Muzeum Noguchiego w Nowym Jorku poinformowało w środę o zwolnieniu trzech pracowników po tym, jak naruszyli zaktualizowany kodeks ubioru, nosząc chusty na głowę kefijaktóre stały się symbolem solidarności ze sprawą palestyńską.
Na całym świecie odbywają się protesty domagające się zakończenia Wojna Izraela w Gaziedemonstranci nosili czarno-białe stroje chusta na głowę kefijamówiąc, że identyfikuje się z palestyńskim samostanowieniem. Zwolennicy Izraela mówią, że jest to prowokacyjne i oznaką wspierania ekstremizmu.
Trwające działania militarne Izraela atak na Gazęktóra pochłonęła życie dziesiątek tysięcy osób i doprowadziła do kryzysu humanitarnego, po śmiertelnym ataku bojowników palestyńskiego Hamasu na 7 października.
W zeszłym miesiącu muzeum sztuki — założone przez japońsko-amerykańskiego rzeźbiarza Isamu Noguchi — ogłosiło politykę zakazującą pracownikom noszenia czegokolwiek, co wyrażałoby „przekazy polityczne, hasła lub symbole”.
„Choć rozumiemy, że intencją noszenia tego ubioru było wyrażenie osobistych poglądów, zdajemy sobie sprawę, że takie wyrażanie poglądów może nieumyślnie zrażać niektóre grupy naszych różnorodnych gości” – czytamy w oświadczeniu.
Natalie Cappellini, jedna z trzech zwolnionych pracownic galerii, napisała na Instagramie, że kierownictwo muzeum używa określenia „polityczny” jako broni przeciwko sprawie palestyńskiej.
Agencja Reuters nie zdołała skontaktować się z pozostałymi dwoma zwolnionymi pracownikami.
Kefija od dawna jest symbolem palestyńskiego nacjonalizmu, a jej uosobieniem był nieżyjący już przywódca OWP Jaser Arafat, którego rzadko fotografowano bez niej.
W listopadzie trzech studentów pochodzenia palestyńskiego w Vermont zostało postrzelonych w ataku będącym przedmiotem śledztwa. Dwóch z nich miało na sobie keffiyeh.
W Stanach Zjednoczonych zdarzały się już przypadki utraty pracy ze względu na stanowisko zajmowane w sprawie wojny Izraela z Gazą.
Szpital w Nowym Jorku zwolniony Palestyńsko-amerykańska pielęgniarka w maju po tym, jak nazwała działania Izraela w Strefie Gazy „ludobójstwem” podczas przemówienia z okazji otrzymania nagrody. Izrael zaprzecza zarzuty ludobójstwa przywiezione przez Republikę Południowej Afryki w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości.