Założyciel Ozy Media, Carlos Watson, został skazany na prawie dekadę więzienia za kłamstwa na temat swojego niegdyś modnego start-upu w celu przyciągnięcia inwestorów.
Prokuratorzy powiedzieli, że były bankier Goldman Sachs i były gospodarz MSNBC zorganizował wieloletni plan, który przyniósł inwestorom „dziesiątki milionów dolarów” strat.
Sądowi powiedziano, że Watson i inni pracownicy Ozy Media sfałszowali informacje na temat finansów firmy, relacji z gwiazdami i perspektyw przejęć, aby zwabić inwestorów.
Watson w dalszym ciągu zaprzecza zarzutom i twierdzi, że planuje odwołać się od wyroku.
Sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Eric R. Komitee skazał Watsona na 116 miesięcy więzienia za spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi, spisek mający na celu popełnienie oszustwa drogą elektroniczną i kwalifikowaną kradzież tożsamości.
„Carlos Watson zorganizował wieloletni, zuchwały plan mający na celu oszukanie inwestorów i pożyczkodawców swojej firmy” – powiedział Breon Peace, prokurator amerykański we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku.
„Jego nieustanne i celowe kłamstwa pokazały nie tylko bezczelne lekceważenie praworządności, ale także pogardę dla wartości, jakimi są uczciwość i sprawiedliwość”.
Watson pozostanie na razie wolny za kaucją o wartości 3 milionów dolarów (2,3 miliona funtów).
Nie przyznał się do winy, ale w lipcu po ośmiotygodniowym procesie został skazany.
W sądzie Watson oświadczył, że jest biznesmenem, który wierzy w to, co robi jego firma, i dokłada wszelkich starań, aby odniosła sukces.
Jego prawnik argumentował, że został zdradzony przez swoich zastępców, którzy działali z własnej woli i ukrywali przed nim swoje przewinienia.
Upadek Ozy Media rozpoczął się w 2021 r., kiedy dochodzenie „New York Timesa” wykazało, że jeden z jego dyrektorów podszywał się pod przedstawiciela YouTube podczas rozmowy telefonicznej z gigantem bankowości inwestycyjnej Goldman Sachs.
Watson obwinił za oszustwo, jak to określił, problemy psychiczne swojego zastępcy. Dodał, że nie powstała żadna szkoda, ponieważ Goldman Sachs ostatecznie nie zdecydował się na inwestycję.
W dokumentach sądowych prokuratorzy zarzucali, że Watson był obecny podczas rozmowy i udzielał swojemu zastępcy wskazówek, co ma powiedzieć, mimo że wcześniej zaprzeczał mediom, że tam był.
Celem Ozy Media było naśladowanie wczesnych sukcesów pionierów cyfrowych mediów informacyjnych, takich jak Vice Media i Buzzfeed.
Produkowała lewicowe podcasty, seriale i wydarzenia telewizyjne, a także sylwetki wschodzących gwiazd i pojawiających się trendów.
W 2020 roku wyceniono go na 159 mln dolarów (132 mln funtów).