w tej historii

Producent Ozempic Novo Nordisk (organizacja pozarządowa) ogłoszony mieszane wyniki Firma rozpoczęła dziś badania fazy 2 eksperymentalnego leku na odchudzanie, który działa inaczej niż już popularny lek na odchudzanie Wegovy.

Po ogłoszeniu wyników, cena akcji Novo Nordisk spadła w piątkowy poranek o około 6%.

Duński gigant farmaceutyczny przetestował nabyty w 2023 roku lek Monlunavant. Przejął Inversago Pharma za 1 miliard dolarówW badaniu II fazy z udziałem 243 osób cierpiących na otyłość i inne powiązane komplikacje zdrowotne:

Monlunavant działa poprzez blokowanie receptorów CB1, które znajdują się w mózgu i układzie nerwowym i wpływają na apetyt. I odwrotnie, Wegoby działa poprzez naśladowanie hormonów jelitowych, które regulują poziom cukru we krwi i tłumią apetyt.

Nowy lek testowano w dawkach 10 mg, 20 mg i 50 mg raz dziennie.

Zaczynając od średniej masy ciała wynoszącej 110,1 kg (242,7 funta), uczestnicy, którzy przyjmowali jakąkolwiek dawkę leku Monlunavant, stracili znacznie więcej na wadze niż uczestnicy, którzy przyjmowali placebo. Po 16 tygodniach osoby przyjmujące 10 mg monlunabantu dziennie straciły średnio 7,1 kg (15,6 funta), czyli około 6% masy ciała, podczas gdy osoby w grupie placebo straciły tylko około 0,7 kg (1,5 funta). Zwiększenie dawki nie spowodowało dalszej utraty wagi.

W badaniach najczęstszymi działaniami niepożądanymi były problemy żołądkowo-jelitowe, które były na ogół łagodne do umiarkowanych i zależne od dawki. Osoby przyjmujące monlunavant zgłaszały również łagodniejsze lub umiarkowane skutki uboczne związane z nastrojem, takie jak niepokój, drażliwość i zaburzenia snu, w porównaniu do osób przyjmujących placebo. Jednakże firma Novo Nordisk nie zgłosiła żadnych poważnych neuropsychiatrycznych skutków ubocznych.

„Wyniki badania fazy 2a wykazują skuteczność monlunavantu w zmniejszaniu masy ciała i potrzebne są dalsze badania, aby określić optymalną dawkę, która równoważy bezpieczeństwo i skuteczność” – powiedział w oświadczeniu wiceprezes wykonawczy Novo Nordisk Martin Horst Lange, prezes i dyrektor ds rozwoju” – napisano w oświadczeniu. „Otyłość to złożona choroba, w przypadku której potrzeby pozostają niezaspokojone, a monlunavant, doustna mała cząsteczka o nowatorskim mechanizmie działania, to jeden z nowych projektów, które mamy w przygotowaniu i który może potencjalnie leczyć otyłość. To prawda”.

Novo Nordisk oświadczyło, że planuje rozpocząć większe badanie fazy II leku w 2025 r.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj