 48 księżom, trzem braciom zakonnym, jednemu pozornie byłemu bratu zakonnemu i czterem diakonom podejrzanym o wykorzystywanie seksualne w diecezji od 1950 r. Biuro Nessela poinformowało, że postawiło zarzuty w 11 sprawach dotyczących molestowania duchownych katolickich w Michigan podczas ogólnostanowego śledztwa, z których dziewięć doprowadziło do skazania.
Dwie z tych spraw dotyczyły księży z diecezji Lansing, a jedna dotyczyła byłego brata zakonnego, „Detroit News” zgłoszone. Nazwisko Raiki pojawia się w 347-stronicowym raporcie Lansinga około 170 razy, o czym wspomina także AL.com.
Raport na temat archidiecezji Detroit jest jednym z trzech, które oczekują na rozpatrzenie przez biuro Nessela w sprawie katolickich diecezji stanu Michigan. Oczekuje się, że raporty zostaną ukończone do 2026 roku.
Diecezja Birmingham, na której czele stoi Raica, ma swoją siedzibę w największym obszarze metropolitalnym Alabamy i liczy ogółem około 1,1 miliona mieszkańców.