Ekstremalne ciepło napędzany przez kryzys klimatyczny jest często postrzegana jako problem przede wszystkim dla bezbronnych grup ludności, takich jak osoby starsze. Jednak nowe badania sugerują, że w miarę wzrostu temperatury to właśnie osoby poniżej 35. roku życia będą najbardziej narażone na śmierć z powodu upału.

Chociaż osoby starsze są podatne na fale upałów, obecnie stanowią one większość zgonów spowodowanych przeziębieniem. W miarę jak świat się ociepla, młodsi ludzie będą nieproporcjonalnie ucierpieć w związku ze zmianą ciężaru śmiertelności, przy czym w nowym badaniu szacuje się, że w tym stuleciu liczba zgonów osób poniżej 35. roku życia z powodu upału wzrośnie o 32%, jeśli emisję gazów cieplarnianych nie są radykalnie obcięte.

„Większość dyskusji na temat podatności na ciepło skupia się na osobach starszych, ale znaleźliśmy zaskakujące źródło nierówności w tym, że większość zgonów z powodu upałów dotyczy osób młodszych” – powiedział Andrew Wilson, badacz z Columbia University, który kierował badaniem: opublikowane w Science Advanceswraz z grupą dziewięciu innych naukowców. „Nie sądziliśmy, że to znajdziemy”.

Badanie opiera się na danych pochodzących ze zgonów w Meksyku, kraju o rozległych danych dotyczących śmiertelności i wysokich temperaturach „mokrego termometru”, czyli pomiarze uwzględniającym wilgotność w celu ustalenia poziomu stresu cieplnego u ludzi.

Naukowcy odkryli, że w ciągu dwóch dekad do 2019 r. 75% zgonów z powodu upału miało miejsce wśród osób w wieku poniżej 35 lat, podczas gdy prawie wszystkie zgony z powodu przeziębienia dotyczyły osób w wieku powyżej 50 lat.

Ponieważ większość zgonów związanych z temperaturą w Meksyku, podobnie jak w większości krajów, ma obecnie miejsce z powodu zimnej pogody, badania sugerują, że narastający problem ekstremalnych upałów prawdopodobnie przechyli szalę w kierunku śmierci większej liczby młodszych osób. Wilson stwierdził, że ten schemat można powtórzyć w innych krajach, takich jak USA i Europa, ze względu na zasadnicze podobieństwa w sposobie, w jaki różne grupy wiekowe reagują na temperaturę.

„Widzimy, że liczba zgonów związanych z przeziębieniem będzie spadać, głównie wśród osób starszych, natomiast liczba zgonów z powodu upałów wśród młodszych osób wzrośnie” – dodał. „Zmiany klimatu już nadchodzą i sposób, w jaki się do nich dostosowujemy, będzie bardzo ważnym wyznacznikiem zdrowia ludzkiego w przyszłości. Nie powinniśmy odsuwać zasobów od osób starszych, ale z pewnością musimy więcej myśleć o ryzyku, na jakie narażeni są młodsi ludzie.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ryzyko jest zwiększone w przypadku młodszych osób, ale naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie istnieje wiele czynników, takich jak różnice fizjologiczne – na przykład dzieci nie są w stanie pocić się w celu oddania ciepła i są zależne od opiekunów – a także jak ryzyko zawodowe, takie jak ludność w wieku produkcyjnym, która pracuje na świeżym powietrzu podczas pracy w rolnictwie i budownictwie.

W USA administracja Bidena spędziła ostatnie trzy lata na formułowaniu pierwszych przepisów federalnych mających na celu ochronę pracowników od ekstremalnego ciepłachociaż prawdopodobnie takie przepisy będą ranny z powrotem przez nowego prezydenta Donalda Trumpa.

Na wyższą śmiertelność młodych ludzi z powodu upałów w kraju takim jak Meksyk ma wpływ fakt, że w populacji jest więcej ludzi młodszych niż starszych, a także zagrożenia, takie jak praca na polach w palącym słońcu, stwierdziła Kristie Ebi, epidemiolog z Uniwersytetu Waszyngtońskiego , który nie był zaangażowany w badania.

„Jednak rutynowe narażenie na wyższe temperatury również zwiększa aklimatyzację, co powinno prowadzić do niższego ryzyka” – stwierdziła Ebi, dodając, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć ten wzorzec i czy rozszerzył się on na inne kraje.

„To badanie pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób rosnące temperatury mogą wpłynąć na różne segmenty populacji. Możliwe jest, że przynajmniej w Meksyku zmiany klimatyczne mogą prowadzić do większej liczby zgonów związanych z upałami wśród młodszych osób” – stwierdziła Sameed Khatana, lekarz i badacz z Penn Medicine, którego odnalazła się własna praca że w nadchodzących dziesięcioleciach w związku z kryzysem klimatycznym liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych spowodowanych upałem będzie gwałtownie rosnąć.

Khatana stwierdziła, że ​​młodsi ludzie są narażeni na działanie ciepła w trakcie pracy, szkoły i zajęć rekreacyjnych, w związku z czym „mogą doświadczyć nieproporcjonalnego wpływu zmian klimatycznych”.

„To podkreśla znaczenie opracowania ukierunkowanych środków, takich jak przerwy w pracy dla osób pracujących w gorącym środowisku lub przełożenie wydarzeń sportowych, aby uniknąć ekstremalnych upałów” – stwierdził.

Source link