JUDY WOODRUFF: Dziś w Iraku odżyły na nowo długotrwałe rywalizacje między kluczowymi sojusznikami Ameryki.

Irackie siły zbrojne i milicja podjęły działania mające na celu wyparcie sił kurdyjskich ze spornego miasta Kirkuk na północy kraju.

Lisa Desjardins rozpoczyna naszą relację.

CZŁOWIEK (za pośrednictwem tłumacza): Naczelny dowódca sił zbrojnych, dr Haider al-Abadi, wydał rozkaz ochrony mieszkańców Kirkuku i zaprowadzenia bezpieczeństwa w mieście.

LISA DESJARDINS: Po miesiącach narastających napięć irackie wojska federalne ruszyły, aby odbić sporne miasto Kirkuk z rąk sił kurdyjskich.

Akcja rozpoczęła się przed świtem. W południe iraccy żołnierze wraz z wspieranymi przez państwo milicjami szybko przejęli kontrolę nad kilkoma ogromnymi polami naftowymi na północ od miasta. Irakijczycy zdobyli również lotnisko wojskowe w Kirkuku i różne budynki rządowe. Opuścili symboliczną kurdyjską flagę w kompleksie gubernatora.

Dziennikarka Rebecca Collard z Irbilu była dziś rano w Kirkuku.

REBECKA COLLARD, Dziennikarz: Słychać było jakieś starcia, strzelaninę w oddali, ale w większości miasto wydawało się mniej lub bardziej opuszczone. Teraz armia iracka, pod koniec dnia, miała zasadniczo kontrolę nad całym miastem i wieloma przedmieściami Kirkuku.

LISA DESJARDINS: Rzecznik irackiej milicji szyickiej powiedział, że osiągnęli wszystkie swoje cele przy niewielkim oporze.

Ahmed AL-ASSADI, Rzecznik al-Hashed al-Shaabi (za pośrednictwem tłumacza): Gdy wojska zbliżały się do tego obszaru, napotkały rebeliantów, którzy próbowali powstrzymać postępy nacierających jednostek. Nasze wojska odpowiedziały ogniem i uciszyły jego źródło.

LISA DESJARDINS: Stało się to trzy tygodnie po tym, jak Kurdowie przeprowadzili niewiążące referendum w sprawie niepodległości, obejmujące również sporną prowincję Kirkuk.

Ponad 90 procent mieszkańców regionu kurdyjskiego zagłosowało za oderwaniem się od Iraku. Iracki rząd federalny, Turcja, Iran i USA odrzuciły dążenie do niepodległości.

Wieloetniczny region Kirkuk leży tuż za autonomicznym regionem kurdyjskim na północy Iraku. Nazywany stolicą ropy naftowej kraju, Kirkuk produkuje około 500 000 baryłek dziennie.

W 2014 r., w trakcie ataku ISIS na północny Irak, Kurdowie przejęli kontrolę nad Kirkukiem, gdy irackie wojsko uciekło z miasta. W ciągu trzech lat od tego czasu Kurdowie, pod wodzą swojego prezydenta, Massouda Barzaniego, starali się umocnić swoją władzę, pomimo napięć z rządem centralnym.

Dziś kurdyjscy urzędnicy oskarżyli Irak o przeprowadzenie szeroko zakrojonego ataku.

MAJ. GEN. AYOUB YUSUF POWIEDZIAŁ, Dowódca Peshmerga (przez tłumacza): Nie wiem, co dokładnie się dzieje, ponieważ walczymy od 4:00 rano. Ponieśliśmy straty, w tym męczenników, a teraz wycofaliśmy się na tę pozycję. Część innych sił kurdyjskich się wycofała. Nie oddali ani jednego strzału.

LISA DESJARDINS: Podczas gdy siły kurdyjskie wycofywały się z posterunków na południe od miasta, niektórzy mieszkańcy przysięgali, że zginą walcząc. Tysiące innych uciekło na północ.

REBECCA COLLARD: Przez ostatnie kilka lat siły irackie, przede wszystkim milicja szyicka, Hashed Shaabi i siły kurdyjskie, skupiały się na walce z ISIS. Teraz ta walka dobiega końca, a strach polega na tym, że teraz te wewnętrzne podziały w Iraku staną się bardziej widoczne i prawdopodobnie bardziej gwałtowne.

