Mieszkaniec Kolorado zaatakował reportera telewizyjnego, pytając, czy jest obywatelem, i drwiąc z niego, że takie jest teraz życie Donalda TrumpaZ dokumentów sądu karnego wynika, że zbliża się druga prezydentura.
Mężczyzna, Patrick Thomas Egan, został aresztowany 18 grudnia w Grand Junction pod zarzutem popełnienia przestępstw motywowanych uprzedzeniami, napaści drugiego stopnia i nękania.
Egan ma stawić się w sądzie 2 stycznia i sprawdzić, czy postawiono mu formalne zarzuty.
Według policji 39-letni Egan jechał za samochodem reportera KKCO/KJCT Ja’Ronna Alexa, który później powiedział policji, że według niego stał się celem, ponieważ pochodzi z wysp Pacyfiku.
Z oświadczenia o aresztowaniu w tej sprawie wynika, że Egan przyjechał taksówką, zatrzymał się na światłach obok Alexa – który w tym czasie wykonywał zadanie – i zapytał: „Czy jesteś w ogóle obywatelem USA? To jest teraz Ameryka Trumpa! Jestem żołnierzem piechoty morskiej i złożyłem przysięgę, że będę chronić ten kraj przed ludźmi takimi jak ty!”
W oświadczeniu opisano, jak Egan atakował Alexa i trzymał go w uścisku, po czym Egan „zaczął go dusić”, co spowodowało, że współpracownicy wybiegli i pomogli.
Według dokumentów świadkowie twierdzą, że podczas ataku, który uchwycił monitoring, Alex wyglądał, jakby miał trudności z oddychaniem – podało Associated Press.
Choć rzekomy napaść wydaje się odosobniony, wrogie wobec mediów środowisko polityczne sprawiło, że Trump nazwał je „wrogiem ludu”, „zagrożeniem dla demokracji”, „fałszywymi” i „nieuczciwymi draniami”. Stosował taką retorykę podczas swojej pierwszej prezydentury w latach 2017–2021, a także gdy w listopadowych wyborach skutecznie zabiegał o powrót do Białego Domu.
W listopadzie Fundacja Wolności Prasy stwierdziła, że tak zanotował 75 ataków na dziennikarzy od 1 stycznia br. – wzrost o 70% w stosunku do 2023 r.
A niedawna ankieta dziennikarzy biorących udział w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa prowadzonych przez Międzynarodową Fundację Mediów Kobiet stwierdziło, że 36% respondentek zgłosiło, że doświadczało gróźb lub przemocy fizycznej, a 28% zgłosiło groźby prawne lub działania przeciwko nim.
Jednak prawie jedna czwarta (23%) ankietowanych Amerykanów nie uważa ataków politycznych na dziennikarzy lub organizacje informacyjne za zagrożenie dla wolności prasy. Wśród nich 38% określiło się jako Republikanie w porównaniu do zaledwie 9% jako Demokraci, – podało City University of London.