Indie poinformowały Światową Organizację Handlu (WTO) o decyzji o nałożeniu środków odwetowych wobec ceł na stal Unii Europejskiej (UE), które weszły w życie w 2018 r. i zostały przedłużone do czerwca 2026 r.

Posunięcie to następuje po niepowodzeniu dwustronnej współpracy z blokiem handlowym na początku tego roku.

Chociaż Indie nie podzieliły się szczegółami środków odwetowych, stwierdziły, że „zwiększą cła na wybrane produkty pochodzące z UE”.

W ciągu pięciu lat wartość eksportu Indii wyniosła około 4,4 miliarda dolarów, a w związku z nałożeniem tych ceł Unia Europejska pobrała cła importowe o wartości 1,1 miliarda dolarów.

Indie chcą teraz mieć swobodę nakładania równoważnych ceł na towary pochodzące z UE.

„Indie niniejszym informują, że środki ochronne spowodowały skumulowane straty handlowe dla Indii w wysokości 4,412 miliarda dolarów w latach 2018–2023, w stosunku do których pobrane cła wyniosą 1,103 miliarda dolarów. W związku z tym zaproponowane przez Indie moratorium na koncesje spowoduje nałożenie równoważnych ceł na produkty pochodzące z UE” – powiedziały w czwartek WTO Indie.

„Indie zastrzegają sobie prawo do natychmiastowego wdrożenia proponowanego zawieszenia i dostosowania stawek celnych na produkty” – oznajmiło New Delhi, dodając, że poinformuje WTO o dalszych odpowiednich działaniach.

W 2018 r. po raz pierwszy nałożono tymczasowe środki ochronne na przywóz niektórych wyrobów stalowych w odniesieniu do 26 rodzajów stali.

Mechanizm ochronny przyjął formę kontyngentów taryfowych, a wszelka stal poza kontyngentem podlegała dodatkowemu cłu w wysokości 25%.

Pomysł polegał na „zapobiegnięciu szkodom gospodarczym” dla producentów stali w UE w obliczu dużej globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych w zakresie stali poprzez zwiększenie eksportu z Chin do bloku handlowego przez kraje azjatyckie.

Choć środek miał obowiązywać do czerwca 2021 r., został później przedłużony do 30 czerwca 2024 r.

Trzy miesiące temu UE przedłużyła cła ochronne na import stali do czerwca 2026 r.

Zgodnie z przepisami WTO takich zabezpieczeń nie można utrzymać przez maksymalnie osiem lat, czyli w tym przypadku do czerwca 2026 r.

Indie sprzeciwiają się podwyżce ceł na stal. Przeprowadzili dwustronne rozmowy z UE, aby wykazać, że panel ds. rozstrzygania sporów ocenił już te środki jako niezgodne z zasadami WTO.

Pierwsza publikacja: 20 września 2024 | 21:19 JEST

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj