Getty Images Donald Trump ubrany w niebieski garnitur i czerwony krawat stoi obok Tulsi Gabbard w pudrowoniebieskich spodniach, na scenie pełnej amerykańskich flagObrazy Getty’ego

Donald Trump pochwalił „nieustraszonego ducha” Tulsi Gabbard

Kontrowersyjne spotkanie byłej kongresmenki Tulsi Gabbard z przywódcą Syrii Basharem al-Assadem w 2017 r. oraz wcześniejsze oświadczenia w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzbudziły nowe zainteresowanie po tym, jak prezydent-elekt Donald Trump wybrał ją do nadzorowania amerykańskich agencji szpiegowskich.

Jeśli Gabbard zostanie zatwierdzony na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA (DNI), będzie nadzorcą najważniejszych tajemnic narodu, będzie nadzorował 18 amerykańskich agencji szpiegowskich i będzie bliskim doradcą prezydenta.

Jednak byli urzędnicy i prawodawcy zajmujący się bezpieczeństwem narodowym USA wyrazili obawy, że wybór Gabbarda – zaciekłego przeciwnika zaangażowania Ameryki w zagraniczne wojny, którego krytycy oskarżają o sympatię dla Władimira Putina – może negatywnie wpłynąć na współpracę wywiadowczą.

Lewis Luken, emerytowany dyplomata, który podczas pierwszej administracji Trumpa był zastępcą szefa misji w ambasadzie USA w Londynie, powiedział BBC, że „wątpliwa ocena” Gabbarda może dać sojusznikom „powód do kwestionowania bezpieczeństwa dzielenia się informacjami wywiadowczymi z USA”.

Gabbard, która niedawno dołączyła do Partii Republikańskiej, stwierdziła już wcześniej, że jej krytycy to „podżegacze wojenni”, którzy starają się oczernić każdego krytyka establishmentu Waszyngtonu.

Trump również bronił swojego wyboru, mówiąc, że Gabbard – podpułkownik Rezerwy Armii, który służył w Iraku i Kuwejcie – „wniesie do naszej społeczności wywiadowczej nieustraszonego ducha, który zdefiniował jej znakomitą karierę”.

Jednak w dziwny sposób w związku z nominacją DNI rosyjskie media państwowe pochwaliły wybór Gabbarda, co tylko zwiększyło niepokój wśród urzędników bezpieczeństwa narodowego w stolicy USA.

Wybitna prowadząca talk show Olga Skabeyeva powiedziała 14 listopada, że ​​„praktycznie od pierwszych dni rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie ona (Gabbard) wyjaśniała jej przyczyny, krytykowała działania administracji Bidena, a także osobiście spotkała się z nikim innym jak prezydentem Syrii Basharem al-Assada i wspierał jego walkę z terrorystami”.

Odkąd zajmuje się polityką, stanowisko Gabbard budziło jej pochwały i pogardę zarówno ze strony Demokratów, jak i Republikanów.

Jej poglądy były generalnie antywojenne, przeciwne amerykańskiej interwencji i głęboko krytyczne wobec amerykańskiej społeczności wywiadowczej.

Jednak to jej wizyta w celu rozpoznania faktów w Syrii w styczniu 2017 r. jako kongresmenka wywołała oburzenie – zwłaszcza gdy później wzbudziła wątpliwości w sprawie oceny wywiadu USA, że siły Assada użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

Po tym, jak administracja Trumpa przeprowadziła w kwietniu tego roku serię ataków na Syrię po ataku chemicznym, w którym zginęło ponad 80 osób, Gabbard nazwał te ataki „lekkomyślnymi i krótkowzrocznymi”, twierdząc, że doprowadzą one do eskalacji wojny domowej i utrudnią zbieranie dowody na to, co się wydarzyło.

