Gospodarka Kalifornii wyprzedziła gospodarkę kraju Japonii, czyniąc państwo USA czwartą co do wielkości globalną siłą gospodarczą.
Gubernator Gavin Newsom reklamował nowe dane z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i amerykańskiego Bureau of Economic Analysis pokazujące wzrost Kalifornii.
Dane pokazują, że produkt krajowy brutto w Kalifornii (PKB) osiągnął 4,10 biliona dolarów (3,08 biliona funtów) w 2024 r., Przekraczając Japonię, co oznaczono 4,01 biliona dolarów. Stan jest teraz tylko w Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych jako całości.
„Kalifornia nie tylko nadaje się do świata – ustalamy tempo” – powiedział Newsom.
Nowe postacie pojawiają się, gdy Newsom wypowiedział się przeciwko taryfom prezydenta Donalda Trumpa i wyraził zaniepokojenie przyszłością gospodarki państwa.
Kalifornia ma największy udział w produkcji produkcyjnej i rolnej w USA. Jest także domem dla wiodących innowacji technologicznych, centrum światowego przemysłu rozrywkowego i dwóch największych portów morskich.
Newsom, wybitny demokrata i możliwy kandydat na prezydenta w 2028 r., złożył pozew rzucając wyzwanie uprawnieniu Trumpa do narzucania opłat, które spowodowały zakłócenia globalnych rynków i handlu.
Trump wprowadził 10% opłat w prawie wszystkich krajach importujących do USA, po ogłoszeniu 90-dniowej przerwy na wyższych taryfach.
Kolejna 25% taryfy została nałożona na Meksyk i Kanadę. Opłaty na Chiny doprowadziły jednak do wojny handlowej z drugą co do wielkości gospodarką na świecie.
Trump nałożył podatki importowe w wysokości do 145% na chińskie towary przybywające do USA, a Chiny osiągnęły 125% podatek od amerykańskich produktów.
Jego administracja powiedziała w tym tygodniu, że kiedy nowe taryfy zostały dodane do istniejących, opłaty na niektóre chińskie towary mogą osiągnąć 245%.
Newsom zauważył swoje obawy o przyszłość gospodarki państwa.
„Podczas świętowania tego sukcesu zdajemy sobie sprawę, że naszym postępowi jest zagrożony lekkomyślną polityką taryfową obecnej administracji federalnej” – powiedział. „Gospodarka Kalifornii zasila naród i musi być chroniona”.
Trump argumentował, że jego wojna handlowa wyrównuje się dopiero po latach opodatkowania USA.
Taryfy są próbą zachęcania fabryk i miejsc pracy do powrotu do USA. Jest to jeden główny filar jego programu gospodarczego, podobnie jak obniżenie stóp procentowych, mające na celu obniżenie kosztów pożyczek dla Amerykanów.
. nowe dane Pokazuje PKB Kalifornii za USA na 29,18 biliona dolarów, Chiny na 18,74 biliona dolarów i Niemcy na 4,65 biliona dolarów. Pokazuje również, że Kalifornia była najszybciej rozwijająca się wśród tych krajów.
Gospodarka Japonii jest pod presją ze względu na malejącą i starzejącą się populację, co oznacza, że jej siła robocza się kurczy, a koszty opieki społecznej.
W tym tygodniu MFW obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Japonii i przewidywał, że bank centralny podniesie stopy procentowe wolniej niż wcześniej oczekiwano ze względu na wpływ wyższych taryf.
„Wpływ taryf ogłoszonych 2 kwietnia i związanej z tym niepewności zrekompensuje oczekiwane wzmocnienie prywatnej konsumpcji dzięki wzrostowi płac powyżej inflacji zwiększając dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego”-powiedział raport światowej perspektywy ekonomicznej.