Były prezydent Costa Rica, Oscar Arias, twierdzi, że jego wiza w USA została odwołana.
Arias, laureat Nobla, powiedział, że został poinformowany o decyzji kilka tygodni po tym, jak publicznie skrytykował Donalda Trumpa, porównując zachowanie prezydenta USA z zachowaniem cesarza rzymskiego.
84-latek, który otrzymał nagrodę Pokojową Nobla za swoją rolę w zamieszkaniu konfliktów w Ameryce Środkowej, powiedział, że władze USA nie wyjaśniły.
Arias zasugerował jednak, że może to wynikać z jego zbliżenia z Chinami w czasie, gdy był prezydentem w latach 2006–2010.
Przemawiając na konferencji prasowej w stolicy Costa Rican, San José, Arias powiedział, że „nie ma pojęcia”, jaki był powód anulowania.
Powiedział, że otrzymał od rządu USA „zwięzły„ e -mail ”z kilku linii”, informujący go o decyzji.
Dodał, że myślał, że to nie prezydent Trump, ale Departament Stanu USA podjął decyzję.
Chociaż powiedział, że przypuszczeniem byłoby spekulowanie na temat przyczyny odwołania wizy, zwrócił uwagę, że „ustanowiłem stosunki dyplomatyczne z Chinami.
„To oczywiście znane na całym świecie”, powiedział dziennikarzom o swojej decyzji z 2007 r. O ograniczeniu więzi z Tajwaniem i ustanowieniu ich z Chinami.
Administracja Trumpa starała się sprzeciwić się wpływom Chin na półkuli zachodniej i oskarżyła szereg rządów Ameryki Środkowej o przyjęcie do chińskiego rządu i chińskich firm.
Jednak wspierał obecnego prezydenta Kostaryki, Rodrigo Chavesa, chwaląc swoją decyzję o wykluczeniu chińskich firm z uczestnictwa w rozwoju 5G w Kostaryce.
Ale ta postrzegana bliskość między prezydentem Chavesem a USA była krytykowana przez Ariasa, który w lutym napisał post w mediach społecznościowych, mówiąc, że „niewielki kraj nigdy nie był łatwo nie zgodzić się z rządem USA, mniej, gdy jego prezydent zachowuje się jak rzymski cesarz, opowiadając resztę świata”.
Dodał, że „podczas moich rządów Kostaryka nigdy nie otrzymała zamówień z Waszyngtonu, jakbyśmy byli republiką bananową”.
Arias nie jest jedynym Kostarykiem, który odwołał swoją wizę w USA. Trzech członków Zgromadzenia Narodowego kraju, którzy sprzeciwiali się dekretowi prezydenta Chavesa o wykluczenie chińskich firm z uczestnictwa w rozwoju 5G, również anulowali.