Prezydent Panamy odrzucił plan Donalda Trumpa „odzyskania” Kanału Panamskiego, mówiąc swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że kluczowy szlak handlowy „jest i pozostanie” w rękach kraju.
W swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Trump stwierdził, że Panama „złamała” obietnicę zachowania neutralności, zarzucając, że „Chiny obsługują Kanał Panamski”.
Prezydent Jose Raul Mulino powiedział, że odrzucił słowa Trumpa w „całości”, dodając, że „nie ma na świecie żadnego narodu, który kolidowałby z naszą administracją”.
Kanał Panamski to jeden z najważniejszych szlaków handlowych w USA, przez który przepływa około 40% wszystkich kontenerowców w kraju, łączących Atlantyk i Pacyfik.
W pierwszym przemówieniu swojej drugiej kadencji Trump stwierdził: „Amerykańskie statki są poważnie obciążane nadmiernymi opłatami i nie są traktowane sprawiedliwie w jakikolwiek sposób, pod względem kształtu i formy, włączając w to Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych.
„A przede wszystkim Chiny obsługują Kanał Panamski i nie oddaliśmy go Chinom, oddaliśmy go Panamie i odbieramy go”.
Stany Zjednoczone zbudowały kanał na początku XX wieku, ale po latach protestów prezydent Jimmy Carter podpisał w 1977 r. traktat z Panamą, mający na celu stopniowe oddanie kontroli nad drogą wodną, co Trump określił jako „wielki błąd”.
W 1999 r. Panama przejęła pełną kontrolę nad kanałem na mocy traktatu, zgodnie z którym kanał pozostaje neutralny i otwarty dla statków wszystkich narodów.
Po przemówieniu Trumpa Mulino napisał w poście X w mediach społecznościowych: „Kanał nie był niczyim ustępstwem. Powstał w wyniku walk pokoleniowych, których kulminacja nastąpiła w 1999 r.”.
Hutchison Whampoa z Hongkongu obsługuje dwa porty na drodze wodnej – port Balboa po stronie Pacyfiku oraz port Cristobal po stronie Atlantyku.
Około 5% światowego handlu morskiego odbywa się przez Kanał Panamski o długości 51 mil.
W zeszłym tygodniu Marco Rubio, kandydat Trumpa na sekretarza stanu, powiedział podczas przesłuchania w Senacie, że „bardzo uzasadnioną obawą jest to, że firmy te kontrolują oba końce tego kanału w czasie konfliktu, a Chińczycy mówią im: „zamknijcie to i nie”. nie pozwólmy USA tam przejść, mamy duży, duży problem gospodarczy i duży problem bezpieczeństwa narodowego i obrony”.
W swoim przemówieniu Trump powiedział, że chce być „rozjemcą”, ale Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji za prezydenta Obamy, napisał w mediach społecznościowych: „Nie można być prezydentem pokoju i przejmować Kanału Panamskiego. „
Oprócz Kanału Panamskiego Trump mówił już wcześniej, że chce przejąć Grenlandię, autonomiczne terytorium Danii. Dania odrzuciła wszelkie sugestie, że zrezygnuje.
Trump w swoim przemówieniu nie wspomniał o Grenlandii, ale przedstawił swoją ekspansjonistyczną wizję na kolejne cztery lata.
„Stany Zjednoczone ponownie będą uważać się za naród rozwijający się, który zwiększa nasze bogactwo, poszerza nasze terytorium, buduje nasze miasta, podnosi nasze oczekiwania i niesie naszą flagę w nowe, piękne horyzonty” – powiedział.