Jak potwierdzają zdjęcia Angeli Rayner szalejącej w klubie nocnym na Ibizie, wicepremier cieszy się wolnym czasem.
Ale hej, był sierpień.
I, żeby być uczciwym, kilka godzin wcześniej przewodniczyła spotkaniu w Whitehall na temat bezpieczeństwa budynków, zanim odleciała na hiszpańską wyspę turystyczną.
Ale podczas gdy „Angela Raver„cieszyła się ostatnimi dniami letniej przerwy w obradach Parlamentu na słonecznych Balearach, podczas gdy w kraju przeciwnicy polityczni oskarżali ją o to, że zbyt łatwo pozwala nam wszystkim na wzięcie urlopu.
Twierdzi się, że na mocy reformy prawa pracy, którą wprowadziła pani Rayner, Make Work Pay – obejmującej likwidację umów zerogodzinowych, zwolnień i ponownego zatrudnienia oraz konserwatywnych ustaw antystrajkowych – pracownicy mają otrzymać nowe prawa do żądania czterodniowego tygodnia pracy.
To nieprawda – twierdzi rząd.
„Nie planujemy narzucać pracodawcom ani pracownikom czterodniowego tygodnia pracy” – powiedział urzędnik Whitehall.
Jednak ministrowie proponują ułatwienie elastycznego czasu pracy.
Jacqui Smith, była minister spraw wewnętrznych, która niespodziewanie powróciła na stanowisko ministra edukacji po wyborach w lipcu, twierdzi, że elastyczny czas pracy z „skompresowanymi godzinami pracy” – okropny żargon – sprzyja produktywności.
Na przykład, zamiast pracować osiem godzin dziennie przez pięć dni, możesz pracować 10 godzin dziennie przez cztery dni, wykonując nadal tę samą ilość pracy, ale potrzebując mniej opieki nad dzieckiem i spędzając więcej czasu z rodziną.
Brzmi rozsądnie?
Cóż, zdaniem konserwatywnego ministra ds. biznesu, Kevina Hollinrake’a, nie jest to prawdą. Według niego tańczący wicepremier proponuje „ustawy związkowe na wzór francuskich” i że przedsiębiorstwa są „przerażone”.
Eee, czy ktoś powiedział panu Hollinrake’owi, że manifest konserwatystów Borisa Johnsona z 2019 r. zobowiązał torysów do promowania elastycznej pracy? Czy konserwatyści wygodnie o tym zapomnieli?
W wywiadzie dla Sky News pan Hollinrake stwierdził jednak, że istnieje „ogromna różnica” między propozycjami konserwatystów i laburzystów, ponieważ konserwatyści pozwalali pracownikom jedynie na składanie wniosków o urlop, a pracodawcy mogli odmówić.
Może tak. Ale w tym tygodniu zauważyliśmy pewien wzór.
Przypomnijmy, że najpierw Rishi Sunak zaproponował represje w kwestii palenia, potem podjęła tę inicjatywę Partia Pracy, a teraz konserwatyści krytykują ten plan.
A teraz o elastycznym czasie pracy… Tak, to samo.
Opozycja dla samej opozycji? Wygląda na to.
Większym zagrożeniem dla reform zatrudnienia Partii Pracy nie będą z pewnością konserwatyści, lecz liderzy biznesu — i ich przyjaciele, tacy jak Peter Mandelson — jeśli uda im się przekonać sir Keira Starmera i Rachel Reeves do wycofania się z reform.
Lobbing wielkiego biznesu już trwa. Pan Hollinrake powiedział Sky News w wywiadzie, że szefowie sklepów detalicznych Marks and Spencer i Asda już powiedzieli, że elastyczne plany pracy Partii Pracy nie zadziałają.
A jeśli chodzi o królową tańca z Partii Pracy, to podczas festiwalu Edinburgh Fringe w sierpniu ubiegłego roku chwaliła się, że jest dumna ze swoich 12-godzinnych imprez rave.
Czytaj więcej:
Weteran Partii Pracy dołącza do podcastu Electoral Dysfunction
Nowy poseł Partii Pracy proponuje zmiany w obniżce płatności za paliwo zimowe
Były dziennikarz po raz drugi zostanie liderem UUP
Cóż, jej taniec jest o wiele bardziej klasyczny niż Michaela Gove’a, choć to nie jest trudne.
Podobnie jak były wicepremier Partii Pracy John Prescott, Angela Rayner uważa się za strażniczkę tradycyjnych wartości partii, w tym praw pracowniczych.
W końcu Prescott był działaczem związkowym w czasach, gdy pracował na statkach Cunard.
Innym podobieństwem między dwoma wicepremierami Partii Pracy są ich umiejętności na parkiecie. Prescott i jego elegancka żona Pauline byli znani jako stylowi tancerze na konferencjach Partii Pracy.
Oprócz całonocnych maratonów na imprezach, pani Rayner opowiadała na festiwalu Fringe także o swoim ulubionym „zabójczym” koktajlu, przygotowywanym z wódki, Southern Comfort, Blue WKD i soku pomarańczowego.
Nazywa się „Venom” i podobnie jak obecny i były wicepremier – pamiętacie rok 2001? – zadaje cios.
Jeśli Angela Rayner nie postawi na swoim w kwestii elastycznych godzin pracy, jej przeciwnicy mogą spodziewać się od niej jadu.