Kanada złomowała podatek od dużych amerykańskich firm technologicznych, zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie, aby umożliwić ponowne uruchomienie rozmów handlowych między dwoma krajami.

W piątek prezydent USA Donald Trump odwołał negocjacje w sprawie umowy handlowej, opisując podatek jako „rażący atak” i zagroził wyższymi taryfami na import z Kanady.

W odpowiedzi Kanada powiedziała, że ​​usuwa podatek, który powinien wejść w życie w poniedziałek.

Podatek od usług cyfrowych (DST) oznaczałby amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Amazon, Meta, Google i Apple, w obliczu 3% opłaty za przychody kanadyjskie powyżej 20 mln USD.

Kanadyjski minister finansów François-Philippe Champagne wydał oświadczenie z informacją, że podatek zostanie uchylony.

„W 2020 r. Ogłoszono DST, aby zająć się faktem, że wiele dużych firm technologicznych działających w Kanadzie nie może zapłacić podatku od przychodów generowanych przez Kanadyjczyków” – powiedział.

„Preferencje Kanady zawsze były wielostronną umową związaną z opodatkowaniem usług cyfrowych” – dodaje oświadczenie.

Wiele krajów, w tym Wielka Brytania, zmienia sposób opodatkowania dużych międzynarodowych firm technologicznych, które mają miliony klientów i reklamodawców na całym świecie, ale wysokie rachunki podatkowe od osób prawnych ze względu na sposób ustrukturyzowania ich firm.

Oszacowano, że podatek Kanady kosztowałby gigantów technologii ponad 2 mld USD rocznie.

Trump, który nawiązał bliskie relacje z właścicielami firm technologicznych w swojej drugiej kadencji, odepchnął się przeciwko takim podatkom.

Opisał politykę Kanady jako „rażące” dodawanie „ekonomicznie, mamy taką władzę do Kanady”.

Trzy czwarte eksportu towarów kanadyjskich trafia do USA, warta ponad 400 mld USD rocznie, podczas gdy Kanada zajmuje zaledwie 17% amerykańskiej produkcji.

Kanadyjska wzniósł się po kilku miesiącach kolejki górskiej w stosunkach w USA-Kanadzie.

Krótko po objęciu urzędu Trump zagroził, że narzuci zamiatanie nowych taryf, a nawet anxenie północnego sąsiada USA.

Antagonizm pomógł napędzić liberalną partię Kanady, kierowaną przez byłego bankiera centralnego, Marka Carneya, wrócić do władzy.

Od tego czasu wydawało się, że istnieje zbliżenie, a Kanada i Stany Zjednoczone mówią, że zamierzają uzgodnić nowe warunki handlowe do 21 lipca.

Source link