Stany Zjednoczone wystrzeliły rakiety w stronę bazy Syryjskich Sił Powietrznych, skąd według Pentagonu wystartował samolot bojowy, po czym zrzuciły bomby wypełnione środkiem paralityczno-drgawkowym sarin na kontrolowane przez rebeliantów miasto Khan Sheikhoun.

Panel ONZ doszedł później do tego samego wniosku co USA, stwierdzając, że ma pewność, że rząd syryjski był odpowiedzialny za uwolnienie sarinu w mieście.

Rząd Assada i jego sojusznicza Rosja odrzuciły ten raport i stwierdziły, że atak syryjskich sił powietrznych uderzył w magazyn rebeliantów pełen amunicji chemicznej.

Wypowiedzi Gabbard i jej kontrowersyjne spotkanie z Assadem wisiały nad jej kandydaturą na prezydenta Demokratów w 2019 roku.

Broniąc swoich działań, powiedziała w wywiadzie, że Assad, również wspierany przez Iran, „nie jest wrogiem Stanów Zjednoczonych, ponieważ Syria nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych”.

Zespół przejściowy Trumpa nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Reuters Putin i Assad stoją obok siebie. Oboje mają na sobie garnitury, a niebo stanowi tłoReutera

Rosja przystąpiła do wojny w Syrii w 2015 r., wspierając Bashara al-Assada (po lewej)

Dalszą uwagę zwróciła podczas masowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., kiedy wygłaszała oświadczenia uznane przez krytyków za powtarzające uzasadnienie wojny Putina.

Gabbard powiedział, że wojny można było uniknąć, gdyby administracja Bidena i sojusz wojskowy NATO „po prostu uznały uzasadnione obawy Rosji dotyczące bezpieczeństwa” co do ostatecznego członkostwa Ukrainy.

Kilka tygodni później opublikowała wideo, w którym komentuje, że finansowane przez USA laboratoria biologiczne na Ukrainie mogą zostać złamane oraz „uwolnić i rozprzestrzenić śmiercionośne patogeny”. Nadeszło gdy Rosja, broniąc swojej inwazji, szerzyła niepotwierdzone roszczenia że USA pomagały Ukrainie w opracowaniu broni biologicznej.

W odpowiedzi republikański senator Mitt Romney zamieścił w mediach społecznościowych, że Gabbard „papuga fałszywą rosyjską propagandę” i szerzył „zdradzieckie kłamstwa”. W związku z jego uwagami Gabbard wysłał do Romneya pismo o zaprzestaniu działalności.

Z kolei podczas kampanii prezydenckiej w 2024 r. Gabbard zarzucał wiceprezydent Kamali Harris „głównym inicjatorem” konfliktu na Ukrainie za wspieranie aspiracji Kijowa do NATO.

Nikki Haley, ambasadorka Trumpa przy ONZ podczas jego pierwszej kadencji i polityk, która kwestionowała jego nominację do nominacji Republikanów w wyborach w 2024 r., powiedziała niedawno, że Gabbardowi nie można powierzyć roli wywiadowczej tak wysokiego szczebla.

„To nie jest miejsce dla sympatyków Rosji, Iranu, Syrii i Chin” – powiedziała Haley.

Grafika BBC przedstawiająca kandydatów Trumpa

Pytania do zagranicznych sojuszników

Niektórzy obawiają się, że objęcie tego stanowiska przez Gabbarda może wpłynąć na zaufanie w ramach Five Eyes – kluczowego sojuszu wywiadowczego między USA, Wielką Brytanią, Australią, Nową Zelandią i Kanadą – a także w innych partnerstwach za granicą.

Były wyższy rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że nominacja Gabbarda może mieć „rzeczywisty wpływ na naszą zdolność prowadzenia dyplomacji wywiadowczej z bliskimi sojusznikami”.

„Z pewnością wzbudzi to prawdziwe pytania w umysłach zagranicznych odpowiedników, jeśli osoba siedząca naprzeciwko nich – Tulsi Gabbard – ma zasadniczo odmienne założenia na temat Bashara al-Assada i Władimira Putina” – powiedział BBC urzędnik.

