IPO

IPO | (Zdjęcie: Shutterstock)

Wrzesień zapowiada się na najbardziej pracowity miesiąc pod względem IPO zarówno w segmencie mainstreamu, jak i małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu ostatnich 14 lat – jak dotąd na rynek weszło ponad 28 spółek – wynika z najnowszego biuletynu Banku Rezerw.

Rynki finansowe przechodzą zmiany, stwierdza artykuł RBI na temat stanu gospodarki opublikowany we wrześniowym biuletynie.

„Na pierwotnym rynku akcji wzrosło zainteresowanie pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w tym krajowych funduszy inwestycyjnych charakteryzujących się ogromną nadsubskrypcją” – stwierdził.

Powołując się na ankietę przeprowadzoną przez regulatora rynku Sebi, w artykule wskazano również, że 54 procent akcji IPO przydzielonych inwestorom zostało sprzedanych w ciągu tygodnia od notowania.

„Wrzesień zapowiada się na najbardziej pracowity miesiąc pod względem IPO od 14 lat” – czytamy w artykule, a do tej pory na rynek weszło ponad 28 spółek, zarówno na platformach głównego nurtu, jak i na platformach MŚP.

W artykule wskazano, że w 2024 r. pozyskiwanie funduszy w drodze pierwszych ofert publicznych (IPO) pozostaje na wysokim poziomie, ponieważ w Indiach odnotowano największą liczbę IPO na świecie (27 procent pod względem wolumenu) w pierwszej połowie 2024 r., na czele z ofertami publicznymi spółek o małej kapitalizacji i spółki średniej wielkości (MŚP).

Pod względem kwoty zebranej na Indie przypada 9 procent całkowitych wpływów zebranych w drodze IPO – stwierdził.

„Empatię inwestorów w segmencie pierwotnym można zmierzyć po tym, że IPO spółki z branży finansującej nieruchomości mieszkaniowe, która odbyła się w drugim tygodniu września, zgromadziła oferty o wartości ponad 3 bilionów rupii” – stwierdził.

W artykule wskazano również, że coraz większa liczba spółek notowanych na giełdzie zwraca się do kwalifikowanych staży instytucjonalnych w celu pozyskania kapitału, który szacuje się na około 60 000 crore rupii w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r.

„Przy okazjonalnych korektach sygnałów globalnych indeksy referencyjne na rynku wtórnym gwałtownie wzrosły, a perspektywy pozostają optymistyczne” – stwierdzono.

W artykule, którego autorem jest zespół kierowany przez zastępcę gubernatora RBI Michaela Devabratę Patrę, wskazano również, że od maja 2024 r. globalne fundusze intensywnie inwestują na indyjskim rynku długu piąty miesiąc z rzędu.

„Z drugiej strony, emisja długu przedsiębiorstw w ciągu roku obrotowego pozostała na niskim poziomie pomimo łagodzenia rentowności w związku z oczekiwaniem emitentów na obniżkę stóp procentowych w USA” – stwierdził.

(Jedynie nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Działu Standardów Biznesowych; reszta treści jest generowana automatycznie z syndykowanego źródła danych.)

Pierwsza publikacja: 20 września 2024 | 21:07 JEST

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj