mina początku tego miesiąca rozpoczęła się niezwykła ceremonia wręczenia nagród. Pięciu laureatów Nagrody Nobla zebrało się w Massachusetts Institute of Technology nie po to, aby sami otrzymać dalsze wyróżnienia, ale aby wręczyć Nagrody Ig Nobla. Obecnie, po 34. roku istnienia, nagrody te przyznawane są badaczom, których odkrycia „rozśmieszają, a potem myślą”.

Jednym ze zwycięzców został Saul Justin Newman, którego badania badają jakość danych demograficznych z pewnością rozśmieszyło mnie i skłoniło do refleksji. Miejsca z zaskakującymi skupiskami osobników w niezwykłym wieku, z mnóstwem stulatków, a nawet superstulatków (w wieku 110+) przyciągają wiele uwagi. Debaty skupiają się na ich tajemnicach – od diety śródziemnomorskiej po lepszą genetykę.

Newman twierdzi jednak, że prawdziwym sekretem jest to, że wielu z tych super-seniorów istnieje tylko na papierze. Pokazuje, że w USA, kiedy państwo wprowadzało metryki urodzenia, często pod koniec XIX wieku, notowano spadek liczby superstulatków o 69–82%. Być może akty urodzenia szkodzą naszemu zdrowiu… lub, co bardziej prawdopodobne, usuwają podejrzane dane.

Jeszcze lepsza jest jego praca o Europie. Pokazuje, że superstarzy ludzie są powiązani z bogactwem regionu. Ale nie w taki sposób, jak można by się spodziewać: w biedniejszych i najbardziej zaniedbanych miejscach odnotowuje się, że większość ludzi dożywa najstarszego wieku – dziwne, skoro te regiony mają okropne wyniki zdrowotne pod każdym innym względem.

Pomimo wysokiego ubóstwa i najniższego odsetka osób w wieku 90+, Tower Hamlets jakimś cudem odnotowuje więcej osób w wieku 105+ na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej w Anglii. Korsyka jest najwyraźniej pełna bardzo starych ludzi, a mimo to jest bardzo biedna (i ma najwyższy wskaźnik morderstw we Francji).

Co się dzieje? Oszustwa emerytalne, ponieważ ubogie obszary powodują presję finansową, a nie większą długowieczność. Jest o czym myśleć, ale nie śmiać się.

Torsten Bell jest posłem Partii Pracy w Swansea West i autorem książki Wielka Brytania? Jak odzyskać naszą przyszłość

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

  • Czy masz opinię na temat kwestii poruszonych w tym artykule? Jeśli chcesz przesłać list zawierający do 250 słów, który ma zostać rozpatrzony do publikacji, wyślij go e-mailem na adres obserwator.listy@observer.co.uk

Source link