LISA DESJARDINS: W tych starciach jedna, w znacznej mierze uzbrojona przez Amerykanów, siła militarna staje naprzeciwko drugiej. Zarówno siły kurdyjskie, jak i wojska rządowe Iraku są częścią koalicji walczącej z ISIS. USA starały się zbagatelizować walki, nazywając wymianę ognia nieporozumieniem.

A w Ogrodzie Różanym prezydent Trump starał się zachować neutralność.

PREZYDENT DONALD TRUMP: Nie podoba nam się fakt, że się kłócą. Nie stajemy po żadnej ze stron. Ale nie podoba nam się fakt, że się kłócą.

LISA DESJARDINS: W programie PBS NewsHour, nazywam się Lisa Desjardins.

JUDY WOODRUFF: Po więcej, dołączyła do mnie Emma Sky. Była doradcą generała Davida Petraeusa, gdy był dowódcą sił USA w Iraku od 2007 do 2010 roku, oraz Feisal Istrabadi. Jest byłym ambasadorem Iraku przy ONZ i pomógł napisać tymczasową konstytucję Iraku.

Witam Państwa oboje.

Zacznę od Ciebie, Emma Sky.

Stało się to tak szybko. Co dokładnie zrobił rząd iracki?

EMMA SKY, Uniwersytet Yale: Rząd iracki wysłał swoje siły z powrotem na północ, do Kirkuku.

A od 2003 r. Kurdowie jasno dali do zrozumienia, że ​​chcą włączyć Kirkuk do swojego terytorium, aby móc kontynuować zdobywanie niepodległości, co zawsze było ich celem. Ale Kirkuk jest ważny dla samego Iraku i żaden iracki premier nie może sobie pozwolić na utratę Kirkuku.

Można więc zobaczyć reakcję, jaka nastąpiła po referendum w sprawie niepodległości, które odbyło się 25 września i obejmowało również sporne terytoria oraz miasto Kirkuk.

JUDY WOODRUFF: Feisal Istrabadi, co możesz dodać, aby wyjaśnić, dlaczego iracki rząd tak bardzo chce przejąć kontrolę nad miastem?

FEISAL ISTRABADI, Były zastępca ambasadora ONZ w Iraku: Cóż, powodów jest kilka.

Po pierwsze, jak powiedziała Emma, ​​jest to część spornych terytoriów, które prawnie i konstytucyjnie podlegają jurysdykcji rządu federalnego w Bagdadzie. KRG rozszerzył się na te sporne terytoria w czasie, gdy ISIL rozszerzało swoje terytorium, a następnie zaczął podejmować kroki, aby jednostronnie ogłosić, że te obszary są teraz włączone do regionu Kurdystanu, w tym, gdy odbyło się tam referendum, o którym mówiła Emma.

Obejmowało to przeprowadzenie referendum na tych spornych terytoriach. Teraz, tak długo jak Irak — tak długo jak mówimy o jednym kraju, to ma trochę mniejsze znaczenie, kto kontroluje Kirkuk, ale kiedy referendum się odbyło, dało to początek drugiemu powodowi, dla którego Bagdad zdecydował się działać teraz.

Jak powiedziała Emma, ​​Kirkuk jest ważnym obszarem wydobycia ropy naftowej w Iraku. I jest niezbędny dla ekonomicznej żywotności niepodległego państwa kurdyjskiego i ważnej części ekonomicznej żywotności państwa irackiego. Więc myślę, że nigdy nie było scenariusza, w którym Bagdad pozwoliłby na jednostronne sprawowanie kontroli przez Kurdów nad Kirkukiem, dopóki niepodległość jest na stole.

JUDY WOODRUFF: Emma Sky, słyszeliśmy dziś, jak prezydent Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie opowiadają się po żadnej ze stron w tej sprawie.

Czy to prawda, że ​​USA nie opowiadają się po żadnej ze stron? Jaka jest rola USA w tej sprawie?

EMMA SKY: Cóż, USA wielokrotnie podkreślały, że ich polityką jest wspieranie zjednoczonego Iraku.