Były urzędnik NATO w Londynie powtórzył tę obawę, mówiąc, że nominacja Gabbarda wzbudzi poważne pytania dotyczące sposobu, w jaki Wielka Brytania i inni amerykańscy sojusznicy podchodzą do społeczności wywiadowczej USA pod rządami Trumpa.

Getty Images Tulsi Gabbard, ubrana w czerwone spodnie, mówi do mikrofonu. W tle głowa Trumpa jest rozmazanaObrazy Getty’ego

Gabbard opuściła Partię Demokratyczną w 2022 r., a w październiku ogłosiła, że ​​wstępuje do Partii Republikańskiej

„Myślę, że panuje ogromny dyskomfort, ponieważ dlaczego miałbyś mianować na tak odpowiedzialne stanowisko kogoś, kto nie ma żadnego doświadczenia i zwariowanych poglądów?” – powiedział były urzędnik.

Inni jednak nie spodziewali się żadnych zmian w stosunkach wywiadowczych swojego kraju z USA.

Duncan Lewis kierował australijską agencją szpiegowską – Australijską Organizacją Wywiadu Bezpieczeństwa – przez pierwsze lata pierwszej administracji Trumpa. Powiedział, że nie zna Gabbarda, ale podkreślił, że sojusz australijsko-amerykański jest potężniejszy niż jakakolwiek jednostka.

„Nasze dwustronne stosunki w zakresie bezpieczeństwa są mocne i długotrwałe i spodziewam się, że będą kontynuowane” – powiedział BBC.

Grafika przedstawiająca drużynę Trumpa

Droga Gabbarda do potwierdzenia

Każdego ranka DNI nadzoruje treść codziennych odpraw prezydenta, co daje jej władzę kształtowania postrzegania świata i związanych z nim zagrożeń przez amerykańskiego przywódcę.

Jest to coś, o czym amerykańscy senatorowie będą pamiętać, rozważając nominację Gabbard, i właśnie to może sprawić, że proces zatwierdzenia jej przez Senat będzie kontrowersyjny.

Elissa Slotkin, była oficer CIA i Demokratka, która służyła wraz z Gabbardem w Izbie Reprezentantów, powiedziała mediom Puck, że kandydat Trumpa na DNI „wyraził poglądy, które wydają się faworyzować przeciwników”.

„Z pewnością wstrzymałem się, gdy usłyszałem nominację” – dodał Slotkin, który będzie głosował nad zatwierdzeniem Gabbarda na nowo wybranego senatora ze stanu Michigan.

James Lankford, republikanin zasiadający w Senackiej Komisji ds. Wywiadu, powiedział BBC, że on i inni senatorowie będą mieli wiele pytań dotyczących wcześniejszych poglądów Gabbarda.

Jednak republikański senator Markwayne Mullin powiedział, że jest podekscytowany Gabbard, z którą, jak twierdzi, pozostaje blisko związany po służbie u jej boku w Izbie Reprezentantów.

„Jest kilka pytań po stronie Republikanów, jest kilka pytań po stronie Demokratów” – powiedział.

„To, co mówiłem wszystkim, to po prostu usiądźcie i porozmawiajcie z nią”.

Dodatkowe raporty Francisa Scarra, BBC Monitoring

Baner BBC z napisem Więcej na temat przejścia Trumpa
Grafika BBC z czerwonymi, niebieskimi i białymi gwiazdami
Baner promocyjny o treści:

Korespondent z Ameryki Północnej, Anthony Zurcher, w swoim dwa razy w tygodniu biuletynie US Election Unspun wyjaśnia amerykańską politykę. Czytelnicy w Wielkiej Brytanii mogą zarejestruj się tutaj. Osoby spoza Wielkiej Brytanii mogą zarejestruj się tutaj.

Source link