Ato Partia Demokratyczna liże rany i przygotowuje się na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu, rosnący chór komentatorów nalega, aby partia stawiła czoła historycznej zmianie w schematach głosowania, która w 2024 r. doprowadziła do przesunięcia się w prawo Latynosów, klasy robotniczej i Czarnych mężczyzn.

Być może jednak grupą, która daje najpoważniejsze ostrzeżenia dotyczące przyszłych perspektyw partii, są młodzi mężczyźni. W 2024 r. na korzyść Trumpa okazali się mężczyźni w wieku od 18 do 29 lat, a Republikanin zwyciężył w grupie demograficznej o 14 punktów, przewracając trend pokoleniowy, który od dziesięcioleci sprzyjał kandydatom lewicy.

Eksperci w różny sposób przypisują to ostremu sprzeciwowi wobec ruchu #MeToo, wysiłkom na rzecz osiągnięcia równości płci oraz izolowaniu źródeł rozrywki i wiadomości, ale Zwycięstwo Trumpa w „manosferze” to tylko część bezprecedensowego zjawiska na całym świecie, w którym polityka jednego pokolenia podzieliła się ponad podziałem płci.

Choć głosy są nadal liczone, podczas ubiegłotygodniowych wyborów w Ameryce otworzyła się przepaść między preferencjami politycznymi osób w wieku od 18 do 29 lat. Sejsmiczne zwycięstwo Trumpa wśród młodych mężczyzn znalazło niemal odwrotnie odzwierciedlenie w ogromnym, 18-punktowym zwycięstwie Kamali Harris wśród młodych kobiet. Warto zauważyć, że margines ten jest ponad dwukrotnie większy niż różnica między płciami w całym elektoracie; Harris zwyciężył w głosowaniu kobiet w każdym wieku zaledwie o siedem punktów.

„,”isTracking”: false, „isMainMedia”: false}”/>

Pod tym względem Stany Zjednoczone nie są wyjątkowe; wśród młodych ludzi na całym świecie rośnie polaryzacja polityczna między płciami. Podczas wyborów prezydenckich w Korei Południowej w 2022 r. różnica w preferencjach wyborczych między mężczyznami i kobietami we wszystkich przedziałach wiekowych z wyjątkiem osób w wieku 18–29 lat wynosiła zaledwie kilka punktów.

W przypadku pokolenia Z różnica w głosowaniu na konserwatywną partię Władza Ludowa wynosiła prawie 25 punktów.

Te same wzorce występują gdzie indziej: w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii w 2024 r. prawie dwa razy więcej młodych kobiet głosowało na Partię Zielonych niż młodych mężczyzn (23% do 12%). Z drugiej strony młodzi mężczyźni częściej głosowali na reformę Wielkiej Brytanii Nigela Farage’a (12% do 6%). Tymczasem w Niemczech próba niedawnych badań wykazała, że ​​mężczyźni w wieku 18–29 lat dwukrotnie częściej głosowali na skrajnie prawicową AfD niż kobiety w tym samym przedziale wiekowym.

„,”isTracking”: false, „isMainMedia”: false}”/>

Pomimo wyników poniżej oczekiwań w Wybory w Polsce 2023skrajnie prawicowa Konfederacja – która sprzeciwiała się nakazom szczepionek i masowej migracji oraz była sceptyczna wobec kryzysu klimatycznego – dostrzegła swoje największe poparcie wśród osób w wieku 18–29 latz których zdecydowaną większość stanowili mężczyźni.

Kierownictwo partii zajęło jawnie mizoginistyczne stanowisko, a jeden z jej bardziej prominentnych członków, Janusz Korwin-Mikke, stwierdził po wyborach, że „kobiety nie powinny mieć prawa głosu”.

Komory echa i erozja wspólnego doświadczenia

Sprzeciw wobec równości płci jest jednym z uniwersalnych czynników powodujących polaryzację między młodymi mężczyznami i kobietami na całym świecie, mówi dr Alice Evans, starszy wykładowca nauk społecznych o rozwoju w King’s College.

„Wśród młodych mężczyzn rośnie obawa, że ​​być może DEI (różnorodność, równość i włączenie społeczne) posuwa się za daleko” – mówi, dodając „pewne pytanie, czy zyski kobiet nie odbywają się kosztem nich”.

Potwierdza to badanie Ipsos z 2024 r. Pobierając próbki z całego świata – w tym z Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Japonii, Korei Południowej i Turcji – badacze odkryli, że jeśli chodzi o równość płci, największe różnice zdań między płciami wykazywały osoby w wieku 18–29 lat.

„,”isTracking”: false, „isMainMedia”: false}”/>

Co do stwierdzenia „mężczyzna, który zostaje w domu, aby opiekować się dziećmi, jest mniej męski” zgodziło się z tym 10% kobiet z wyżu demograficznego i 11% mężczyzn z wyżu demograficznego. Jednakże wśród przedstawicieli pokolenia Z różnica w opiniach wyniosła 11 punktów, 31% w przypadku mężczyzn i 20% w przypadku kobiet.

Według niektórych sondaży zjawisko to dotyczy zarówno przesunięcia się mężczyzn w prawo, jak i przesunięcia się kobiet w lewo. We wrześniu Gallup przeprowadził ankietę wśród dorosłych poniżej 30. roku życia w USA i odkrył, że w wielu kwestiach kobiety przesuwają się w lewo.

