TikTok nazwał doniesienia, że ​​Chiny rozważają zezwolenie na sprzedaż amerykańskiej działalności tej firmy z branży mediów społecznościowych Elonowi Muskowi, „czystą fikcją”.

Komentarze firmy pojawiły się w odpowiedzi na raport Bloomberga, że ​​chińscy urzędnicy rozważają opcję, która może skutkować sprzedażą jej działalności w Ameryce najbogatszej osobie na świecie, jeśli Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzyma zakaz stosowania aplikacji.

Sędziowie Sądu Najwyższego mają wydać orzeczenie w sprawie ustawy wyznaczającej 19 stycznia ostateczny termin dla TikToka na sprzedaż swoich oddziałów w USA pod groźbą zakazu w tym kraju.

TikTok wielokrotnie powtarzał, że nie sprzeda swojej działalności w USA.

„Nie można od nas oczekiwać komentarzy na temat czystej fikcji” – powiedział BBC News rzecznik TikTok.

Bloomberg poinformował, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, że jeden z możliwych scenariuszy rozważanych przez chińskich urzędników przewiduje, że platforma mediów społecznościowych X Muska przejmie kontrolę nad operacjami TikTok w USA.

Piżmo jest bliski sojusznik prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który ma powrócić do Białego Domu 20 stycznia.

W zeszłym miesiącu Trump nawoływał Sąd Najwyższy opóźnić podjęcie decyzji do czasu objęcia przez niego urzędu, aby umożliwić mu osiągnięcie „rozwiązania politycznego”.

Jego prawnik złożył w sądzie wniosek prawny, w którym stwierdził, że Trump „sprzeciwia się zakazowi TikToka” i „szuka możliwości rozwiązania istniejących problemów środkami politycznymi po objęciu urzędu”.

Nastąpiło to tydzień po tym, jak Trump spotkał się z dyrektorem naczelnym TikTok, Shou Zi Chewem, w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

W poniedziałek dwóch demokratycznych prawodawców, senator Edward Markey i przedstawiciel Ro Khanna, również wezwało Kongres i prezydenta Joe Bidena do przedłużenia terminu wyznaczonego na 19 stycznia.

W zeszłym tygodniu na rozprawie Sądu Najwyższego pojawili się sędziowie skłonny do przestrzegania prawa i trzymaj się terminu.

Podczas prawie trzech godzin rozpraw dziewięciu sędziów wielokrotnie powracało do kwestii bezpieczeństwa narodowego, które były podstawą wydania ustawy.

Administracja Bidena argumentowała, że ​​bez sprzedaży TikTok mógłby zostać wykorzystany przez Chiny jako narzędzie szpiegostwa i manipulacji politycznej.

Firma wielokrotnie zaprzeczała jakiemukolwiek wpływowi Komunistycznej Partii Chin i stwierdziła, że ​​ustawa zakazująca jej w USA narusza prawa jej użytkowników do wolności słowa określone w Pierwszej Poprawce.

Source link