Redaktor ekonomiczny, BBC News
Business Reporter, BBC News
Premier Kanady Mark Carney powiedział, że jego kraj zasługuje na szacunek ze Stanów Zjednoczonych i będzie tylko rozmawiać z prezydentem Donaldem Trumpem „na naszych warunkach”.
Przemawiając wyłącznie do BBC, gdy sondaże się zamykały, Carney powiedział, że odwiedzi Waszyngton tylko wtedy, gdy przeprowadzono „poważną dyskusję”, która szanowała suwerenność Kanady.
Od czasu ponownego wyboru Trumpa do Białego Domu prezydent USA wielokrotnie wspominał o uczynie Kanadę „51. stanem” Ameryki, który rozwścieczył Kanadyjczyków.
Carney, który w poniedziałek zapewnił historyczne zwycięstwo swojej partii liberalnej w wyborach, powiedział, że taki scenariusz „nigdy się nie wydarzy”.
„Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby kiedykolwiek stało się to w odniesieniu do jakiegokolwiek innego (kraju) … czy to Panamka, Grenlandia, czy gdzie indziej” – dodał.
Powiedział jednak, że istnieje „możliwość zwycięstwa” dla jego kraju, jeśli może to zabezpieczyć umowę z USA, a także oprzeć się na relacjach handlowych z Unią Europejską i Wielką Brytanią.
Napięte stosunki USA
Stany Zjednoczone to duży rynek dla kanadyjskich firm z około 75% kanadyjskich eksportów zmierzających na południe.
Kanada stanowi znacznie mniejsze 17% eksportu w USA.
Kanada jest także największym zagranicznym dostawcą ropy naftowej w Ameryce. Deficyt handlowy Ameryki z Kanadą – oczekiwany 45 mld USD w 2024 r. – był głównie napędzany przez amerykańskie zapotrzebowanie na energię.
W ostatnich miesiącach stosunki Kanady i USA zostały napięte, napędzane rozmową Trumpa o „51. państwie” i odnoszącym się do poprzedniego premiera Justina Trudeau jako „gubernatora” – tytułu liderów poszczególnych państw amerykańskich.
Prezydent USA wywołał także globalną wojnę handlową, w której Kanada była jednym z pierwszych krajów skierowanych do taryf.
Trump częściowo nałożył koc 25% taryfy na różne towary kanadyjskie, wraz z 25% podatkami importowymi dla wszystkich importów aluminium i stali, ale zwolnił produkty objęte umową handlową USA, Kanady i Meksyku znaną jako USMCA.
Kanada zemściła się z około 60 mld USD (42 mld USD; 32 mld funtów) taryf na towary amerykańskie.
Carney powiedział, że rozmowy z Trumpem byłyby „na naszych warunkach, a nie na ich warunkach”.
„Istnieje partnerstwo, partnerstwo gospodarcze i bezpieczeństwa” – powiedział.
„To będzie zupełnie inny niż w przeszłości”.
Carney reklamował swoje doświadczenie w radzeniu sobie z globalnymi kryzysami gospodarczymi jako sposobem radzenia sobie z Trumpem na taryfę.
Zanim został PM na początku marca, Carney nigdy nie pełnił urzędu politycznego.
Z zawodu jest bankierem, prowadząc Bank of Canada podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 r., Zanim został pierwszą osobą nie-brytyjską, która zajął najwyższą pracę w Banku Anglii w latach 2013–2020.
Premier powiedział, że Kanada była „największym klientem dla ponad 40 stanów” w USA.
„Pamiętaj, że dostarczamy im (USA) energię życiową. Pamiętaj, że dostarczamy ich rolnikom zasadniczo cały ich nawóz” – powiedział Carney BBC.
„Zasługujemy na szacunek. Oczekujemy szacunku i jestem pewien, że znów go dostaniemy, a potem możemy przeprowadzić te dyskusje”.
Kanada i Stany Zjednoczone wraz z Meksykiem mają głęboko zintegrowane gospodarki, z miliardami funtów produkowanych towarów codziennie przekraczających granice, na przykład części samochodów.
Wprowadzenie taryf, które są podatkami nakładanymi na towary, gdy wchodzą do kraju i opłacane przez importera, zagraża dziesięcioleciom współpracy między narodami.
Trump argumentował, że taryfy zachęcą więcej Amerykanów do zakupu towarów krajowych, które ostatecznie zwiększą amerykańską produkcję i pracę.
Handel sojusznikami „przetestowaniem”
Podczas gdy głównym przeciwnikiem Ameryki w globalnym konflikcie handlowym są Chiny, wprowadzenie koca Trumpa, tak zwane „wzajemne taryfy” wobec takich jak Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich doprowadziło sojuszników w poszukiwaniu świeżych umów w odpowiedzi na bariery w handlu z największą gospodarką na świecie.
Carney, który poparł brytyjską kanclerz Rachel Reeves podczas brytyjskich wyborów powszechnych, powiedziała, że „można by pomyśleć”, że Kanada i Wielka Brytania mogą podpisać zatrzymaną umowę o wolnym handlu w ramach dywersyfikacji handlu, ale podkreślił, że około 95% handlu między krajami jest już skutecznie wolne od taryfowania.
„Moglibyśmy rozszerzyć poziom integracji między naszymi krajami, podobnie myślącymi krajami. Myślisz o partnerstwach obronnych, a rozmowy właśnie się zaczęły, więc jest wiele, które możemy zrobić”-dodał.
W oświadczeniu gratulującym Carney, premier Wielkiej Brytanii Sir Keir Starmer powiedział: „Wiem, że będziemy nadal ściśle współpracować nad obroną, bezpieczeństwem, handlem i inwestycjami”.
Carney powiedział, że szczyt G7 prowadzony przez Kanadę w czerwcu byłby „bardzo ważny” w podejmowaniu przyszłej ścieżki globalnej wojny handlowej, dodając, że „przyjąłby test”, czy grupa siedmiu najbardziej zaawansowanych gospodarek na świecie – w tym USA – była nadal najbardziej „podobnie myślącym krajów podobnie myślących”.
Szczyt nastąpi tuż przed 90-dniową pauzą w niektórych wyższych taryfach Trumpa.