Donalda Trumpa rozważa pomysł ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w gospodarce narodowej w celu nałożenia powszechnych ceł, CNN donosiw miarę jak prezydent-elekt eskaluje groźby zajęcia Kanału Panamskiego, zajęcia Grenlandii i zmuszenia Kanady do zostania państwem amerykańskim.

Według czterech źródeł zaznajomionych z dyskusjami, przeniesienie uprawnień nadzwyczajnych umożliwiłoby Trumpowi wdrożenie szerokich środków celnych zarówno wobec sojuszników, jak i przeciwników w ramach międzynarodowej ustawy o uprawnieniach nadzwyczajnych w gospodarce.

Uprawnienia nadzwyczajne zapewniłyby Trumpowi znaczną swobodę w konstruowaniu nowego programu taryfowego bez konieczności przedstawiania tradycyjnych uzasadnień związanych z bezpieczeństwem narodowym, podają źródła CNN. „Nic nie jest wykluczone” – powiedziało sieci jedno ze źródeł zaznajomionych z tą sprawą, potwierdzając, że odbyły się intensywne dyskusje na temat ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w kraju.

Rozważania eksploracyjne pojawiają się w obliczu narastającej międzynarodowej reakcji po tym wydarzeniu Trump nie chciał tego wykluczyć we wtorek podczas chaotycznej konferencji prasowej w Mar-a-Lago użył przymusu wojskowego lub gospodarczego wobec Panamy i Grenlandii.

Trump twierdził Panama Kanał był „obsługiwany przez Chiny” i domagał się powrotu pod kontrolę USA. „Kanał Panamski został zbudowany dla naszego wojska” – powiedział Trump. „Spójrzcie, Kanał Panamski jest niezbędny dla naszego kraju”.

Prezydent elekt zagroził także Danii karnymi cłami na Grenlandię, ostrzegając, że „nałoży na Danię bardzo wysokie cła”, jeśli kraj ten przeciwstawi się jego ambicjom terytorialnym. Jego komentarze pokrywają się z wypowiedziami jego syna Donalda Trumpa Przybycie Jr do Nuuk, stolicy Grenlandii, gdzie według doniesień rozdawał kapelusze z hasłem „Uczyń Grenlandię znów wielką”, udając, że odwiedza ją w celach turystycznych.

Przywódcy sojuszniczy szybko odrzucili stanowisko Trumpa. Prezydent Panamy, José Raúl Mulino, nalegał, aby „każdy metr kwadratowy” kanału pozostał pod zwierzchnictwem Panamy. Premier Danii Mette Frederiksen powtórzyła, że ​​„Grenlandia nie jest na sprzedaż”, podkreślając, że o przyszłości tego terytorium zadecydują jego mieszkańcy.

Agresywna postawa Trumpa rozszerzyła się na Kanadę, z sugestiami użycia „siły ekonomicznej” w celu uczynienia z niej stanu USA. Premier Kanady Justin Trudeau odrzucił ten pomysłmówiąc, że „nie ma w piekle szans na to, że Kanada stanie się częścią Stanów Zjednoczonych”.

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

Niektórzy doradcy Trumpa próbowali bagatelizować tę retorykę, mówiąc dziennika „Wall Street Journal”. w komentarzach chodziło raczej o taktykę negocjacyjną, a nie o dosłowne stanowisko polityczne. Alexander Gray, były szef sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Trumpa, scharakteryzował to podejście jako część szerszej strategii mającej na celu „obronę półkuli zachodniej przed konkurentami wielkich mocarstw”.

Rynki finansowe USA zareagował negatywnie do wiadomości o siłach nadzwyczajnych, przy czym ceny kontraktów terminowych spadały, gdy inwestorzy analizowali konsekwencje potencjalnych powszechnych ceł pod rządami nowej administracji.

Source link