W kwestiach takich jak środowisko, kontrola broni i dostęp do aborcji wśród mężczyzn i kobiet z pokolenia Z istniały zdecydowanie największe różnice w punktach widzenia.

„,”isTracking”: false, „isMainMedia”: false}”/>

Ten schemat powtarza się w badaniach na całym świecie, pokazując młodych mężczyzn i kobiety o historycznie ogromnych podziałach w postawach – pytanie dlaczego?

„To bańki filtrujące media społecznościowe i przedsiębiorcy z branży kulturalnej” – mówi Evans, który to zrobił obszernie napisano o tym problemie.

Pokolenie Z dorastało w podzielonym środowisku medialnym, w którym doszło do erozji wspólnych doświadczeń kulturowych. Evans podaje przykład ze swojego dzieciństwa w Anglii: „Mieliśmy tylko cztery kanały telewizyjne, wszyscy moi znajomi oglądali tylko wiadomości BBC, Simpsonowie lub Przyjaciele. Wybór był bardzo mały, więc wszyscy oglądali to samo.”

Dziś jednak media są konsumowane za pośrednictwem smartfonów, a wybór na tradycyjnych platformach – a także w nowszych usługach, takich jak Netflix, YouTube i TikTok – jest niemal nieograniczony.

„Ludzie mogą sami wybrać swoje preferencje” – mówi Evans – „wtedy włącza się algorytm korporacyjny, który trzyma Cię w napięciu… dostarczając Ci informacji, które spodobały się innym użytkownikom, takim jak Ty”.

Ludzie czekają, aż Donald Trump przemówi na wiecu w Nowym Jorku. Fotograf: John Locher/AP

To właśnie w tych komorach echa rozwijają się charyzmatyczni przedsiębiorcy, mówi Evans.

Joe Rogan jest jeden z najpopularniejszych podcasterów na świecie – jego program zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów w USA, a także w Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie – ale według YouGov jego widownię stanowią w ponad 80% mężczyźni.

„Konsumujesz te media, słuchasz tych punktów widzenia i niezależnie od tego, czy jest to Joe Rogan, czy inni, zaczynasz im ufać” – mówi Evans.

Donald Trump spotkał się z krytyką za pozornie wąski zakres swoich wystąpień wyborczych i unikanie wielu tradycyjnych mediów za wywiady do podcastów prowadzonych przez Rogana, Logana Paula i Theo Vona. Eksperci twierdzą jednak, że była to strategia, która mogła pomóc mu zatrzymać w społeczeństwie głosującą grupę demograficzną, która tradycyjnie umyka prawicowym politykom.

„Młodzi mężczyźni próbują zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie, które szybko się zmienia” Daniel Cox z American Enterprise Institute powiedział BBC. „Są to bardzo realne obawy i w sferze politycznej panuje poczucie, że nikt ich nie popiera”.

Przed wyborami w USA w 2024 r. Hasan Doğan Piker, YouTuber i streamer gier wideo, ostrzegał, że Partia Demokratyczna pozostaje w tyle za Republikanami, jeśli chodzi o dominację w przestrzeniach internetowych.

Donald Trump w podcaście Theo Von. Zdjęcie: Theo Von/YouTube

„Jeśli jesteś kolesiem w wieku poniżej 30 lat i masz jakieś hobby, niezależnie od tego, czy grasz w gry wideo, ćwiczysz, czy słuchasz podcastów historycznych, każdy jego aspekt jest zdominowany przez centroprawicę… po prawicę Trumpa, ”- powiedział podcastowi Pod Save America.

Zagęszczanie przestrzeni, erozja wspólnych doświadczeń i niechęć do wysiłków na rzecz równości płci prowadzą do ogromnych, nierozwiązywalnych problemów, które wykraczają poza ostatni cykl wyborczy.

Na całym świecie współczynnik dzietności gwałtownie spada, stwarzając ogromne problemy dla gospodarek, takich jak zróżnicowana jak Korea PołudniowaSzwecji i Australii. Rządy na całym świecie podjęły wielotorowe wysiłki, aby zachęcić pary do posiadania dzieci, w ramach polityki skupiającej się na kosztach opieki nad dziećmi i niedoborach mieszkaniowych.

Eksperci twierdzą, że erozja socjalizacji między płciami zaczyna się już w szkole. Według Japońskiego Stowarzyszenia Edukacji Seksualnej: tylko jeden na pięciu chłopców w liceum miał swój pierwszy pocałunek – najniższy wynik od czasu, gdy organizacja przeprowadziła pierwsze badanie zachowań seksualnych wśród młodych ludzi w 1974 r.

Jednak walkę z rosnącą izolacją należy rozpocząć w szkołach, mówi Evans. Może się to wydawać kroplą w morzu, ale zakaz używania telefonów w szkołach i inwestowanie w lokalne centra młodzieżowe mogą pomóc odwrócić falę polaryzacji.

„Telefony stanowią konkurencję dla osobistych kontaktów” – mówi Evans, ale jeśli młodzi ludzie będą spędzać więcej czasu z płcią przeciwną, nawiązywać przyjaźnie i nawiązywać relacje, zaczną dostrzegać, ile mogą mieć ze sobą wspólnego”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj