BBC News, Waszyngton

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Unia Europejska i Meksyk zostaną poddane 30% taryfie na import do USA od 1 sierpnia.
Ostrzegł, że nałoży jeszcze wyższe podatki importowe, jeśli którykolwiek z amerykańskich partnerów handlowych zdecyduje się zemścić.
27-osobowa UE powiedziała na początku tego tygodnia, że miała nadzieję uzgodnić umowę z Waszyngtonem przed 1 sierpnia.
Trump w tym tygodniu powiedział również, że USA narzucą nowe taryfy na towary z Japonii, Korei Południowej, Kanady i Brazylii, również od 1 sierpnia. Podobne listy zostały wysłane w tym tygodniu do wielu mniejszych amerykańskich partnerów handlowych.
W liście wysłanym w piątek do prezydenta Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Trump napisał: „Mieliśmy lata, aby omówić nasze stosunki handlowe z Unią Europejską i doszliśmy do wniosku, że musimy odejść od tych długoterminowych i uporczywych deficytów handlowych, wywołanych taryfą i niezatartownictwem, polityką i barierami handlowymi”.
„Nasz związek był niestety daleki od wzajemnego” – dodał list.
W swoich listach do UE i Meksyku Trump ostrzegł, że jeśli albo partner handlowy zemścił się z własnymi obowiązkami importowymi przeciwko Stanom Zjednoczonym, cofnie się, podnosząc taryfy o podobny procent powyżej 30%.
UE była częstym celem krytyki Trumpa. 2 kwietnia zaproponował 20% taryfę na towary z bloku, a także dziesiątki innych partnerów handlowych. Następnie zagroził podniesieniem podatków na import UE do 50%, gdy rozmowy handlowe utknęły w martwym punkcie.
Waszyngton i Bruksela miały nadzieję osiągnąć porozumienie przed terminem 9 lipca, ale nie było żadnych ogłoszeń o postępach.
Według biura amerykańskiego przedstawiciela handlowego USA w amerykańskim deficycie handlowym z blokiem wyniósł 235,6 mld USD (202 mld £; 174 mld £).
Von Der Leyen powiedział, że UE pozostała gotowa „kontynuować pracę w kierunku umowy do 1 sierpnia”.
„Niewiele ekonomii na świecie pasuje do poziomu otwartości Unii Europejskiej i przestrzegania praktyk sprawiedliwego handlu” – dodała jej oświadczenie.
„Podejmiemy wszystkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów UE, w tym przyjęcie proporcjonalnych środków zaradczych w razie potrzeby”.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, powiedział, że jest w „bardzo silnej dezaprobaty” wobec ogłoszenia Trumpa.
Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, francuski przywódca zasugerował plan UE „przyspieszający przygotowanie wiarygodnych środków zaradczych”.
Włoski premier Giorgia Meloni powiedziała w oświadczeniu, że zaufała „uczciwej porozumieniu”, dodając: „Nie miałoby sensu wywołać wojny handlowej między dwiema stronami Atlantyku”.
Holenderski premier Dick Schoof powiedział w mediach społecznościowych, że UE „musi pozostać zjednoczona i zdecydowana” w swoim cenie, aby osiągnąć „wzajemnie korzystne” umowy z USA.
Niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego ostrzegało przed perspektywą rosnących kosztów dla niemieckich producentów samochodów i dostawców, i stwierdziło, że „jest godne pożałowania, że istnieje zagrożenie dla dalszej eskalacji konfliktu handlowego”.

W swoim liście do przywódcy Meksyku Trump powiedział, że kraj nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać Amerykę Północną stającą się „placem zabaw narodzin”.
„Meksyk pomaga mi zabezpieczyć granicę, ale to, co zrobił Meksyk, nie wystarczy” – dodał Trump.
Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum wyraził pewność, że można osiągnąć umowę.
„Uważamy, że w oparciu o to, co wczoraj omówili nasi koledzy, że osiągniemy porozumienie z USA i że oczywiście osiągniemy lepsze warunki” – powiedziała Sheinbaum w sobotę.
„Mówimy o tym, co możemy współpracować z USA i jasno nie możemy” – dodała. „I jest coś, co nigdy nie jest negocjowane, i to jest suwerenność naszego kraju”.
Wcześniej w sobotę meksykańska gospodarka i ministerstwa spraw zagranicznych nazwały taryfę Trumpa „nieuczciwą umową” we wspólnym oświadczeniu.
List Trumpa nie powiedział, czy towary Meksyku wymienione w ramach umowy Stanów Zjednoczonych w Stanach Zjednoczonych-Meksyko-Kanada byłyby zwolnione z proponowanych podwyżek taryf 1 sierpnia, jak powiedział Biały Dom w Kanadzie.
Na początku tego tygodnia Biały Dom wysłał list do Kanady zagrażający 35% taryfie.
Od soboty administracja Trumpa zaproponowała obecnie warunki taryfowe dla 24 krajów i UE.
12 kwietnia doradca handlu Białego Domu Peter Navarro wyznaczył cel w celu zabezpieczenia „90 ofert w 90 dni”.
Do tej pory prezydent ogłosił zarys dwóch takich pakt z Wielką Brytanią i Wietnamem wśród trwających negocjacji.