Donald Trump zagroził nałożeniem 17% taryf na żywność i produkty rolne z Europy podczas rozmów w Waszyngtonie w tym tygodniu.

Takie taryfy trafiłyby do wszystkiego, od belgijskiej czekolady po masło Kerrygold z Irlandii i oliwy z oliwek z Włoch, Hiszpanii i Francji, wszystkich wielkich sprzedawców w USA.

Po raz pierwszy w Financial Times źródła potwierdziły, że komisarz ds. Handlu UE, Maroš Šefčovič, otrzymał ostrzeżenie w czwartek, kiedy poznał sekretarza skarbów USA, Scotta Bessenta, przedstawiciela handlowego Jamiesona Greera i sekretarza ds. Handlu Howardem Lutnick.

Ambasadorowie UE zostali poinformowani o zagrożeniu w piątek.

UE pozostaje optymistą dla porozumienia politycznego na wysokim szczeblu, ale zagrożenie daje smak stałej agresywnej pozycji negocjacyjnej USA w celu wyodrębnienia wysokiej ceny z UE, którą Trump opisał kiedyś jako „nieprzyjemny” niż Chiny, gdy doszło do handlu.

Trump powiedział, że napisze do kilkunastu krajów, aby im powiedzieć, że na 9 lipca narzuci stałe taryfy w wysokości do 70%, a jego termin narzucony przez ponad 60 krajów od Japonii po Lesotho w celu osiągnięcia umowy taryfowej.

„Będą mieć wartość od 60% lub 70% do 10% i 20%, ale (listy) zaczną wychodzić jutro”, powiedział dziennikarzom.

Rzecznik handlu UE Olof Gill powiedział w piątek wieczorem, że priorytet UE nadal „faworyzował negocjowane rozwiązanie”.

Dodał, że „poczyniono postępy w kierunku porozumienia zasadniczo podczas ostatniej rundy negocjacji, które odbyły się w tym tygodniu”, a negocjacje będą kontynuowane „w sprawie substancji w weekend”.

Ale UE wyjaśniła również, że jest przygotowana na potencjalną wojnę handlową z taryfami odwetowymi na wszystko, od Bourbon po Boeing 747s, jeśli Trump odejdzie przed środą.

W czwartek prezydent Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, potwierdził, że UE była po umowie ramowej na wysokim poziomie, mówiąc, że zbyt trudno byłoby uzyskać kompleksową umowę w dostępnym czasie.

UE szuka również natychmiastowej ulgi w taryfach w kluczowych sektorach w ramach ram, w tym branży motoryzacyjnej, która musi poradzić sobie z 27,5% taryfą, w porównaniu z 2,5%, zanim Trump rozpoczął agresję handlową.

„Zasadniczo dążymy do porozumienia”, powiedziała w Danii. „To właśnie zrobiła Wielka Brytania”.

90-dniowa pauza „Taryfy wyzwolenia” kończy się w środę dla ponad 60 krajów oprócz UE, która ostatnio zagrożona była taryfą 50%.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj