Wave i licencjobiorcy również podkreślają artykuł z 2022 r. przez technika z licencjonowanej kliniki w Australii, który jest również doktorantem na Uniwersytecie Sunshine Coast w Australii.
W badaniu wzięto pod uwagę dane 28 pacjentów z dwóch klinik MERT w Australii, których mózgi wykazały „znaczną poprawę” w zakresie indywidualnych fal alfa po leczeniu.
Chociaż wcześniejsze badania wykazały korelację między nietypową częstotliwością fal alfa a diagnozami autyzmu, sześciu naukowców powiedziało dziennikowi The Times, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów pozwalających zrozumieć, w jaki sposób zmiany w częstotliwości fal alfa wpływają na cechy autystyczne, ani żadnego naukowego konsensusu co do tego, czy „poprawa” tego wzorca aktywności mózgu ma jakikolwiek znaczący wpływ na zachowania autystyczne.
Raport jest retrospektywną analizą wykresów, w której badane są istniejące dane z dokumentacji medycznej pacjentów. Często wykorzystuje się go do identyfikowania interesujących wyników wartych dalszych badań.
Z założenia nie obejmuje grupy kontrolnej, co pozwala badaczom określić, czy jakiekolwiek zmiany, które widzą, są powiązane ze zmienną, którą badają. Autorzy zauważyli w artykule, że wyniki są wstępne i wymagają dalszych badań.
„Ponieważ nie było to kontrolowane badanie kliniczne, (przyczyną zmian) mogło być cokolwiek, w tym efekt placebo, wszelkie dodatkowe terapie, którym poddawano dzieci itd.”, powiedziała Lindsay Oberman, dyrektor Programu Badań nad Neurostymulacją w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego.
Badania medyczne podążają za hierarchią dowodów. Na dole znajdują się anegdoty i obserwacje: ważne punkty informacji, które same w sobie nie wystarczają do wyciągnięcia szerokich wniosków.
Powyżej znajdują się badania obserwacyjne, które zbierają i analizują istniejące dane w sposób systematyczny. A na górze są randomizowane kontrolowane próby, które są zaprojektowane tak, aby wyeliminować jak najwięcej stronniczości z eksperymentu i upewnić się, że badana rzecz jest odpowiedzialna za wszelkie zaobserwowane zmiany.
„Rodziny muszą wiedzieć, że istnieje złoty standard badań — aby mieć pewność, że coś działa w celu pomocy osobom z autyzmem, konieczne jest przeprowadzenie tzw. randomizowanego badania kontrolowanego” — powiedziała Alycia Halladay, dyrektor ds. nauki w Fundacja Nauki o Autyzmie.