Jak widać, USA udzieliły wsparcia irackim siłom bezpieczeństwa, ale także kurdyjskim Peshmergom, aby walczyć z ISIS. Polityka USA przez ostatnie kilka lat była naprawdę skupiona na ISIS, a nie na dniu po ISIS.

Ale w tej chwili jesteśmy świadkami tego, że różne grupy już przechodzą do następnego dnia, czyli walki o władzę nad różnymi terytoriami w Iraku.

A Barzani wierzył, że podczas walki z ISIS stał się silniejszy, ponieważ otrzymał broń bezpośrednio od społeczności międzynarodowej. I, jak powiedział Feisal, był w stanie rozszerzyć swoją kontrolę nad spornymi terytoriami.

Ma również problemy wewnętrzne w Kurdystanie. Istnieją napięcia między różnymi grupami kurdyjskimi, a niektórzy uważają, że Barzani przekroczył już swoją kadencję prezydencką.

JUDY WOODRUFF: Co przypomina nam, jak to jest skomplikowane, Feisal Istrabadi.

Czego chce tu iracki rząd centralny? Nie pozbędą się Kurdów. Czego oni chcą?

FEISAL ISTNIEJE: Och, cóż, mam na myśli, że Kurdowie są oczywiście istotną częścią Iraku. Są istotną częścią procesu politycznego i byli reprezentowani w Bagdadzie. Prezydent Iraku jest Kurdem i jest nim od 2005 roku.

Myślę, że to, co musi się wydarzyć, i mam nadzieję, że rząd Iraku chce, to rozwiązanie wynegocjowane, w którym żadna ze stron nie będzie dyktować warunków drugiej, ale rozwiązanie wynegocjowane.

Słuchaj, Irbil ma pewne uzasadnione porozumienia w sprawie Bagdadu. Bagdad ma pewne uzasadnione porozumienia w sprawie Irbilu. Myślę, że potrzebujemy mediatora, albo kogoś, kto zwoła okrągły stół — oczywiście mam na myśli Stany Zjednoczone — aby zająć się niektórymi z tych kwestii.

Większość problemów dotyczy, ze strony Irbilu, kwestii ekonomicznych związanych z płatnościami, a ze strony Bagdadu – przejrzystości w kwestii ilości ropy naftowej wydobywanej i eksportowanej przez Irbil, z czego Irbil nigdy nie rozliczył się przed Bagdadem.

Myślę, że jeśli te kwestie zostaną rozwiązane, być może, mam nadzieję, uda się przynajmniej odłożyć niektóre z tych innych kwestii na kolejny dzień. Ale pod koniec dnia, żaden rząd — ani rząd regionalny, ani rząd federalny w Bagdadzie nie mogą naprawdę tolerować dyktowania warunków przez drugą stronę. Mam nadzieję, że dojdzie do negocjowanego porozumienia.

JUDY WOODRUFF: Emma Sky, jak widzisz to dalej? Czy widzisz, że pokój, który różne strony tak ciężko pracowały, aby stworzyć w Iraku, rozpada się w wyniku tego?

EMMA SKY: Myślę, że istnieje szansa na zawarcie umowy. Myślę, że umowa, którą można by wynegocjować, uwzględniałaby specjalny status dla miasta Kirkuk i negocjowałaby warunki oddzielenia się Kurdystanu, czy to w kierunku konfederacji, czy niepodległości.

Ale muszą być negocjacje. Trzeba przyjrzeć się, gdzie właściwie powinna przebiegać granica między irackim Kurdystanem a resztą Iraku, a to wymaga mediacji dystrykt po dystrykcie przez te terytoria.

JUDY WOODRUFF: Wiemy, że są inni gracze, którzy odgrywają ważną rolę tutaj, w Iranie i Turcji, i wszystko to bardzo wyraźnie widać, gdy patrzymy, patrzymy, jak to się dzieje w Iraku.

Emma Sky, Feisal Istrabadi, dziękuję wam bardzo.

FEISAL ISTNIEJE: Dziękuję.

EMMA SKY: Dziękuję.

Poczta Dlaczego wybuchła walka o władzę w Kirkuku pojawił się po raz pierwszy PBS NewsHour.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj