Niecałe cztery tygodnie pozostały do dnia wyborów, wyścig o Biały Dom jest tak zacięty jak zawsze.
W skali kraju Kamala Harris pozostaje o kilka punktów procentowych przewagi nad Donaldem Trumpem – to przewaga, którą utrzymuje od czasu, gdy przystąpiła do wyścigu pod koniec lipca.
Jednak wybory w USA wygrywa się i przegrywa w nielicznych stanach, w których obaj kandydaci mają szansę na wygraną – w tych znanych jako stany wahadłowe.
Największą nagrodą w tych wyborach w siedmiu wahadłowych stanach jest Pensylwania, ponieważ ma największą liczbę głosów kolegiów elektorów, co ułatwia zwycięzcy zdobycie wymaganych 270 głosów, aby zostać prezydentem.
Co zatem sondaże mówią nam o tym, kto może tam wygrać?
W lipcu sondaże nie wskazywały na poparcie Demokratów w Pensylwanii. Liczby Joe Bidena mocno spadły po jego słabym występie w pierwszej debacie prezydenckiej, a przewaga Trumpa nad nim wzrosła do ponad czterech punktów procentowych, co widać na poniższym wykresie.
Kiedy jednak kampania Harrisa nabrała tempa, los Demokratów szybko się odbudował. Gdy sondaży było wystarczająco dużo, aby obliczyć średnią, dane ze strony internetowej 538 zawierającej analizę sondaży wykazały, że Harris uzyskała niewielką przewagę nad swoim republikańskim rywalem.
Od tego czasu utrzymuje tę przewagę, ale niewiele. W tej chwili najnowsze dane wskazują, że Harris ma 47,9%, a Trump 47,5%, co stanowi jedną z najmniejszych przewag w stanach wahadłowych.
Kiedy marginesy są tak dobre, nie można stwierdzić, kto naprawdę ma przewagę – zwłaszcza, że każdy sondaż przeprowadzany w Pensylwanii będzie obarczony marginesem błędu, co oznacza, że liczby mogą być wyższe lub niższe.
Jeśli sondaże będą dobre, a Pensylwania jest tak blisko, jak sugerują, nie powinno to być wielką niespodzianką.
Kiedy Trump wygrał stan w 2016 r. – po raz pierwszy od czasu George’a HW Busha w 1988 r., kiedy to zrobił to Republikanin – udało mu się to zaledwie 44 000 głosów. Cztery lata później Biden odzyskał Pensylwanię większością 80 000 z prawie siedmiu milionów oddanych głosów.
Dla Harrisa znaczenie zwycięstwa w tym stanie nie może być bardziej jasne – od 1948 r. żaden Demokrata nie zdobył Białego Domu bez zwycięstwa w Pensylwanii. Jednak w tej chwili sondaże sugerują, że wyścig dojdzie do skutku.
Tura pytań BBC zbliża się do Stanów Zjednoczonych
- Sztandarowy program debat politycznych BBC wyemituje w Pensylwanii w czwartek 10 października
- pochodzi z Narodowego Centrum Konstytucji w Filadelfii i jest prezentowany przez Fionę Bruce z udziałem lokalnej publiczności
- w panelu biorą udział Anthony Zurcher z BBC, były doradca ds. kampanii Trumpa Bryan Lanza i komentator Mehdi Hasan
- będzie transmitowany na stronie internetowej BBC od 16:00 EST (21:00 BST)
- Widzowie z Wielkiej Brytanii mogą także oglądać w BBC One i iPlayer, a odbiorcy z całego świata na kanale BBC News