Alabama dzieli go kilka godzin od przeprowadzenia trzeciej egzekucji w tym roku przy użyciu nowej, kontrowersyjnej metody użycia azotu – techniki, która podczas poprzednich zabójstw państwowych powodowała widoczne oznaki niepokoju.

O ile nie zostanie złożona w ostatniej chwili apelacja do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, Carey Dale Grayson zostanie we wtorek wieczorem skazany na śmierć za morderstwo autostopowicza w 1994 roku. Więzień będzie miał przypiętą do twarzy maskę, przez którą będzie pompowany azot, powodując śmiertelne pozbawienie tlenu.

Carey Dale Grayson. Foto: AP

Alabama jest jedynym stanem w USA, który stosuje azot, co przyjęła w obliczu międzynarodowego potępienia. Weterynarze w USA i całej Europie tak mają wykluczył azot jako formę eutanazji zwierząt w przypadku większości ssaków, jednak państwo zwróciło się ku niej w następstwie serii makabrycznie nieudanych egzekucji ze śmiertelnym zastrzykiem.

„Jedyny wniosek płynący z tej ponurej sekwencji wydarzeń jest taki, że kiedy państwa wykorzystują ludzi jako króliki doświadczalne do śmiertelnych eksperymentów, ludzie na pewno ucierpią, czy to z powodu igły, czy za maską” – powiedział Matt Wells, zastępca dyrektora ds. grupa praw człowieka Reprieve US.

Pierwsze dwie egzekucje azotowe przeprowadzone przez stan południowy nie odbyły się bez kontrowersji. Alabama upierał się, że pierwsze zabicie Kennetha Smitha azotem w styczniu było „być może najbardziej humanitarną metodą egzekucji, jaką kiedykolwiek wymyślono”.

Twierdzenie to było sprzeczne z relacje naocznych świadkóww którym odnotowano, że Smith wił się i miał konwulsje na wózku przez kilka minut, jego ciało drżało, a oczy wywracały się do tyłu.

Doradca duchowy Smitha, wielebny Jeff Hood, powiedział, że „widzieliśmy minuty kogoś walczącego o życie”.

We wrześniu Alabama użyła azotu do zabicia Alana Millera. Według świadka Associated Press, więzień trząsł się i drżał na noszach przez około dwie minuty, po czym nastąpiło około sześć minut sapania.

Na początku tego tygodnia prawnicy Graysona (50 l.) argumentowali przed federalnym sądem apelacyjnym, że doświadczenia z pierwszych dwóch egzekucji sugerują, że azot powodował u więźniów uczucie „świadomego uduszenia”, zanim nastała utrata przytomności. Stwierdzili, że jest to równoznaczne z zadawaniem terroru, co stanowiło pogwałcenie zarówno prawa stanowego, jak i konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Sąd apelacyjny oddalił wniosek o zawieszenie egzekucji.

Grayson został skazany za zabicie Vickie Deblieux. Należał do grupy czterech nastolatków, którzy podnieśli ją, gdy jechała autostopem, a następnie zaatakowali i zamordowali.

Z całej czwórki tylko Graysonowi, który miał wtedy 19 lat, groziła egzekucja. Pozostali trzej współoskarżeni mieli 18 lat, a Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił ich wyroki śmierci w ramach zakazu stosowania kary śmierci dla nieletnich.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj